سئو داخلی و سئو خارجی چیست و چه تفاوتی با هم دارند ؟

سئو داخلی و سئو خارجی چیست و چه تفاوتی با هم دارند ؟

سئو داخلی و سئو خارجی چیست و چه تفاوتی با هم دارند ؟بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) یک زمینه پیچیده و همیشه در حال توسعه است که مطمئناً می تواند برای مبتدیان گیج کننده باشد – و قابل درک است. با بیش از 200 فاکتور رتبه‌بندی و «قوانین» جدید که همیشه توسط موتورهای جستجو اضافه می‌شوند، دانستن اینکه از کجا شروع کنید می‌تواند دشوار باشد.

خوب ما اینجا هستیم تا وضعیت را برای شما روشن کنیم. ببینید، دو “دسته” اصلی سئو وجود دارد – درون صفحه و خارج از صفحه. یکی به چیزهایی اشاره دارد که می توانید مستقیماً آنها را کنترل کنید، مانند بهینه سازی برچسب ها و عنوان های عنوان وب سایت خود، در حالی که دیگری به سیگنال های خارجی مانند سایرین اشاره دارد که به سایت شما پیوند می دهند و محتوا را به اشتراک می گذارند.

سئو داخلی و سئو خارجی چیست و چه تفاوتی با هم دارند ؟

Contents

هنگامی که پایه های این انواع متمایز بهینه سازی را درک کنید، می توانید یک استراتژی جامع و متعادل SEO ایجاد کنید. دانستن نحوه پوشش دادن همه پایه های خود، از بهینه سازی تصویر گرفته تا لینک سازی، می تواند به اطمینان از موفقیت جستجوی ارگانیک سایت شما کمک کند.

در این راهنمای کامل، ما شما را با اصول سئو آشنا می‌کنیم و تفاوت بین سئو داخلی و خارجی را توضیح می‌دهیم. سپس، راه‌های مختلفی را به اشتراک می‌گذاریم که می‌توانید هر دو را برای ارتقای رتبه سایت خود بهبود بخشید. بیا شروع کنیم!

چرا سئو برای سایت ها مهم است؟

قبل از اینکه به جزئیات سئو داخلی و خارج از صفحه بپردازیم، بیایید اهمیت بهینه سازی موتور جستجو را به طور گسترده تر مورد بحث قرار دهیم.

به طور روزانه، کاربر آنلاین معمولی جستجوهای متنوعی را در وب انجام می دهد. از جستجوی مسیرها تا نزدیک‌ترین فروشگاه کفش، تا یادگیری دقیق چند پله در برج ایفل، بیشتر ما به عنوان یک بازتاب به نوار جستجو روی می‌آوریم. در واقع، بیش از 50 درصد از ترافیک آنلاین از جستجوی ارگانیک است.

وقتی نوبت به آن می رسد، سئو بسیار مهم است زیرا همه سایت ها هدف یکسانی دارند – پیدا شدن و دیده شدن. رتبه بندی جستجوی یک صفحه وب قدرت هدایت ترافیک، ایجاد سرنخ و افزایش تبدیل را دارد. بنابراین، سئو تقریباً به تمام جنبه های استراتژی بازاریابی آنلاین شما مرتبط است.

تفاوت سئو داخلی و خارج از صفحه چه تفاوتی دارد؟

همانطور که توسط Internet Live Stats گزارش شده است، تنها در سال 2021 تاکنون، گوگل بیش از 360 میلیارد جستجو دریافت کرده است. پس نوبت به سوال انتقادی رسیده است. چگونه سایت خود را برای نتایج جستجوی مرتبط راه اندازی می کنید؟ پاسخ نه چندان ساده، بهینه سازی موتورهای جستجو است. موتورهای جستجوی آنلاین به ما یک کاتالوگ فوری از شرکت ها می دهند و سعی می کنند ما را در جهت هر محصول/خدمتی که نیاز داریم راهنمایی کنند. با این حال، با ادامه فهرست‌بندی بسیاری از ویژگی‌های وب توسط موتورهای جستجو، برای وب‌سایت‌های جدید به‌طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود که در میان جمعیت قرار بگیرند.

سئو چیست ؟

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) دید وب سایت را برای کاربران موتورهای جستجو از طریق روش های ارگانیک (یعنی بدون پرداخت) افزایش می دهد. استراتژی سئو جامد شامل خرید تبلیغات یا قرار دادن پولی در بالای صفحات نتایج موتور جستجو نمی شود. با این حال، دو بخش مهم در هر استراتژی سئو وجود دارد: درون صفحه و خارج از صفحه. به سادگی بر روی توسعه یکی از این دو تمرکز کنید، می توانید شانس خود را برای رتبه بندی در اولین یا دومین خداحافظی ببوسید. اما قبل از انجام این کار، باید تفاوت بین این دو را درک کنید.

مروری بر سئو داخلی

سئوی درون صفحه شامل تمام تکنیک های بهینه سازی دید است که در وب سایت شما پیاده سازی شده است، به ویژه به امید رتبه بهتر. به عبارت دیگر، سئوی درون صفحه محتوای یک وب سایت را طوری تنظیم می کند که برای کاربران و خزنده های موتورهای جستجو به طور یکسان جذاب باشد. شما باید درک کنید که سئو به محتوای مناسب برای یک مخاطب دوگانه نیاز دارد: کاربران عادی وب که به دنبال محتوای مرتبط هستند و خزنده های وب روباتیک که صفحات وب را برای دسته بندی و پیوند جستجو می کنند. سئوی یکپارچه روی صفحه تعادل ایده آلی را بین جذابیت برای کاربر عمومی وب در حین پاشیدن ابرداده فنی، کلمات کلیدی خاص و قالب بندی خزنده های وب برای خزیدن ایجاد می کند.

مروری بر سئوی خارجی

همانطور که از نام آن پیداست، سئوی خارج از صفحه شامل تمام استراتژی های بهینه سازی انجام شده خارج از وب سایت برای ارتقای رتبه وب سایت است. همانطور که الگوریتم جستجوی گوگل اصلاح شده است و محیط رتبه بندی تهاجمی تر شده است، روش های SEO خارج از صفحه نیز به همان اندازه قابل توجه هستند. برخی از عوامل اصلی سئو خارج از صفحه که موتورهای جستجو در الگوریتم رتبه بندی خود اولویت بندی می کنند:

پیوند دادن

بیشتر سئوی خارج از صفحه صرفاً ایجاد پیوند به وب سایت شما است. روش این است که محتوای وب سایت خود را به سایر منابع معتبر در وب پیوند دهید. هر چه دامنه های معتبرتر و معتبرتر به وب سایت شما ارجاع داده شود، احتمال بیشتری وجود دارد که موتورهای جستجو وب سایت شما را به عنوان یک مرجع نیز بشناسند.

دامین آتوریتی

Domain Authority  : همه چیز در مورد ایجاد اعتبار دامنه شما در چشم موتورهای جستجو است. هر چه تعداد لینک‌هایی که از سایت‌های معتبر به وب‌سایت شما بازمی‌گردند بیشتر باشد، ضریب اعتبار شما بیشتر می‌شود.

اشتراک‌گذاری اجتماعی: یکی از ساده‌ترین تکنیک‌های سئوی خارج از صفحه، ایجاد پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی با ساختار مناسب و جذاب و استفاده از هر یک از آنها برای پیوند دادن به محتوای وب شما است.

سئو داخلی و خارجی چه تفاوتی با هم دارند؟

سئوی درون صفحه به شما اجازه می دهد تا کنترل کامل داشته باشید و به شما امکان آزمایش می دهد، در حالی که تکنیک های خارج از صفحه انتخابی هستند و تا حدودی به شانس واگذار می شوند. این بدان معنا نیست که نمی توانید وب سایت خود را با استفاده از تکنیک های خارج از صفحه بهینه کنید. این فقط به این معنی است که ممکن است نیاز داشته باشید کمی بیشتر از آنچه در ابتدا تصور می‌شد زمان صرف کنید، در حالی که یک رویکرد آزمون و خطا برای ایجاد یک وب از پیوندهایی که به وب‌سایت شما بازمی‌گردند را در پیش می‌گیرید.

برای حضور آنلاین بی عیب و نقص و رتبه بالای وب سایت خود، باید از هر دو نوع استراتژی استفاده کنید. یک وب سایت عالی بسازید، محتوا و سرعت آن را بهینه کنید سپس به تولید بک لینک و ذکر رسانه های اجتماعی ادامه دهید و در عین حال وب سایت خود را با محتوای به روز شده مرتبط به خوبی نگهداری کنید. اکنون که ظرافت‌های سئو داخلی و خارجی را می‌دانید، آماده استفاده از تاکتیک‌های مرتبطی هستید که فکر می‌کنید به بهبود رتبه وب‌سایت شما کمک می‌کند.

سئو داخلی در مقابل سئوی خارجی : تفاوت چیست؟

در دنیای امروز، اکثر مردم انتظار دارند هر آنچه را که نیاز دارند در بالای نتایج جستجوی گوگل بیابند. اگر وب سایت شما در بالای صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) قرار می گیرد، جذب مشتریان جدید به کسب و کارتان بسیار آسان تر است. ایجاد یک استراتژی قوی بهینه سازی موتور جستجو یکی از با ارزش ترین سرمایه گذاری هایی است که می توانید برای کسب و کار خود انجام دهید.

استراتژی های موثر سئو به طور کلی به دو گروه تقسیم می شوند: سئو داخلی و سئو خارجی .

سئو درون صفحه به عوامل و تکنیک های سئو اشاره دارد که بر بهینه سازی جنبه هایی از وب سایت شما که تحت کنترل شما هستند متمرکز است.

سئو خارجی  به عوامل و استراتژی های سئو اشاره دارد که بر ارتقای سایت یا برند شما در سراسر وب متمرکز است.

اساساً، سئوی درون صفحه ای در مورد ساختن وب سایتی است که برای کاربران و بنابراین موتورهای جستجو جذاب باشد، در حالی که سئوی خارجی  به معنای قرار گرفتن در معرض دید یک وب سایت در عین ایجاد اعتماد و اعتبار برای محتوای شما است.

تفاوت بین سئو داخلی و خارج از صفحه

اکنون که اصول سئو را پوشش داده‌ایم، بیایید به تفاوت‌های بین سئو داخلی و خارج از صفحه بپردازیم.

سئو درون صفحه چیست؟

سئوی درون صفحه که به عنوان «سئوی داخلی سایت» نیز شناخته می شود، کاملاً توضیحی است. این به تمام عوامل رتبه بندی صفحه اشاره دارد که می توانید در وب سایت خود دستکاری یا بهینه سازی کنید. این عناصر می‌توانند شامل محتوای صفحه‌های محصول و خدمات، پست‌های وبلاگ، صفحات فرود و سایت‌های کوچک باشد.

سئوی درون صفحه شامل تگ های عنوان، توضیحات متا، ساختار عنوان، محتوا، بهینه سازی تصویر، دسترسی و عملکرد کلی وب سایت است.

سئو خارجی چیست؟

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، سئوی خارج از صفحه یا “سئوی خارج از سایت” شامل همه عوامل رتبه بندی صفحه فراتر از وب سایت شما می شود.

به عنوان مثال، “بک لینک ها” (یا لینک های “inbound”) پیوندهایی در سایر صفحات وب هستند که به وب سایت شما باز می گردند. وقتی سایت شما دارای بک لینک های زیادی از سایت های معتبر باشد، می توانند برای رتبه بندی جستجوی شما مفید باشند زیرا این صفحات می توانند بخشی از قدرت خود را به شما منتقل کنند.

این یک نمونه کلاسیک از سئوی خارج از صفحه است، اما چیزهای بیشتری برای آن وجود دارد. سئوی خارج از صفحه به سادگی سئو داخلی نیست. با این حال، این شامل استراتژی های سئو مشخص برای رسانه های اجتماعی، اعتبار دامنه و موارد دیگر است.

بیشتر بخوانید: سئو خارجی یا سئو آف پیج (Off-page SEO) چیست ؟

عوامل سئو خارجی

سئوی خارجی  مجموعه ای از استراتژی ها، تاکتیک ها و تلاش هایی است که شما برای تبلیغ محتوای خود در سایت های شخص ثالث در سراسر وب انجام می دهید. این بخش از سئو بر روی بحث درباره سایت، شرکت و/یا نام تجاری شما در وب سایت دیگری متمرکز است.

به احتمال زیاد قبلاً در زمینه ایجاد لینک به وب سایت خود در مورد SEO خارجی  شنیده اید. درست است که بک لینک ها بسیار مهم هستند، و ما کمی در زیر به آنها خواهیم پرداخت، اما سئوی خارجی  خیلی بیشتر از لینک ها وجود دارد.

بررسی فاکتورهای موثر سئو خارجی :

بک لینک ها: کیفیت و کمیت بک لینک هنوز هم از مهم ترین فاکتورها برای سئوی خارجی  هستند. بک لینک ها به قدری مهم هستند که گوگل چندین به روز رسانی الگوریتم را به مبارزه با طرح های لینک و هرزنامه لینک اختصاص داده است. پیوندها برای سئوی خارجی  مهم هستند زیرا آنچه به عنوان “آب پیوند” شناخته می شود را به سایت شما منتقل می کنند و به آن کمک می کنند تا در چشم موتورهای جستجو معتبرتر و قابل اعتمادتر به نظر برسد. چیزهای زیادی در بک لینک وجود دارد، بنابراین ما راهنمایی های عمیق خود را برای ایجاد لینک، ارزیابی کیفیت بک لینک و انجام ممیزی لینک توصیه می کنیم.

بیشتر بخوانید: چک لیست سئو سایت فروشگاهی برای کسب لینک 1

رسانه‌های اجتماعی:

در حالی که رتبه‌بندی یک صفحه مستقیماً تحت تأثیر تعداد اشتراک‌گذاری‌ها، لایک‌ها یا نظرات آن نیست، رسانه‌های اجتماعی همچنان یک کانال مهم برای تبلیغ آنلاین سایت شما هستند. رسانه‌های اجتماعی به افراد کمک می‌کنند تا شرکت شما را به صورت آنلاین پیدا کنند و با آن درگیر شوند و به شما کمک می‌کنند به مشتریان جدید و فعلی دسترسی پیدا کنید. به علاوه، گوگل صفحات را در پلتفرم های اصلی رسانه های اجتماعی ایندکس می کند، بنابراین پست کردن مداوم در این سایت ها به شما کمک می کند SERP برند خود را کنترل کنید.

منشن های بدون پیوند:

اشاره های بدون پیوند هر زمانی است که یک سایت غیروابسته نام شرکت یا وب سایت شما را به صورت آنلاین و بدون بازگشت به سایت شما ذکر می کند. به ندرت، تقریبا غیرممکن است که هر اشاره ای به سایت یا نام تجاری شما به صورت آنلاین شامل یک بک لینک باشد. در واقع، اگر اینطور بود، احتمالاً گوگل آن را بسیار مشکوک می دانست و برای سایت شما جریمه می گرفت. با این حال، این بدان معنا نیست که ذکر نام تجاری بدون پیوند هیچ ارزشی برای سئوی خارجی  ندارد. آنها همچنان می توانند به عنوان نقل قول برای اعتبار و اعتماد سایت شما عمل کنند. به علاوه، منشن ها فرصتی عالی برای ایجاد بک لینک های جدید فراهم می کند.

 : Google My Business

به اختصار GMB) به کسب و کارها اجازه می دهد تا به راحتی و به سادگی اطلاعات مهم را مستقیماً در اختیار Google قرار دهند. این اطلاعات شامل موقعیت مکانی و/یا منطقه خدماتی، نوع کسب و کار، اطلاعات تماس و ساعات کاری است. GMB همچنین نحوه پر کردن نتایج برای بسته محلی Google و جستجوهای Google Maps است. به این ترتیب، این یک عامل سئوی خارجی  برای هر کسب و کار محلی است که به ترافیک یک مکان جغرافیایی خاص متکی است. فهرست GMB کسب و کار خود را تنظیم کنید تا آن را به Google Maps اضافه کنید و از این تکنیک مهم SEO خارجی  و محلی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تکنیک های لوکال سئو local seo

فاکتور مختلف سئوی داخلی

ده ها فاکتور مختلف سئوی داخلی وجود دارد که موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ هنگام فهرست بندی و رتبه بندی یک وب سایت در نظر می گیرند. در اینجا چند مورد از مهمترین فاکتورهای سئوی داخلی صفحه که موتورهای جستجو از آنها استفاده می کنند آورده شده است:

کلمه کلیدی عنوان: این یکی از نشانه های اصلی برای موتورهای جستجو است و ضروری است که کلیدواژه یا عبارت اصلی را که می خواهید برای آن رتبه بندی کنید (به عنوان مثال، “بهترین دستکش بیسبال برای بچه ها”) در ابتدای برچسب عنوان قرار دهید. به این ترتیب، موتورهای جستجو می توانند وب سایت شما را به عنوان منبع اطلاعاتی مرتبط برای کلمه کلیدی خاص شما تشخیص دهند.

کلمات کلیدی Heading And Body: متن اصلی و برچسب عنوان (H1) در صفحه وب شما باید شامل کلمات کلیدی باشد که می خواهید برای آنها رتبه بندی کنید. دیگر روزهای اولیه اینترنت نیست. شما مجبور نیستید محتوای وب خود را با کلمات کلیدی پر کنید، زیرا این می تواند حتی علیه شما کار کند.

توضیحات متا: حتماً کلمات کلیدی اصلی و در صورت امکان ثانویه خود را به طور طبیعی در تگ توضیحات متا وب سایت خود قرار دهید.

طول و قالب بندی: هنگام نوشتن متن وب سایت خود، روی کلمات کوتاهی نکنید. گوگل و سایر موتورهای جستجو، محتوا/مقالات مرتبط را با منابع و پیوندهای اضافه شده در اولویت قرار می دهند تا ارزشی برای خوانندگان فراهم کنند.

پیوندهای خارجی و تکراری: صفحه وب شما باید دارای محتوای منحصر به فرد و تازه باشد که در هیچ جای دیگری آنلاین یافت نمی شود. اگر موتورهای جستجو در وب سایت شما بخزند و محتوای تکراری را شناسایی کنند، ممکن است جریمه شوند.

10 روش برای بهبود سئوی درون صفحه

زمان آن فرا رسیده است که به جزئیات بیشتری برای سئوی درون صفحه بپردازیم. در اینجا 10 عاملی که باید هنگام بهینه سازی صفحات وب خود برای سئو در نظر بگیرید آورده شده است!

1. محتوای با کیفیت بالا ایجاد کنید

ایجاد محتوای با کیفیت بالا یکی از موثرترین استراتژی ها برای افزایش شانس شما برای ظاهر شدن بیشتر در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) است. از این گذشته، الگوریتم های گوگل طوری طراحی شده اند که بهترین و مرتبط ترین محتوا را در اختیار کاربران قرار دهند.

به خاطر داشته باشید که کیفیت شامل همه چیز از ظاهر تا کاربردی است. هدف نهایی شما باید ایجاد محتوای بصری جذاب و دقیق باشد که در خدمت هدف مفیدی باشد.

برای مثال، اگر در حال راه‌اندازی یک وبلاگ هستید، ممکن است بخواهید مطمئن شوید که جایگاه روشنی دارید و به آن پایبند باشید. به این ترتیب، می توانید روی افزایش دانش و ایجاد اعتبار در حوزه موضوعی خود کار کنید:

2. از کلمات کلیدی هدف استفاده کنید

استفاده از کلمات کلیدی هدف در صفحه خود یکی از ساده ترین تاکتیک های SEO است که می توانید اجرا کنید . با این حال، قبل از اینکه بتوانید کلمات کلیدی هدف را پیدا کنید، باید مخاطبان مورد نظر خود را در نظر بگیرید.

برای مثال، اگر یک وبلاگ صنایع دستی دارید، خواننده ایده آل شما ممکن است والدین کودکان زیر 12 سال باشد. هنگامی که مخاطبان خود را بشناسید، می توانید کلمات کلیدی مورد نظر را با استفاده از ابزارهایی مانند Google Keyword Planner پیدا کنید.

می توانید با معرفی کلمات کلیدی که پیش بینی می کنید مخاطبان هدف شما ممکن است استفاده کنند، شروع کنید. سپس، ببینید چه کلمات و عبارات مشابهی تولید می شود. انتخاب کلمات کلیدی با حجم جستجوی ماهانه بالا اما رقابت کم تا متوسط ​​اغلب بهترین است.

از کلمات کلیدی هدف استفاده کنید
از کلمات کلیدی هدف استفاده کنید

Google Ads Keyword Planner Tool

Google Keyword Planner

بیشتر بخوانید: 19 ابزار تحقیق کلمات کلیدی رایگان

هنگامی که کلمات کلیدی خود را دارید، می توانید آنها را در هر نقطه از سایت خود قرار دهید. می‌توانید این عبارات را به پست‌های وبلاگ، توضیحات صفحه درباره ما، جزئیات محصول و هر جای دیگری که دوست دارید اضافه کنید. با این حال، شما می خواهید از پر کردن کلمات کلیدی اجتناب کنید.

اساسا، شما می توانید از کلمات کلیدی در هر جایی که متنی را در قسمت جلویی سایت خود می بینید استفاده کنید. بعداً به مکان‌های کمتر قابل مشاهده برای کلمات کلیدی خواهیم رسید.

3. تصاویر را بهینه کنید

کاربران تصاویر با کیفیت بالا را ترجیح می دهند و ربات های جستجو از تصاویر سبک وزن و بهینه شده برای سئو استفاده می کنند. بیایید چند راه را در نظر بگیریم که می‌توانید مطمئن شوید عکس‌هایتان به رتبه‌بندی موتور جستجوی شما کمک می‌کنند.

برای شروع، بهتر است تصاویر واضح و با وضوح بالا باشند. فراتر از آن، می توانید فایل های تصویری را فشرده کنید تا بزرگ و سنگین نباشند. در صورت امکان، ممکن است بخواهید از ابزار فشرده سازی مانند TinyPNG استفاده کنید:

تصاویر را بهینه کنید
تصاویر را بهینه کنید

ابزار فشرده سازی تصویر آنلاین TinyPNG

این ابزار رایگان به شما امکان می‌دهد فایل‌های PNG، JPG و WebP را کوچک کنید تا زمان بارگذاری سایت شما را کاهش ندهند (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد).

یکی دیگر از راه های ساده برای بهینه سازی تصاویر، افزودن «متن جایگزین» (متن جایگزین) است. به عبارت ساده، متن جایگزین خلاصه ای از تصویری است که کاربران در قسمت جلویی نمی توانند آن را ببینند. این دو هدف اساسی را دنبال می کند.

اولاً، متن جایگزین، دسترسی سایت شما را با این امکان را می دهد که کاربرانی که بینایی ضعیفی دارند یا بینایی خود را از دست داده اند، با تصاویر تعامل داشته باشند. فناوری‌های کمکی (مانند ابزارهای دیکته) می‌توانند به برخی از بازدیدکنندگان کمک کنند تا به توضیحات فایل‌های رسانه تصویری شما گوش دهند. علاوه بر این، ربات ها نمی توانند تصاویر را ببینند، اما می توانند متن جایگزین را بخوانند.

نحوه اضافه کردن متن جایگزین به سیستم مدیریت محتوای (CMS) مورد استفاده شما بستگی دارد. با وردپرس، این فرآیند ساده است. هنگام ویرایش سایت خود در Block Editor، فقط بلوک یک تصویر را انتخاب کنید و متن Alt را در تنظیمات آن پیدا کنید. در اینجا، می توانید به راحتی توضیح مختصری از تصویر را تایپ کنید و کلمات کلیدی مرتبط را وارد کنید.

4. لینک های داخلی ایجاد کنید

چه یک وبلاگ یا یک وب سایت چند صفحه ای داشته باشید، احتمالاً با بسیاری از پیوندهای منحصر به فرد سروکار خواهید داشت. پیوند داخلی یک URL است که به صفحه دیگری در وب سایت شما منتهی می شود. به عنوان مثال، ممکن است پاورقی با پیوندهایی به وبلاگ، صفحه تماس و سایر اطلاعات ضروری داشته باشید.

زمانی که صفحات وب خود را ایجاد می کنید، ایده خوبی است که لینک های داخلی را تا جایی که ممکن است قرار دهید. البته این فرآیند همیشه باید به صورت طبیعی انجام شود. این پیوندهای داخلی بسیار مهم هستند زیرا خزنده های وب از آنها برای پرش از صفحه ای به صفحه دیگر در حین اسکن اطلاعات استفاده می کنند.

در واقع، اگر یکی از صفحات وب شما هیچ لینک داخلی منتهی به آن نداشته باشد، به عنوان “صفحه یتیم” در نظر گرفته می شود. ربات های جستجوگر نمی توانند آن را پیدا کنند. بنابراین، نمی توان آن را نمایه کرد و قطعاً نمی توان آن را رتبه بندی کرد.

مزایای لینک صفحات داخلی

علاوه بر این، لینک های داخلی می توانند کاربران را برای مدت طولانی تری در وب سایت شما نگه دارند. این افزایش زمان در صفحه ممکن است منجر به تبدیل، تولید سرنخ و موارد دیگر شود. در نهایت، و مهمتر از همه، پیوندهای داخلی به ارائه یک UX مثبت کمک می کنند.

به عنوان مثال، در یک پست وبلاگ که یک موضوع پیچیده را توضیح می دهد، ممکن است منطقی باشد که به یکی دیگر از مقالات خود پیوند دهید که در مورد یک مفهوم مرتبط توضیح می دهد. علاوه بر این، پیوندهای داخلی می‌توانند به کاربران کمک کنند تا هنگام جستجوی جزئیات خاص، مانند اطلاعات تماس، در اطراف سایت شما حرکت کنند.

5. پیوندهای دائمی را بهینه کنید

در حالی که ما در مورد URL ها هستیم، بیایید پیوندهای ثابت را مورد بحث قرار دهیم. اینها URL های دائمی هستند که صفحات شما را نشان می دهند و همچنین برای سئوی قوی بسیار مهم هستند.

هنگام ایجاد صفحات جدید، باید مطمئن شوید که URL های شما ساده و شهودی هستند. به عنوان مثال، اگر دامنه شما mywebsite.com است، صفحات دیگر شما ممکن است دارای URL هایی مانند mywebsite.com/about و mywebsite.com/contact باشند.

اگر وبلاگی دارید، URL های شما ممکن است نیاز به توضیح اطلاعات پیچیده تری داشته باشند، اما به یاد داشته باشید که همه چیز را ساده نگه دارید.

به عنوان مثال، برای مقاله ای با عنوان «چگونه حمام خود را در 10 مرحله ساده شلوغ کنیم»، استفاده از عنوان کامل بسیار طولانی خواهد بود. در عوض، می توانید از mywebsite.com/declutter-bathroom-guide استفاده کنید.

استفاده از پیوندهای دائمی مختصر بهترین است. در عمل کنید، برخی از «کلمات توقف» (حروف اضافه، مقاله‌ها، رابط‌ها) توسط ربات‌های موتور جستجو نادیده گرفته می‌شوند. بنابراین، آنها باید کنار گذاشته شوند. همچنین عاقلانه است که کلمات کلیدی مرتبط را در پیوندهای دائمی خود بگنجانید.

6. Readability را در نظر بگیرید

چه محتوای شما کوتاه باشد یا طولانی، خوانایی یک عامل مهم رتبه بندی است. مقالات و صفحات شما باید به خوبی نوشته شده باشند. بهتر است مستقیم و مختصر بنویسید و از جملات کوتاه‌تر و واژگانی که متناسب با مخاطبان شما باشد استفاده کنید.

علاوه بر این، می توانید از سرفصل ها و زیرعنوان ها برای سازماندهی محتوای خود استفاده کنید. اگر راهنماها یا فهرست های طولانی تهیه می کنید، این عناصر ضروری هستند:

Readability را در نظر بگیرید
Readability را در نظر بگیرید

ساختار سرفصل وردپرس

سرفصل ها همچنین فرصت های بیشتری برای درج کلمات کلیدی مرتبط ایجاد می کنند. علاوه بر این، باید مطمئن شوید که بخش‌ها نه خیلی کوتاه هستند و نه خیلی طولانی. محتوای با کیفیت معمولاً بدون بلوک‌های بزرگ متن قابل مشاهده است. همچنین می‌توانید از تصاویر باکیفیتی که قبلاً به آنها اشاره کردیم برای جدا کردن متن استفاده کنید.

7. از تگ های عنوان و توضیحات متا استفاده کنید

متا تگ ها بیت هایی از کد HTML هستند که به موتورهای جستجو سیگنال می دهند که چگونه محتوای شما را بخوانند.

تگ‌های عنوان و توضیحات متا نمونه‌هایی از این موارد هستند و برای کمک به موتورهای جستجو در درک نحوه رتبه‌بندی محتوای وب‌سایت شما کلیدی هستند. این متا تگ ها اطلاعاتی را تولید می کنند که در نتایج جستجو برای کاربران ظاهر می شود و ممکن است آنها را تشویق کند روی صفحه شما کلیک کنند.

در اینجا نمونه ای از تگ عنوان آورده شده است:

مثالی از تگ عنوان که در برگه مرورگر وب ظاهر می شود
مثالی از تگ عنوان که در برگه مرورگر وب ظاهر می شود

حالا بیایید به پایین صفحه نگاه کنیم تا توضیحات متا را ببینیم:

نمونه توضیحات متا در نتایج جستجوی گوگل

اگر می خواهید رتبه بندی موتورهای جستجوی خود را افزایش دهید، این عناصر بسیار مهم هستند. بدون آنها، محتوای صفحه شما با قسمتی از پاراگراف اول صفحه تبلیغ می شود. علاوه بر این، کاربران وب هنگام استفاده از چندین برگه در مرورگر خود برای بازگشت به صفحه شما با مشکل مواجه خواهند شد.

برای اینکه به راحتی تگ های عنوان و توضیحات متا را به پست های خود اضافه کنید، ممکن است بخواهید یک افزونه رایگان سئو وردپرس را امتحان کنید. Yoast SEO و All In One SEO (AIOSEO) انتخاب های محبوبی هستند.

8. نظارت بر عملکرد سایت

عملکرد سایت نیز نقش مهمی در رتبه بندی موتورهای جستجو دارد. در اینجا، ما عمدتاً در مورد سرعت صحبت می کنیم.

همانطور که می توانید تصور کنید، کاربرانی که به نتایج جستجو نگاه می کنند نمی خواهند به صفحاتی هدایت شوند که کند هستند یا به درستی کار نمی کنند. در واقع، گوگل چیزی را ایجاد کرده است که Core Web Vitals می نامد. زمان بارگذاری صفحه، تعامل و ثبات صفحه را ارزیابی می کند تا به شما امتیاز Core Web Vitals بدهد.

اگر می‌خواهید عملکرد سایت خود را بررسی کنید، می‌توانید آن را با استفاده از ابزارهایی مانند Google PageSpeed ​​Insights آزمایش کنید:

نظارت بر عملکرد سایت
نظارت بر عملکرد سایت

به سادگی آدرس وب سایت خود را وارد کنید و ببینید چگونه کار می کند. اگر سایت شما نیاز به بهبود عملکرد دارد، می توانید از کش کردن یا بارگذاری تنبل استفاده کنید. حتی بهتر از آن، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که میزبان وب شما از یک شبکه تحویل محتوا (CDN) استفاده می‌کند، اگرچه ممکن است نیاز به تغییر میزبان داشته باشد.

9. اولویت بندی تجربه کاربری (UX)

با نزدیک شدن به پایان استراتژی‌های سئو داخلی، زمان آن فرا رسیده است که در مورد UX صحبت کنیم. این مفهوم در پس اکثر تاکتیک های بهینه سازی دیگر قرار دارد زیرا هدف نهایی این است که یک وب سایت کاربرپسندتر شود.

علاوه بر کیفیت، عملکرد، خوانایی و پیوند داخلی قوی، چند راه خاص برای ایجاد یک UX مثبت برای بازدیدکنندگان سایت شما وجود دارد.

بخش بزرگی از UX به قابلیت استفاده مرتبط است. بنابراین، ناوبری روان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برای سهولت کاوش در یک وب سایت چند صفحه ای، بهتر است از یک منوی پیمایش برجسته در بالا یا سمت چپ صفحه خود استفاده کنید:

نمونه ای از ناوبری وب سایت در دسترس

علاوه بر این، ممکن است بخواهید یک ویژگی نوار جستجو ایجاد کنید و پیوندهای مفید را در فوتر خود قرار دهید. همه این عناصر به کاربران کمک می کند تا بدون اسکرول در اطراف سایت شما حرکت کنند.

10. بهینه سازی صفحات برای دستگاه های تلفن همراه

نکته آخر اینکه اگر می‌خواهید صفحات شما در بالای نتایج موتورهای جستجو قرار بگیرند، باید برای موبایل بهینه شده باشند. این به این دلیل است که اکثر کاربران اینترنت ترجیح می دهند از گوشی های هوشمند یا سایر دستگاه های دستی خود استفاده کنند.

در حال حاضر بیش از 4.9 میلیارد کاربر اینترنت موبایل در سراسر جهان وجود دارد و این تعداد در حال افزایش است. بنابراین، جای تعجب نیست که گوگل موبایل دوستی را برای سئو ضروری اعلام کند. به علاوه، با افزایش تجارت الکترونیک، هر کسب و کار آنلاینی که از بازدیدکنندگان تلفن همراه خود غافل شود، احتمالاً فروش قابل توجهی را از دست خواهد داد.

چند راه بسیار ساده برای اطمینان از بهینه سازی وب سایت شما برای موبایل وجود دارد. برای شروع، می توانید یک تم وردپرس سازگار با موبایل را انتخاب کنید. به این ترتیب، می توانید آن را تنظیم کنید و آن را فراموش کنید.

اگر انتظار دارید سایت خود را به طور گسترده سفارشی کنید، ممکن است بخواهید از یک صفحه ساز وردپرس استفاده کنید که تنظیمات پیش نمایش و اصلاح موبایل را دارد:

Beaver Builder یک انتخاب محبوب است که طرح‌های واکنش‌گرا و ویژگی‌های ویرایش را ارائه می‌دهد. استفاده از آن با رابط کشیدن و رها کردن نیز آسان است.

عوامل سئو داخلی

سئو داخلی هر کاری است که شما برای بهبود موقعیت وب سایت خود در نتایج موتورهای جستجو انجام می دهید. وقتی به بیشتر بخش‌های «پایه» بهینه‌سازی موتور جستجو فکر می‌کنید – مواردی مانند کلمات کلیدی، برچسب‌های HTML، عنوان صفحه و سازگاری با موبایل – به سئوی داخلی صفحه فکر می‌کنید.

این بخش از سئو به این معنی است که اطمینان حاصل شود که محتوای وب سایت شما قابل خزیدن، فهرست بندی و درک موتورهای جستجو است. با این حال، این نیز بسیار، بسیار بیشتر از این است.

سئو داخلی همچنین شامل تکنیک هایی است که تجربه کاربرانی را که از وب سایت شما بازدید می کنند بهبود می بخشد. موتورهای جستجو مانند گوگل می‌خواهند بهترین وب‌سایت‌ها را به جستجوگران توصیه کنند، بنابراین ساختن سایت شما برای بازدید انسان‌ها «لذت‌آمیز» نیز بخش بزرگی از سئوی درون صفحه است.

عواملی که می توانند بر سئوی داخلی صفحه تأثیر بگذارند عبارتند از:

  Core Web Vitals :

یکی از جدیدترین فاکتورهای رتبه بندی در صفحه گوگل، Core Web Vitals مجموعه ای از معیارهای دنیای واقعی است که تجربه کاربری یک وب سایت را کمیت می کند. آنها ابعاد مهمی مانند ثبات بصری (تغییر چیدمان تجمعی)، تعامل (تاخیر ورودی اول) و زمان بارگذاری (بزرگترین رنگ محتوایی) را اندازه گیری می کنند. بهبود Core Web Vitals وب سایت شما به گوگل می گوید که سایت شما تجربه کاربری مثبتی دارد. هاب Core Web Vitals تمام اطلاعات مورد نیاز شما در مورد این فاکتورهای رتبه بندی جدید را دارد.

سرعت صفحه:

سرعت صفحه (همچنین به عنوان زمان بارگذاری شناخته می شود) بخش مهمی از سئوی داخلی صفحه است – گوگل تمایل دارد صفحات سریعتر را بالاتر از صفحات کندتر رتبه بندی کند و بهینه سازی سرعت صفحه همچنین می تواند به جذب بیشتر صفحات شما در فهرست جستجوی گوگل کمک کند. راه‌های زیادی برای بهبود سرعت صفحه وجود دارد، اما تصاویر، فایل‌های جاوا اسکریپت، حافظه پنهان و فشرده‌سازی مکان‌های خوبی برای شروع هستند. راهنمای کامل ما برای بهینه‌سازی سرعت صفحه برای سئو نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید سایت خود را برای این فاکتور سئوی درون صفحه بهبود بخشید.

سازگاری با موبایل:

به طور خلاصه، سازگاری با تلفن همراه معیاری است که نشان می‌دهد زمانی که شخصی سعی می‌کند از سایت با دستگاه تلفن همراه بازدید کند و از آن استفاده کند، چقدر خوب عمل می‌کند. صفحات سازگار با موبایل می توانند کوچک شوند تا روی صفحه نمایش هر دستگاهی قرار بگیرند و در عین حال به افراد اجازه می دهند برای رسیدن به اهداف خود در اطراف صفحه حرکت کنند. آنها همچنین تجربه کاربر تلفن همراه را از طریق طراحی واکنشگرا، ناوبری ساده و آسان و سرعت صفحه سریع در اولویت قرار می دهند.

برچسب‌های عنوان:

تگ‌های عنوان، که به آنها “عناوین صفحه” نیز می‌گویند، تگ‌های HTML هستند که (همانطور که احتمالاً حدس زده‌اید) عنوان صفحه را تعریف می‌کنند و توضیح می‌دهند که محتوای صفحه درباره چه چیزی خواهد بود. به عنوان مثال، عنوان این مقاله «سئوی درون صفحه در مقابل سئوی خارجی : تفاوت چیست؟» است.

تگ عنوان صفحه «<title>سئوی درون صفحه در مقابل سئوی خارجی :

تفاوت چیست؟</title>» است. وقتی به دنبال محتوایی می‌گردید که به درخواست کاربر مرتبط باشد، گوگل به کلمات کلیدی موجود در برچسب‌های عنوان (از جمله موارد دیگر) برای تصمیم‌گیری درباره مرتبط بودن یا نبودن یک صفحه به صورت موضوعی تکیه می‌کند. هنگام بهینه سازی برچسب های عنوان خود، بهترین شیوه های سئو را دنبال کنید.

توضیحات متا:

توضیحات متا مانند تگ‌های عنوان، تگ‌های HTML هستند که به توصیف موضوع صفحه کمک می‌کنند. در حالی که گوگل هنگام تصمیم گیری درباره مرتبط بودن یک صفحه با یک پرس و جو از توضیحات استفاده می کند، عملکرد اصلی سئو آن تشویق افراد برای کلیک کردن به سایت شما از نتایج جستجو است. راهنمای ما برای استفاده از توضیحات متا برای سئو بهترین روش‌های استفاده از این فاکتور سئوی درون صفحه برای افزایش نرخ کلیک صفحه شما در نتایج جستجو را شرح می‌دهد.

کیفیت محتوا:

وقتی صحبت از سئو داخلی صفحه به میان می آید، محتوا پادشاه است. موتورهای جستجو راه‌های مختلفی برای ارزیابی کیفیت محتوا دارند، اما واقعاً به پاسخ الف) آیا برای کاربر مفید است؟ ب) آیا خواندن آن آسان است؟ ج) آیا منحصر به فرد است؟ و د) آیا به درخواست کاربر مربوط است؟ اگر بتوانید صادقانه به هر یک از این چهار سوال پاسخ «بله» بدهید، محتوای شما در جای خوبی قرار دارد.

هدرهای HTML :

هدرهای HTML تگ های HTML هستند که عناوین و زیر سرفصل ها را در محتوای صفحه وب مشخص می کنند. آنها به بازدیدکنندگان وب سایت شما کمک می کنند تا محتوای شما را بهتر بخوانند و درک کنند. برای سئوی درون صفحه، این برچسب ها به موتورهای جستجو کمک می کند تا بهتر بفهمند محتوای یک صفحه درباره چیست و چگونه با آن ارتباط دارد.

جستجوی یک شخص با استفاده از راهنمای ما برای هدرهای HTML، نحوه استفاده از هدرها را به عنوان بخشی از استراتژی سئوی درون صفحه خود بیاموزید.

متن جایگزین تصویر:

تصویر «متن جایگزین» به ویژگی درون تگ HTML تصویر اشاره دارد که حاوی توضیحات متنی تصویر است. متن جایگزین توسط فناوری‌های کمکی مانند صفحه‌خوان‌ها و همچنین مرورگرها به‌عنوان پشتیبان در زمانی که تصویری در صفحه بارگیری نمی‌شود، استفاده می‌شود. موتورهای جستجو به متن جایگزین به‌عنوان راهی برای تصمیم‌گیری درباره مرتبط بودن یک تصویر با پرس و جوی افراد نگاه می‌کنند. به این ترتیب، متن جایگزین یک عامل بسیار مهم سئو در صفحه برای جستجوی تصویر و همچنین جستجوی سنتی وب است.

پیوند داخلی:

پیوند دادن به صفحات دیگر در سایت شما از درون محتوای خود مفید است زیرا به بازدیدکنندگان کمک می کند محتوای مرتبط با زمینه یا زمینه اضافی را پیدا کنند. ما این کار را چندین بار در این مقاله انجام می‌دهیم و به راهنمایی‌های عمیق‌تر پیوند می‌دهیم تا جزئیات مهم در مورد سئو داخلی و خارجی را توضیح دهیم. پیوند داخلی همچنین با کمک به موتورهای جستجو برای یافتن محتوای جدید، سئوی سایت شما را بهبود می بخشد. بعلاوه، متن لنگر که برای پیوندهای داخلی خود استفاده می کنید، به موتورهای جستجو می گوید که از صفحه مقصد چه انتظاراتی باید داشته باشند و چگونه با محتوای پیوند دهنده ارتباط دارد.

ناوبری:

در زمینه سئوی درون صفحه، “ناوبری” در مورد اطمینان از اینکه همه کاربران می توانند به محتوای یک صفحه وب دسترسی داشته باشند و از آنها استفاده کنند، است. ما در مورد نحوه گروه بندی یا پیوند صفحات شما با یکدیگر صحبت نمی کنیم (که به آن “ساختار سایت” می گویند). گوگل به نوع صفحه‌ای که به جستجوگران توصیه می‌کند اهمیت زیادی می‌دهد و آن‌ها می‌خواهند هر چیزی را که توصیه می‌کنند، بدون در نظر گرفتن ناتوانی یا مرورگر، در دسترس همه باشد. راهنمای ما برای ناوبری، دسترسی و سئو، چگونگی تأثیر ناوبری بر سئو و آنچه را که باید انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که تجربه کاربری خوبی برای همه بازدیدکنندگان سایت خود ارائه می‌دهید، توضیح می‌دهد.

نحوه بهبود سئوی خارج از صفحه (3 تکنیک ضروری)

اکنون که همه چیز را در مورد SEO در سایت می دانید، بیایید نحوه شما را بررسی کنیم می تواند رتبه خود را با روش های دیگر بهبود بخشد. به خاطر داشته باشید که بخش زیر مختصرتر است، صرفاً به این دلیل که شما کنترل بیشتری روی سئو داخلی صفحه دارید تا سئوی خارج از صفحه.

1. ایجاد بک لینک (Domain Authority)

بک لینک به سایت شما به گوگل نشان می دهد که محتوای شما معتبر است. به همین دلیل است که ساختن بک لینک می تواند «اقتدار دامنه» وب سایت شما را افزایش دهد. سایت شما از طریق تعداد بک لینک هایی که دارد، شهرت مثبتی به دست می آورد.

به دست آوردن بک لینک نیاز به زمان و محتوای با کیفیت دارد، اما می توانید از برخی اقدامات برای مشارکت فعال در این فرآیند استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید برای سایر وبلاگ های معتبر در جایگاه خود پست های مهمان بنویسید و به محتوای خود پیوند دهید.

همچنین می‌توانید به صورت آنلاین اشاره‌های سایت خود را زیر نظر داشته باشید و درخواست کنید که نمونه‌های بدون پیوند اعتبار داده شوند. علاوه بر این، برخی از قالب‌های متداول که مرتبط می‌شوند شامل راهنماهای نحوه انجام، فهرست‌های «بهترین» و حتی اینفوگرافیک‌ها می‌شوند.

Ahrefs

هنگام ساخت لینک های ورودی خود باید مراقب باشید که در هیچ چیز مشکوکی شرکت نکنید زیرا ممکن است توسط گوگل جریمه شوید. از آنجایی که بک لینک نیاز به زمان و تلاش دارد، توصیه می کنیم از ابزارهایی مانند Ahrefs استفاده کنید که دارای بک لینک چک کننده است.

2. پشتیبانی از اثبات اجتماعی

راه دیگر برای ایجاد اعتماد، ارائه شواهد ساده است. «اثبات اجتماعی» معمولاً به مواردی مانند بررسی ها و توصیفات اشاره دارد.

برای به دست آوردن اثبات اجتماعی می توانید یک نمایه کسب و کار Google برای شرکت یا وب سایت خود ایجاد کنید. این پلتفرم دارای ویژگی بررسی داخلی است:

نتایج جستجوی محلی Google

انواع دیگر بازاریابی محتوا نیز می تواند به عنوان اثبات اجتماعی عمل کند. به عنوان مثال، انجام یک نظرسنجی و سپس انتشار یافته های خود، گواه خوبی بر مشروعیت و حرفه ای بودن شماست.

اشکال اضافی اثبات اجتماعی شامل گواهینامه ها و مشارکت با سایر برندها یا افراد معتبر است. برای مثال، برخی از شرکت‌ها با اینفلوئنسرها در جایگاه خود همکاری می‌کنند تا اثبات اجتماعی بیشتری ایجاد کنند.

3. حضور آنلاین خود را در رسانه های اجتماعی افزایش دهید

در مورد اینفلوئنسرها، رسانه های اجتماعی شاید یکی از مهم ترین کانال هایی باشد که کسب و کارهای تجارت الکترونیک می توانند سئوی خارج از صفحه خود را بیشتر بسازند.

این به این دلیل است که می توانید محتوای با کیفیت را در هر پلتفرم رسانه اجتماعی که استفاده می کنید به اشتراک بگذارید. این مطالب می تواند شامل تصاویر خیره کننده، کلمات کلیدی هدف و پیوندها باشد:

در نهایت، رسانه‌های اجتماعی مکانی برای ساخت یک برند هستند، بنابراین توصیه می‌کنیم یک استراتژی رسانه اجتماعی کاملاً مجزا (و مکمل) ایجاد کنید. همه این تلاش ها به سئوی خارج از صفحه شما کمک می کند زیرا پست ها و صفحات رسانه های اجتماعی می توانند در نتایج جستجو ظاهر شوند.

با این حال، باید در نظر بگیرید که مخاطبان هدف شما از کدام پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر برای هزاره ها جذاب هستید، ممکن است بخواهید روی اینستاگرام تمرکز کنید. در حالی که با مخاطبان جوان تر، ممکن است ایجاد محتوا برای TikTok را در اولویت قرار دهید.

با استفاده از سئوی درون صفحه و خارج از صفحه، دید سایت خود را بهبود بخشید

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) یک زمینه پیچیده و پویا است. این می تواند شروع با استراتژی های سئو داخلی و خارجی را چالش برانگیز کند. با این حال، اولویت بندی این روش های بهینه سازی برای افزایش دید وب سایت شما ضروری است.

وقتی نوبت به بهینه‌سازی روی صفحه می‌رسد، می‌توانید با استفاده از کلمات کلیدی، لینک‌های داخلی و محتوای باکیفیت کوچک شروع کنید. بعداً می‌توانید به عناصری مانند برچسب‌های عنوان و توضیحات متا بروید. برای بهینه سازی خارج از صفحه، بک لینک ها، توصیفات و حضور قوی در رسانه های اجتماعی ضروری هستند.

خدمات سئو سایت توسط سئو فراز

جهت انجام خدمات طراحی سایت :سایت شرکتی,سایت فروشگاهی,سایت گردشگری  و سایت وردپرس و … و همچنین خدمات سئو سایت :سئو سایت فروشگاهی,سئو سایت گردشگری,سئو سایت وردپرس و … تولید محتوا با کارشناسان سئو فراز تماس بگیرید

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا