صفحات یتیم یا Orphan Page چیست: راهنمای جامع 2022

صفحات یتیم یا Orphan Page چیست: راهنمای جامع 2022

صفحات یتیم یا Orphan Page چیست: آیا صفحاتی دارید که پتانسیل رتبه بندی و هدایت ترافیک جستجوی ارگانیک را دارند اما بخشی از ساختار سایت شما نیستند؟ یا صفحاتی که قرار نیست در سایت شما باشند، اما گوگل به هر حال آنها را پیدا می کند؟

پاسخ تقریباً به طور قطع بله است. حداقل، برای تعداد زیادی از وب سایت ها است! به این صفحات یتیم یا  Orphan Page می گویند.

به عبارت ساده، صفحات یک وب سایت بدون لینک ورودی صفحاتی یتیم هستند.

صفحات یتیم یا Orphan Page چیست:

Contents

در این پست، یاد خواهید گرفت که صفحات یتیم یا  Orphan Page چیست، چرا اهمیت دارند، چگونه آنها را پیدا کنید، و چگونه آنها را در ساختار سایت خود برای یک استراتژی سئو موفق بگنجانید.

فهرست مطالب

 • صفحات یتیم یا Orphan Page چیست؟
 • چرا صفحات یتیم یا Orphan Page برای سئو مضر هستند؟
 • صفحات یتیم یا Orphan Page را نمی توان ایندکس کرد
 • صفحات یتیم یا Orphan Page می توانند مقدار زیادی از بودجه خزیدن را بخورند
 • صفحات یتیم یا Orphan Page عملکرد خوبی ندارند
 • صفحات یتیم یا Orphan Page می توانند به تجربه کاربر آسیب بزنند
 • چگونه صفحات یتیم یا Orphan Page را پیدا کنیم؟

با استفاده از سئو فراز یاد خواهید گرفت :

 • چگونه صفحات یتیم یا Orphan Page را تعمیر کنیم؟
 • صفحه وجود ندارد، اما سایت های دیگر به آن پیوند دارند
 • صفحه کدهای وضعیت غیر 200 ایجاد می کند
 • صفحه پس از مهاجرت سایت رها می شود
 • صفحه وجود دارد، و سایر پیوندهای سایت به آن
 • صفحه یک نگرانی عمده نیست

سوالات متداول

1 صفحات یتیم یا  Orphan Page چیست؟

صفحات یتیم یا  Orphan Page هیچ پیوندی به آنها ندارند. بازدیدکنندگان و خزنده های سایت نمی توانند آنها را پیدا کنند زیرا هیچ پیوندی به آنها وجود ندارد.

صفحات یتیم یا  Orphan Page می توانند به دلایل مختلفی ظاهر شوند، از جمله صفحات قدیمی که لینک نشده اند اما منتشر شده اند، مشکلات معماری سایت، محصولاتی که فروخته شده اند اما هنوز در دسترس هستند، و CMS که URL های ناشناخته جدید را به عنوان بخشی از طراحی صفحه خود تولید می کند و غیره.

این صفحات از هیچ مکانی در سایت شما بدون پیوندهای داخلی قابل دسترسی نیستند. این امر مکان یابی برخی صفحات را بسیار دشوارتر می کند، هرچند غیرممکن نیست.

پس چگونه صفحات یتیم یا  Orphan Page را پیدا می کنید؟

برای پیدا کردن صفحات یتیم یا نوشته ها یا حتی محصولات صفحات یتیم کافیست به بخش  “همه ی برگه ها ” , “همه ی نوشته ها “, “همه ی محصولات ” رفته و طبق تصویر زیر مشاهده کرد چند صفحه ،نوشته یا محصول یتیم در داخل سایت شما وجد دارد .

پس چگونه صفحات یتیم یا  Orphan Page را پیدا می کنید؟
پس چگونه صفحات یتیم یا  Orphan Page را پیدا می کنید؟

یک راه از طریق ارجاع است، مانند زمانی که وب سایت دیگری به آن پیوند می دهد یا یک خبرنامه به آن اشاره می کند. راه دیگر استفاده از جستجوی ارگانیک زمانی است که صفحه برای پرس و جوهای خاص رتبه بندی می شود. سپس سناریوی تغییر مسیرها زمانی که URL های دیگر به این صفحات هدایت می شوند وجود دارد.

گاهی اوقات، کاربران نمی توانند این صفحات را به سرعت پیدا کنند، و موتورهای جستجو نیز نمی توانند آنها را پیدا کنند، که برای سایت شما مفید نیست.

2 چرا صفحات یتیم یا  Orphan Page برای سئو مضر هستند؟

صفحات یتیم یا  Orphan Page هم برای کاربران و هم برای خزنده ها خوب نیستند.

از آنجایی که کاربران نمی توانند از طریق ساختار طبیعی سایت شما به آن صفحات دسترسی داشته باشند، هرگونه محتوای مهم یا ارزشمند در آن صفحات هدر می رود. این می تواند منجر به تجربه کاربری نامطلوب شود.

هیچ مرجعی به صفحات منتقل نمی شود و موتورهای جستجو هیچ زمینه معنایی یا ساختاری برای ارزیابی صفحه ندارند. از این رو، تعیین این که صفحه برای کدام پرسش‌ها مفید است، دشوارتر است، زیرا نمی‌دانید کجا در کل سایت شما قرار می‌گیرد.

در زیر برخی از دلایلی که آنها برای سئو خوب نیستند آورده شده است.

2.1 صفحات یتیم یا  Orphan Page را نمی توان ایندکس کرد

اگر صفحه ای دیگر هیچ پیوندی برای اشاره به آن نداشته باشد، قدرت صفحه بسیار کمی خواهد داشت و موتورهای جستجو ممکن است آن را به طور کامل از فهرست حذف کنند.

این همچنین به این معنی است که ربات گوگل نمی تواند آنها را پیدا کند. به عبارت دیگر، این URL (صفحه) از طریق شکاف می افتد. این صفحات نمی توانند ترافیک ارگانیکی برای سایت شما ایجاد کنند.

“صفحات یتیم یا  Orphan Page ممکن است بدون فهرست بندی شوند.”

جان مولر، Google Webmaster Hangout، 2016

مطالب مرتبط و مهم: 

2.2 صفحات یتیم یا  Orphan Page می توانند مقدار زیادی از بودجه خزیدن را بخورند

هنگامی که صفحات با کیفیت پایین بخش قابل توجهی از بودجه خزیدن شما را مصرف می کنند، باید منابع بیشتری را صرف کنید تا گوگل به صفحات مهم دسترسی پیدا کند. علاوه بر این، اگر گوگل لینک های طبیعی بین صفحات وب سایت شما پیدا نکند، سرعت خزیدن آن کاهش می یابد.

2.3 صفحات یتیم یا  Orphan Page عملکرد خوبی ندارند

صفحات یتیم یا  Orphan Page حتی اگر توسط موتورهای جستجو پیدا و نمایه شوند، عملکرد خوبی ندارند.

پیوندها قدرت، ارتباط و کیفیت را به موتورهای جستجو منتقل می کنند. بدون این، صفحات دارای قدرت صفحه پایینی خواهند بود و رتبه بندی خوب برای آنها دشوار خواهد بود.

قرار دادن صفحات یتیم یا  Orphan Page (دوباره) بخشی از ساختار سایت شما به میزان زیادی اثربخشی سئو آنها را بهبود می بخشد. صفحه یتیم به دلیل اعتبار لینک از مناطق دیگر سایت، عملکرد بهتری خواهد داشت.

2.4 صفحات یتیم یا  Orphan Page می توانند به تجربه کاربر آسیب بزنند

صفحات یتیم یا  Orphan Page بهترین تجربه را به کاربران ارائه نمی دهند.

اگر کاربران صفحه را به صورت ارگانیک بیابند، ممکن است حاوی اطلاعات قدیمی باشد، مانند اطلاعات مربوط به رویداد قبلی یا معامله ای که به پایان رسیده است. از طرف دیگر، اگر صفحه همچنان حاوی محتوای مفید است و کاربر بخواهد بعداً به آن بازگردد، در یافتن آن با مشکل مواجه خواهد شد.

البته، اگر می‌خواهید کاربران این صفحه را پیدا کنند و از آن بازدید کنند، نمی‌توانند این کار را از جای دیگری در سایت انجام دهند.

در هر صورت، این امر آن را چالش برانگیز می کند و تجربه کاربر را کاهش می دهد.

3 چگونه صفحات یتیم یا  Orphan Page را پیدا کنیم؟

اکثر مردم بر این باورند که آنها را فقط در صورتی می توان یافت که در گذشته به آنها پیوند داده شده باشد – یا اگر وب سایت های خارجی به آنها پیوند داده شده باشند.

از سوی دیگر، موتورهای جستجو می توانند این صفحات را به روش های مختلفی پیدا کنند. همچنین این امکان وجود دارد که آنها برای نمایه سازی ارسال شده باشند و دیگر هرگز به آنها پیوند داده نشده باشند. با این حال، آنها عمدتا هستند از طریق نقشه سایت ایندکس می شود و پس از ایجاد یک صفحه به روز می شود. گوگل صفحه را پیدا کرده و پس از خزیدن در نقشه سایت آن را ایندکس می کند.

3.1 استفاده از ابزارهای حسابرسی

همچنین می توانید از ابزارهایی مانند SEMrush و Ahrefs برای کمک به کشف صفحات یتیم یا  Orphan Page استفاده کنید. ابزار ممیزی سایت SEMrush به شناسایی صفحات یتیم یا  Orphan Page کمک می کند و نحوه رفع آنها را به شما اطلاع می دهد.

4 چگونه صفحات یتیم یا  Orphan Page را تعمیر کنیم؟

هنگامی که صفحات یتیم یا  Orphan Page سایت خود را پیدا کردید، وقت آن است که تصمیم بگیرید با آنها چه کاری انجام دهید.

برای اصلاح این صفحات، با تعیین اینکه آیا این صفحات یتیم یا  Orphan Page هنوز هدفی را دنبال می کنند، شروع کنید. بنابراین، اولین کاری که باید انجام دهید هنگامی که حجم بالایی از صفحات یتیم یا  Orphan Page را مشاهده می کنید این است که بررسی کنید که چگونه به نظر می رسند و آیا آنها مهم هستند یا خیر.

مجموعه سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا این صفحه مهم است؟ اگر چنین است، کجا باید در نقشه سایت وجود داشته باشد؟ اگر نه، از شر آن خلاص شوید.

آیا رتبه بندی کلمات کلیدی برای این صفحه وجود دارد؟ اگر چنین است، مکانی را در وب سایت خود برای آن پیدا کنید. اگر نه، از شر آن خلاص شوید.

آیا صفحه به خوبی طراحی شده است؟ آیا اگر شروع به اصلاح پیوندها کنید شانس رتبه بندی وجود دارد؟ اگر چنین است، آن را حفظ کنید و آن را بهبود بخشید. اگر نیست، از شر آن خلاص شوید.

در زیر برخی از مشکلات رایج صفحه یتیم و نحوه رفع آنها آورده شده است.

صفحه 4.1 وجود ندارد، اما سایت های دیگر به آن پیوند دارند

دریافت یک پیوند خارجی به صفحه ای که پس از آن به جای معمول حذف یا تغییر مسیر می دهید. گوگل همچنان پیوند قدیمی را شناسایی می کند زیرا هنوز در وب سایت دیگر وجود دارد.

نحوه تعمیر: اگر صفحه وجود ندارد اما از سایت دیگری به آن پیوند داده شده است، راهی برای رفع این مشکل وجود ندارد جز تماس با مالک سایت خارجی و درخواست از او برای به روز رسانی پیوند خود به مکان جدید شما.

صفحه 4.2 کدهای وضعیت غیر 200 را ایجاد می کند

حتی پس از اینکه سایت شما درست شد، گوگل صفحاتی را که با کدهای 4xx برمی گردند برای مدتی می خزند.

نحوه رفع آن: نیازی به نگرانی در مورد این موارد نیست، زیرا ربات‌ها به زودی از خزیدن در آنها دست می‌کشند.

404 صفحه حذف شده است

صفحه 4.3 پس از مهاجرت به سایت رها می شود

اینها صفحاتی هستند که هدایت نمی شوند و بنابراین ممکن است محتوای قدیمی همچنان در دسترس باشد.

راه حل: اگر صفحاتی دارید که به دنبال مهاجرت رها شده اند، سریع ترین روش این است که URL های قدیمی را به وب سایت جدید خود هدایت کنید (به شرطی که محتوا مشابه باشد). تا زمانی که گوگل اسکن چنین صفحاتی را متوقف نکند، باید کدهای وضعیت 410 یا 404 را برگردانند.

صفحه 4.4 وجود دارد و سایر پیوندهای سایت به آن

این احتمال وجود دارد که صفحه به یک وب سایت خارجی با کیفیت بالا لینک شده باشد یا ترافیک زیادی دریافت کند.

راه حل: اگر اینطور است، محتوا را تقویت کنید، آن را تغییر دهید و از صفحه دیگری در سایت خود به آن پیوند دهید. اگر فکر نمی‌کنید نیازی به به‌روزرسانی باشد، آن را به صفحاتی مانند صفحه اصلی یا دسته‌ها هدایت کنید.

صفحه 4.5 یک نگرانی عمده نیست

احتمال دیگر این است که صفحه یتیم معمولاً دلیل اصلی نگرانی نیست. اگر صفحه دارای حداقل اعتبار است، احتمالا باید آن را حذف کنید.

نحوه تعمیر: برای انجام این کار می توان از کد وضعیت HTTP 404 یا 410 استفاده کرد. این برچسب‌ها نشان می‌دهند که صفحه‌ای دیگر وجود ندارد و به شما امکان می‌دهد از بودجه خزیدن خود به طور موثر استفاده کنید.

5 سوال متداول

5.1 آیا گوگل می تواند صفحات یتیم یا  Orphan Page را پیدا کند؟

این بستگی به این دارد که آیا صفحات در نقشه سایت XML گنجانده شده اند یا خیر و آیا ارجاعات دیگری به صفحات یتیم یا  Orphan Page وجود دارد، مانند canonicalهای ورودی، تغییر مسیرها، و hreflang. اگر آنها در نقشه سایت XML هستند و/یا هر مرجع دیگری به آنها وجود دارد، احتمالاً گوگل صفحه یتیم را پیدا می کند.

این بدان معنا نیست که گوگل صفحات را ایندکس نمی کند. اگر گوگل صفحات را به اندازه کافی مهم تلقی نکند، ممکن است از فهرست بندی حذف شوند.

5.2 آیا صفحات یتیم یا  Orphan Page به سئو آسیب می زند؟

پاسخ بله است. صفحات یتیم یا  Orphan Page اغلب در SERP ها رتبه بالایی ندارند یا ترافیک جستجوی ارگانیک زیادی دریافت می کنند، حتی اگر محتوای شگفت انگیزی داشته باشند. صفحات یتیم یا  Orphan Page کم ارزش (به عنوان مثال، صفحات تکراری) می توانند بودجه خزیدن را از صفحات ارزشمند شما بدزدند.

5.3 آیا صفحات یتیم یا  Orphan Page و صفحات مرده یکسان هستند؟

صفحات یتیم یا  Orphan Page و صفحات مرده یکسان نیستند.

یک صفحه وب که به هیچ صفحه دیگری در همان وب سایت پیوند داده نشده یا از آن قابل دسترسی نیست، یک صفحه یتیم است. از سوی دیگر، صفحه مرده صفحه‌ای است که هیچ پیوندی به سایر صفحات داخلی یا خارجی ندارد و در نتیجه «بن بست» ایجاد می‌شود.

5.4 آیا داشتن صفحه یتیم بد است؟

صفحات یتیم یا  Orphan Page منجر به تجربه کاربری ضعیف و نتایج خزیدن می شوند. هیچ مرجعی تصویب نشده است، و موتورهای جستجو ابزاری برای ارزیابی ارتباط صفحه بدون هویت یا یک حس اینکه چگونه با بقیه سایت شما ادغام می شود.

 1. نتیجه گیری

امیدواریم این پست با موفقیت شما را به این دانش مجهز کرده باشد که صفحات یتیم یا  Orphan Page را برای شما کار کند…

شما باید بیشتر صفحات یتیم یا  Orphan Page را به زندگی بازگردانید. به آنها پیوند دهید … مطمئن شوید که موتورهای جستجو آنها را فهرست کرده و از آنها برای افزایش ترافیک ارگانیک شما استفاده می کنند.

جهت انجام خدمات طراحی سایت :سایت شرکتی,سایت فروشگاهی,سایت گردشگری  و سایت وردپرس و … و همچنین خدمات سئو سایت :سئو سایت فروشگاهی,سئو سایت گردشگری,سئو سایت وردپرس و … تولید محتوا با کارشناسان سئو فراز تماس بگیرید

اگر این مقاله را دوست داریدبا نظرات خود ما را خوشحال کنید. 💬

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا