آموزش حذف صفحات ایندکس شده گوگل بدون افت رتبه سئو

آموزش حذف صفحات ایندکس شده گوگل بدون افت رتبه سئو

آموزش حذف صفحات ایندکس شده در گوگل بدون افت رتبه سئو :اکثر صاحبان سایت بر این باورند که هر چه صفحات بیشتری در وب سایت خود و در نمایه سازی گوگل داشته باشید، ترافیک بیشتری دریافت می کنید. اگر فقط محتوای با کیفیت در سایت خود داشته باشید، می تواند درست باشد.

اگر تعداد زیادی صفحات و فایل های با کیفیت پایین وجود داشته باشد که هیچ ارزشی ارائه نمی دهند و وب سایت شما را به هم می ریزند چه؟ آنها نه تنها محتوای تکراری ایجاد می کنند بلکه بر رتبه سئو شما نیز تأثیر می گذارند.

آموزش حذف صفحات ایندکس شده در گوگل بدون افت رتبه سئو

Contents

وقت آن رسیده است که فایل‌ها و محتوای فهرست‌شده را از جستجوی Google حذف کنید تا وب‌سایت خود را تمیز کرده و رتبه را بهبود ببخشید. در این مقاله به 3 دلیل و 4 روش برای حذف صفحات و فایل های فهرست شده وردپرس از جستجوی گوگل می پردازیم.

چرا باید صفحات ایندکس شده را حذف کنیم؟

آموزش  بررسی صفحات ایندکس شده در گوگل

صفحات فهرست شده را از جستجوی گوگل حذف کنید

فایل های فهرست شده را از جستجوی گوگل حذف کنید

دلایل حذف صفحات ایندکس شده

3 دلیل متداول وجود دارد که چرا ممکن است بخواهید صفحات فهرست شده خود را از نتایج جستجو حذف کنید:

1. اثرات سئو

صفحات ایندکس شده با کیفیت پایین ممکن است به SEO شما آسیب برساند. هنگامی که صفحات زیادی با محتوای بسیار کم پیدا کنید، گوگل جریمه می کند و رتبه سایت شما را پایین می آورد.

2. صفحات خصوصی

محتوای خصوصی مانند صفحات سیاست حفظ حریم خصوصی یا صفحات داده های محرمانه برای وب سایت و تجارت شما مهم است. اگر ایندکس شده باشند، بازدیدکنندگان می توانند آنها را جستجو کرده و اطلاعات شما را بدزدند.

3. وب سایت های هک شده

هکرها موفق به ورود به سایت شما شده اند و تعداد زیادی صفحه ایجاد کرده اند که شما نمی خواهید. این صفحات وقتی در نتایج جستجو فهرست می شوند، تجربه کاربری بدی ایجاد می کنند و بر شهرت برند شما تأثیر می گذارند.

آموزش حذف صفحات ایندکس شده در گوگل

قبل از حذف هر صفحه از نتایج جستجوی گوگل، باید بدانید که کدام صفحات در سایت شما ایندکس شده اند. برای بررسی این صفحات، می‌توانید از Google site:-query یا Google Search Console استفاده کنید.

سایت گوگل:-پرس و جو

Googlebot هر صفحه از وب سایت شما را می خزد و URL های صفحه را در پایگاه داده جستجوی Google به روز می کند. برای اطلاع از تعداد صفحات ایندکس شده، می توانید:

به google.com بروید

“site:your-domain.com” را در نوار جستجوی گوگل تایپ کنید. به یاد داشته باشید که “دامنه شما” را با URL دامنه واقعی سایت خود جایگزین کنید

تعداد کل صفحات نمایه شده نمایش داده شده در بالای نتایج را بدست آورید

صفحات فهرست شده در گوگل

"<yoastmark

کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل گزینه دیگری را برای نمایش یک نمای کلی از صفحات نمایه شده شما ارائه می دهد. به یاد داشته باشید که در صورتی که هنوز از آن استفاده نکرده اید، کنسول جستجوی وب سایت خود را فعال کنید. سپس، شما باید:

وارد گوگل وبمستر تولز شوید و وب سایت مورد نظر را انتخاب کنید

Google Index را در ناوبری سمت چپ انتخاب کنید

در زیر منو بر روی Index Status کلیک کنید

اکنون می توانید نموداری را ببینید که “وضعیت فهرست” دامنه خود را در چند ماه گذشته نشان می دهد. 3 خط مختلف در نمودار وجود دارد که اعداد را نشان می دهد

  • Indexed pages
  • Pages blocked by robots
  • Removed pages
جستجو-کنسول-نمایه گذاری-بررسی
جستجو-کنسول-نمایه گذاری-بررسی

آموزش حذف صفحات ایندکس شده از جستجوی گوگل

هنگامی که تمام صفحات فهرست شده سایت را شناختید، وقت آن است که تصمیم بگیرید کدام صفحات را از جستجوی گوگل حذف کنید. روش های مختلفی برای انتخاب وجود دارد، مانند حذف مستقیم صفحات از وب سایت، استفاده از ابزار Remove Outdated Content یا استفاده از ابزار Remove URLs.

1. به طور مستقیم از وب سایت حذف کنید

اگر صفحات شما هیچ ارزشی را به بازدیدکنندگان و وب سایت شما ارائه نمی دهد، آنها را حذف کنید. این ساده ترین راه است زیرا نیازی به استفاده از هیچ ابزاری در خارج از سایت وردپرس ندارید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به بخش صفحات در داشبورد وردپرس خود بروید. سپس صفحه ای را که می خواهید حذف کنید انتخاب کنید. پس از آن، حذف را در زیر عنوان صفحه بزنید. به خاطر داشته باشید که برای حذف دائمی صفحه به سطل زباله بروید.

پس از حذف، صفحات شما همچنان در موتورهای جستجو وجود دارد. پس از چندین بار خزیدن مجدد سایت شما و اطمینان از حذف کامل این صفحات، گوگل شروع به حذف آنها از نتایج جستجو می کند.

2. ابزار محتوای قدیمی را حذف کنید

اگرچه صفحات شما حذف شده اند، اما همچنان در نتایج جستجو ظاهر می شوند. شما نمی خواهید منتظر بمانید تا گوگل بارها دوباره خزیده کند و این صفحات را از نتایج دور کند. بنابراین، از ابزار Remove Outdate Content استفاده کنید.

3 مرحله زیر شما را در مورد آموزش  حذف محتوای قدیمی راهنمایی می کند:

به صفحه حذف محتوای قدیمی بروید

آدرس صفحه مورد نظر را وارد کنید

درخواست حذف را انتخاب کنید

  1. ابزار URLs را حذف کنید

ابزار Remove URLs ارائه شده توسط Google Search Console راه حلی برای دور کردن موقت صفحات از نتایج جستجو است. 6 مرحله زیر را دنبال کنید:

ابزار Remove URLs را باز کنید

موقت پنهان را انتخاب کنید

آدرس صفحه را وارد کرده و روی Continue کلیک کنید

یکی از 2 عمل را انتخاب کنید: یا URL را فقط از حافظه پنهان پاک کنید یا URL را از حافظه پنهان پاک کنید و به طور موقت از جستجوی Google حذف کنید.

ارسال درخواست

درخواست‌های حذف اضافی را برای سایر URLهای آن صفحه ارسال کنید

لطفا توجه داشته باشید که:

درخواست حذف فقط 90 روز طول می کشد. پس از این مدت، صفحات شما می توانند دوباره در نتایج جستجو ظاهر شوند.

3 روش برای حذف دائمی یک صفحه از گوگل

محتوا را از سایت خود حذف کنید و اطمینان حاصل کنید که صفحه به صفحه 404 (یافت نشد) یا 410 (رفته) می رود.

برای محافظت از صفحه از رمز عبور استفاده کنید

از ابزار Remove URLs استفاده کنید تا به گوگل بگویید صفحه را ایندکس نکند. این روش به اندازه بقیه امن نیست.

اگرچه حافظه پنهان پاک شده و URL پنهان است، Googlebot همچنان صفحات شما را می‌خزد. اگر صفحه خود را با برچسب “بدون فهرست” یا رمز عبور مسدود نکنید، می تواند پس از 90 روز دوباره در نتایج جستجو ظاهر شود.

آموزش حذف فایل های ایندکس شده از جستجوی گوگل

در برخی موارد، ممکن است روی مخفی کردن محتوا از چشم Google تمرکز کنید، اما فراموش کنید که به خزنده‌های Google در مورد فایل‌هایی که نباید ایندکس شوند آموزش دهید. سپس، فایل های شما به صورت عمومی در نتایج جستجو نشان داده می شوند.

در شرایطی مانند این، بهترین کار این است که محتوای/فایل های دیجیتال را از جستجوی وب و جستجوی صفحه موبایل خارج کنید.

راه‌های مختلفی برای حذف فایل‌های فهرست‌شده از قبل از Google وجود دارد، از جمله:

  • از ابزار حذف URL گوگل استفاده کنید
  • از ابزار حذف حق چاپ استفاده کنید
  • ابزار URLs را حذف کنید

ابزار Google URL Removal ساده ترین راه را برای حذف URL سایت از نمایش در نتایج جستجو فراهم می کند.

مردم استفاده از این ابزار را ساده می دانند زیرا فقط به یک حساب ایمیل جدید Google نیاز دارد. اگر قبلاً یک حساب Google راه اندازی کرده اید، این 4 مرحله را دنبال کنید:

به کنسول جستجوی گوگل خود بروید

در منوی ناوبری سمت چپ به بخش Remove URLs بروید

آدرس فایل را در قسمت متن حذف URL وارد کنید

تگ no-index را به صفحه اضافه کنید تا خزنده‌های گوگل یا سایر ربات‌ها دیگر چنین صفحه‌ای را ایندکس نکنند.

حذف-url-ابزار
حذف url بزار

2. ابزار Copyright Removal

Google همچنین هر پیوندی را که به مطالب شما در جستجوی وب یا تلفن همراه نمایش داده می شود حذف می کند. این برای کسانی که فایل‌ها، DOC، PDF، ویدیوها و فایل‌های صوتی خود را در Google دارند کار می‌کند و در نتیجه مطالب حق نسخه‌برداری آنها را نقض می‌کند.

در مورد تصاویر و محتوای نوشتاری باید حقوق خود را بدانید. Google مطالب دارای حق نسخه برداری را پس از اثبات خوب از فهرست خود حذف خواهد کرد. این اقدامی است که با قانون حق نسخه‌برداری هزاره دیجیتال (متن آن در وب‌سایت دفتر حق نسخه‌برداری ایالات متحده یافت می‌شود) و سایر قوانین مربوط به مالکیت معنوی مطابقت دارد.

ابزار حذف حق چاپ
ابزار حذف حق چاپ

این کار زمانی کار می کند که محتوای دیجیتال یک سایت خاص بدون مجوز مناسب دستکاری یا در سراسر شبکه توزیع شده باشد.

صفحات و فایل های وردپرس Deindex – به طور خلاصه

راه های زیادی برای حذف صفحات و فایل های فهرست شده از جستجوی گوگل وجود دارد. از ابزار Remove URLs برای فهرست‌بندی موقت صفحات از نتایج جستجو استفاده کنید. برای حذف دائمی صفحات، باید از روش‌های دیگری مانند محافظت از رمز عبور یا افزودن متا تگ «بدون فهرست» استفاده کنید.

اگرچه ابزار Remove URLs به حذف فایل‌های فهرست‌شده نیز کمک می‌کند، می‌توانید از ابزار حذف حق نشر به عنوان آخرین راه‌حل استفاده کنید. این ابزار حتی زمانی که فایل‌های شما توزیع می‌شوند همچنان کار خواهد کرد.

چگونه صفحات وب را بدون آسیب رساندن به رتبه بندی جستجو حذف کنیم

یکی از تغییرات عمده ای که مشتریان ما معمولاً هنگام به روز رسانی وب سایت خود در نظر نمی گیرند، تأثیر حذف صفحات قدیمی است. هنگامی که صحبت از حذف صفحات قدیمی در وب سایت شما می شود، درک فرآیند صحیح بسیار مهم است، بنابراین به سئو سایت خود آسیب نرسانید.

البته گاهی اوقات که وب سایت ها قدیمی و زنگ زده می شوند، باید صفحات قدیمی را حذف یا تغییر مسیر دهید. یک صفحه وب 10 ساله اغلب باید یا با یک صفحه جدید جایگزین شود یا به طور کامل حذف شود. بنابراین بیایید ببینیم چگونه می‌توانید صفحات را حذف کنید و در عین حال آسیب به رتبه‌بندی‌های خود را که به سختی به دست آورده‌اید به حداقل برسانید.

سوال اول: تغییر مسیر یا حذف؟

قبل از حذف هر صفحه‌ای، باید یک ممیزی محتوا انجام دهید تا فهرستی از صفحات قدیمی که از آن‌ها ناراضی هستید و می‌خواهید آنها را تغییر مسیر داده یا حذف کنید، تهیه کنید. هنگام ساخت این فهرست از صفحات، مطمئن شوید که دلیلی را در کنار هر کدام علامت گذاری کنید که چرا می خواهید آن صفحه را تغییر مسیر دهید یا حذف کنید.

شاید محتوای یک صفحه به تاریخ یا رویداد خاصی وابسته باشد، آن تاریخ اکنون گذشته است و صفحه دیگر مرتبط نیست. همچنین ممکن است محصولات یا خدمات شرکت شما تغییر کرده و برخی از صفحات را منسوخ کند.

هنگامی که لیست خود را دریافت کردید، دو تا سه گزینه برای مراحل بعدی برای هر صفحه دارید.

می توانید آنها را به روز کنید.

صفحات و نشانی‌های اینترنتی منحصربه‌فرد آن‌ها به‌عنوان نهادهای مجزا برای Google دیده می‌شوند. اگر یک صفحه خدمات خاص برای مدت طولانی “زنده” بوده است اما برای مرتبط بودن نیاز به به روز رسانی دارد، حفظ آن صفحه و به روز رسانی محتوا، به روز رسانی برچسب عنوان و بهینه سازی کلمات کلیدی می تواند مفید باشد.

تصمیم شما برای به روز رسانی یک صفحه تنها در صورتی باید گرفته شود که در صورت تغییر مجدد، صفحه مرتبط و مفید باقی بماند. صفحاتی که برای مدتی در یک سایت وجود داشته اند معمولاً جستجو و ارزش پیوند ایجاد می کنند، بنابراین بک لینک های این صفحه را بررسی کنید، ممکن است ارزش نگهداری و به روز رسانی را داشته باشد.

می توانید آنها را تغییر مسیر دهید.

از منظر سئو، 301 ریدایرکت صفحات مرده، نامربوط یا حذف شده، بیشتر دارایی آن صفحه را به صفحه جدید سایت شما منتقل می کند. اگر صفحه ترافیک ارگانیک دریافت می کند، دارای بک لینک است و می توانید آن را به صفحه مربوطه ریدایرکت کنید، از ریدایرکت 301 استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در مورد تغییر مسیر را اینجا بخوانید.

می توانید آنها را از فهرست گوگل حذف کنید.

اگر نیاز به حذف صفحات در سایت خود دارید، در نظر بگیرید که آیا آن صفحات همچنان باید برای بازدیدکنندگانی که به سایت دسترسی دارند قابل دسترسی باشد.

راه‌هایی برای حذف صفحات از فهرست Google وجود دارد، اما در صورتی که برای بازدیدکنندگان سایت خاص هدفی داشته باشند، همچنان آنها را در سایت خود نگه دارید. در این صورت، همیشه می توانید یک تگ “noindex” در صفحه اضافه کنید و آن را از نقشه سایت خود حذف کنید.

از طرف دیگر، می‌توانید یک برچسب متعارف در صفحه‌ای که می‌خواهید از فهرست Google حذف شود، اضافه کنید. این تگ متعارف سیگنالی به گوگل می فرستد که در عوض باید صفحه دیگری را ایندکس کند. اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این روش ها را می توانید در راهنمای سئو برای توسعه دهندگان ما بیابید.

اکنون مواردی پیش می آید که بازدیدکنندگان سایت شما نباید به این صفحات دسترسی داشته باشند.

حذف صفحات ایندکس شده سایت از گوگل مبمستر تولز

همانطور که قبلا ذکر شد، ابتدا باید در نظر بگیرید که آیا صفحه دارای ارزش لینک است یا ترافیک دریافت می کند. اگر مقداری سهام دارد و ترافیک دریافت می کند، به بخش بالا در مورد تغییر مسیر 301 مراجعه کنید.

اگر صفحه مورد نظر شما ارزش لینک ندارد، نمی‌خواهید بازدیدکنندگان به آن دسترسی داشته باشند، و اطلاعات موجود در صفحه قدیمی است و با صفحات (به‌روزرسانی‌تر) سایت شما مطابقت ندارد، ممکن است بخواهید از 410 استفاده کنید. یا 404

اما از کدام یک استفاده کنیم؟ نمی دانید کدهای 410 یا 404 برای وب سایت شما چه معنایی دارند؟ بیایید معنی این صفحات را مرور کنیم:

ارور صفحه 410

صفحه ای که پاسخ 410 را برمی گرداند به موتورهای جستجو می گوید که صفحه برای همیشه از بین رفته است. علاوه بر این، سیگنالی به گوگل ارسال می کند که صفحه باز نمی گردد و گوگل نباید دوباره سعی کند آن را بخزد.

گوگل صفحاتی را از وب سایتی که ریدایرکت 410 را از فهرست آنها برمی گرداند حذف می کند.

توجه: صفحاتی که دیگر نمی‌خواهید در فهرست قرار گیرند، باید قبل از بازگرداندن 410 یتیم شوند، یعنی باید مطمئن شوید که از جای دیگری در وب‌سایت به آن‌ها پیوند داده نشده‌اند. موقعیتی که ما اغلب استفاده از 410 را توصیه می‌کنیم زمانی است که می‌خواهید از شر صفحات متعددی خلاص شوید که مشکل نفخ ایندکس را ایجاد می‌کنند.

به عنوان مثال، ما یک مشتری داشتیم که هک شد، بعداً متوجه شدیم که هکر هزاران صفحه ایجاد کرده است که صرفاً برای پیوند دادن به صفحات دیگر بوده است. هنگامی که از هک مطلع شدیم، می‌خواستیم همه آن صفحات هرزنامه برای همیشه از فهرست حذف شوند، بنابراین با 410 خطا این کار را انجام دادیم.

ارور صفحه 404

ممکن است با خطای 404 آشنا باشید، این کدی است که هر زمان که روی یک لینک شکسته کلیک کنید به شما نمایش داده میشود. صفحه‌ای که می‌خواستید مشاهده کنید دیگر وجود ندارد، بنابراین از ابتدا نباید می‌توانستید به آن صفحه‌ای که وجود ندارد برسید.

وقتی خطای 404 داده می شود، به این معنی است که صفحه پیدا نشده است، اما اشکالی ندارد که گوگل در زمان دیگری بازگردد و دوباره سعی کند صفحه را بخزد.

بیشتر بخوانید: ریدایرکت 301 یا 302 : بهبود سئو با ریدایرکت درست

جان مولر، مدیر وب‌سایت گوگل گفته است…

“از دیدگاه ما، در میان مدت/بلند مدت، 404 برای ما همان 410 است. بنابراین در هر دو مورد، آن URL ها را از فهرست خود حذف می کنیم. ما معمولاً خزیدن آن URL ها را کمی کاهش می دهیم تا زمان زیادی را برای خزیدن چیزهایی که می دانیم وجود ندارند صرف نکنیم.

تفاوت ظریف در اینجا این است که یک 410 گاهی اوقات کمی سریعتر از یک 404 سقوط می کند. اما معمولاً ما در مورد چند روز یا بیشتر صحبت می کنیم.

بنابراین اگر فقط به طور طبیعی محتوا را حذف می کنید، استفاده از هر یک از آنها کاملاً خوب است. اگر قبلاً این محتوا را مدت‌ها پیش حذف کرده‌اید، پس ایندکس نشده است، بنابراین برای ما مهم نیست که از 404 یا 410 استفاده می‌کنید.”

به نظر نمی رسد تفاوت زیادی بین 410 و 404 وجود داشته باشد، با این حال، ما پیشنهاد می کنیم که اگر می توانید از 404 اجتناب کنید، این کار را به هر قیمتی انجام دهید. در عوض، از برنامه‌نویس خود بخواهید از گزینه کد صفحه 410 برای ارسال سیگنال دائمی‌تر به Google استفاده کند.

آموزش حذف صفحات ایندکس شده گوگل بدون افت رتبه سئو

قانون سرانگشتی: 404 ها بد هستند. شما نمی خواهید سایت شما صفحات خطای 404 را بازگرداند. با این حال، این غیرواقعی است که هرگز انتظار ظهور 404 را نداشته باشیم، به همین دلیل مهم است که یک برنامه بازی برای رفع آنها فوراً داشته باشیم. بهترین اقدام برای 404 این است که کاربران را به بهترین صفحه بعدی هدایت کنید که اهداف جستجوی آنها را برآورده کند.

برای مثال، اگر محصولی دیگر در دسترس نیست، شاید بتوانید صفحه را با نسخه جدیدتر محصول به صفحه فرود هدایت کنید. اگر صفحه قابل مقایسه ای برای هدایت مجدد کاربران وجود ندارد، آنها را به صفحه دسته مربوطه هدایت کنید.

آخرین راه حل باید تغییر مسیر به صفحه اصلی باشد. از آنجایی که 404 ها اجتناب ناپذیر هستند، باید صفحه 404 خود را بهینه کنید تا آن تجربه کاربری بد را به یک تجربه خوب تبدیل کنید. چند کار که می توانید برای زیباتر کردن صفحه 404 خود انجام دهید عبارتند از:

افزودن نوار جستجو

پیوند به 5-7 صفحه برتر

یک دکمه به صفحه اصلی

نتیجه

هنگامی که صفحات سایت شما قدیمی می شوند یا به دلایل مختلف نیاز به حذف دارند، با تجزیه و تحلیل چرایی نیاز به حذف صفحه شروع کنید.

آیا می توان محتوا را به سادگی به روز کرد؟ اگر نه، پروفایل بک لینک صفحه را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید آیا ترافیک ارگانیک دریافت می کند یا خیر. در برخی موارد، یک تغییر مسیر ساده 301 به مرتبط ترین صفحه می تواند پاسخگو باشد.

 تغییر مسیر 301

راه‌اندازی تغییر مسیر 301 به هر پیوندی که صفحه داشته باشد منتقل می‌شود، بنابراین دامنه شما همچنان می‌تواند برای آن پیوندها اعتبار دریافت کند. در مواردی که هنوز می‌خواهیم بازدیدکنندگان از طریق پیوند داخلی در سایت شما به صفحات دسترسی داشته باشند، یک تگ noindex یا canonical مفید خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ریدایرکت 301 چیست؟

هر زمان که صفحه‌ای دیگر وجود نداشته باشد، می‌خواهیم مطمئن شویم که کاربران روی آن وارد نمی‌شوند، زیرا تجربه کاربری ضعیفی ایجاد می‌کند. وقتی فقط چند صفحه هستند که 404 را برمی‌گردانند، بهتر است فقط یک تغییر مسیر 301 را به صفحه قابل اجرا بعدی تنظیم کنید.

اما وقتی لیستی از صدها صفحه دارید که دیگر وجود ندارند و جایی برای تغییر مسیر آنها به غیر از صفحه اصلی ندارید، بهترین راه برای حذف آنها از فهرست و کاهش شکاف ایندکس این است که آنها را به 410 برگردانید.

یکی از رایج ترین موقعیت هایی که در آن باید صفحات خود را تغییر مسیر دهید، زمانی است که در حال طراحی مجدد وب سایت خود هستید. ریدایرکت ها تنها یکی از تکه های پازل هستند که از طراحی مجدد سایت بیرون بیایند بدون اینکه رتبه خود را از دست بدهند. این مسیر آن را دائمی می‌کند، گوگل برای دیدن اینکه آیا صفحه برمی‌گردد یا نه بازنمی‌گردد و در آینده زمان آنها را تلف نمی‌کنیم.

خدمات سئو سایت توسط سئو فراز

جهت انجام خدمات طراحی سایت :سایت شرکتی,سایت فروشگاهی,سایت گردشگری  و سایت وردپرس و … و همچنین خدمات سئو سایت :سئو سایت فروشگاهی,سئو سایت گردشگری,سئو سایت وردپرس و … تولید محتوا با کارشناسان سئو فراز تماس بگیرید

لطفاً اگر سؤالی در مورد آموزش  حذف محتوا و فایل های نمایه شده از نتایج جستجوی Google دارید، نظر بدهید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا