محتوای نازک (Thin Content) چیست؟ چرا به سئو آسیب می رساند

محتوای نازک (Thin Content) چیست؟

محتوای نازک (Thin Content) چیست؟ گوگل می خواهد با ارزش ترین محتوا را به کاربران نشان دهد و محتوا را در کل دامنه شما ارزیابی می کند.حذف محتوای نازک از یک وب سایت می تواند نتایج سئو را افزایش دهد. به عنوان مثال، حذف 85 درصد از URL های یک سایت، جلسات ارگانیک را تا 425 درصد در 8 ماه افزایش داد.

محتوای نازک (Thin Content) چیست؟ چرا به سئو آسیب می رساند

محتوای نازک را می توان با حذف، بهبود یا تجمیع صفحات برطرف کرد.

اوایل دهه 2000 غرب وحشی جستجوی گوگل بود. قبل از به‌روزرسانی الگوریتم پاندا و دستورالعمل‌های ارزیابی کیفیت، محتوای نازک معمول بود. در آن زمان، وب‌سایت‌های با کیفیت پایین به راحتی می‌توانستند با صفحات بی‌فایده پر از کلمات کلیدی به بالای صفحات نتایج جستجو بپیوندند.

جریمه گوگل برای محتوای نازک سایت ها

الگوریتم پاندا گوگل و در نهایت فانتوم برای پایین آوردن محتوای با کیفیت پایین در موتورهای جستجو راه اندازی شد. در نتیجه، بسیاری از سایت‌ها تعداد زیادی ترافیک را از دست دادند و سئوکاران سال‌ها در ترس از آپدیت بعدی پاندا زندگی کردند. اما توجه به این نکته مهم است که الگوریتم گوگل صفحات منفرد را هدف قرار نمی دهد. در عوض، محتوا را در کل دامنه شما ارزیابی می کند.

چرا باید محتوای نازک (Thin Content)  اهمیت بدی؟

زیرا گوگل می خواهد محتوای ارزشمندی را به کاربران نشان دهد. بنابراین برای دریافت پاداش توسط خدایان Google، باید محتوای مفید، مرتبط و اصلی را منتشر کنید که نیازهای کاربران را برآورده کند. اگر استراتژی محتوای شما حجم را بر ارزش اولویت بندی می کند، باید خیلی بیشتر از اصلاح چند صفحه انجام دهید.

محتوای مرتبط و مهم 

آموزش وبلاگ نویسی از مقدماتی تا پیشرفته (101 نکته)

تولید محتوا چیست ؟

محتوای سئو شده چیست؟آموزش تولید محتوای سئو شده

طول محتوا بر سئو چه تاثیری می‌گذارد؟

بروزرسانی محتوای مفید گوگل چیست ؟ بوی پاندا میده

محتوای نازک چیست؟

محتوای نازک به طور کلی به عنوان محتوای وب سایتی تعریف می شود که ارزش بسیار کمی برای کاربران فراهم می کند یا به عبارتی تعداد کلمات آن بسیار کم است و مختصر و بصورت نصفه و نیمه اصطلاحی را توضیح داده است.

در اینجا چند نوع از صفحات محتوای نازک آورده شده است:

 • نسخه ای که فاقد عمق یا فایده است
 • محتوای تکراری یا تکراری
 • محتوای خراشیده یا سندیکایی
 • دسته بندی، برچسب یا صفحات نویسنده پراکنده است
 • صفحات درگاه یا صفحات وابسته

آشنا بنظر رسیدن؟ بیایید به آن نمونه ها دقیق تر نگاه کنیم.

فقدان عمق یا مفید بودن

آیا بیشتر محتوای شما یک کلمه کلیدی را هدف قرار می دهد؟ آیا آن صفحات و پست ها هدف جستجوی عبارت را برآورده می کنند و موضوع را به طور کامل پوشش می دهند؟ اگر به سختی سطح یک موضوع مهم را بررسی کنید، ممکن است موتورهای جستجو محتوای شما را نازک ببینند، به خصوص اگر بر سلامت یا مالی خواننده تأثیر بگذارد. (اگر مسئول سئو شرکت های خدمات مالی هستید بهتر است این مطلب را بخوانید)

در حالی که نیازی به نوشتن مقاله 4000 کلمه ای در مورد همه چیز ندارید، مطمئن شوید که خوانندگان شما نیازی به بازگشت به نتایج موتور جستجو (SERP) برای اطلاعات بیشتر ندارند.

مشکلات محتوای تکراری

اصطلاح “محتوای تکراری” اغلب در زمینه صفحات یکسان استفاده می شود، اما بیشتر موارد کمی ظریف تر هستند.

بیایید به صفحات تکراری از دریچه SEO محتوای نازک نگاه کنیم.

اگر وبلاگ شما ده ها پست دارد که همگی یک کلمه کلیدی را هدف قرار می دهند، احتمالاً آن صفحات بسیار شبیه به هم هستند. اگرچه ممکن است آنها کپی های کربنی نباشند، موتورهای جستجو به اندازه کافی باهوش هستند که درک کنند که اساساً یکسان هستند.

مطمئن شوید که هر صفحه کلمات کلیدی منحصر به فردی را هدف قرار می دهد.

غرق در تبلیغات

بیایید صادق باشیم، نسخه شما باید برای شما درآمد داشته باشد. با این حال، اگر صفحات شما تبلیغات و CTA های بیشتری نسبت به اطلاعات مفید دارند، ممکن است در معرض خطر جریمه محتوای نازک گوگل باشید. این امر مخصوصاً در صورتی صادق است که تبلیغات در بالای صفحه ظاهر شوند، محتوا را پوشش دهند یا برای رد کردن آنها نیاز به اقدامات کاربر داشته باشند.

بینابینی ها را به حداقل برسانید و مطمئن شوید که آنها در درجه دوم محتوای شما هستند.

صفحات دسته بندی پراکنده

آیا وب سایت شما دارای تعداد زیادی صفحه نویسنده با تنها یک مقاله است؟ شاید سال‌ها برچسب‌های وبلاگ را جمع‌آوری کرده‌اید که فقط چند بار از آنها استفاده کرده‌اید، یا شاید سایت شما صدها صفحه محصول تجارت الکترونیک خالی داشته باشد؟ اگر آدرس‌های اینترنتی محتوای با کیفیت کمی داشته باشند، قطعاً به عنوان محتوای نازک به حساب می‌آیند.

به طور دوره ای صفحات دسته بندی تجارت الکترونیک خود را مرور کنید. بهتر است چند دسته‌بندی سطح بالا پر از محتوا باشد تا صدها برچسب که به ندرت استفاده می‌شوند.

اگر نمی توانید صفحات نویسنده قدیمی را حذف کنید، حداقل باید آنها را فهرست بندی نکنید.

صفحات درگاه

صفحات Doorway وب سایت هایی با کیفیت پایین یا صفحاتی هستند که به طور خاص برای رتبه بندی کلمات کلیدی طراحی شده اند. چرا آنها بد هستند؟ زیرا اغلب کاربران را به محتوای کمتر مفید یا سایت های وابسته هدایت می کنند. در برخی موارد، چندین صفحه وب مختلف ممکن است در واقع کاربران را به یک دامنه هدایت کنند.

نکته اصلی اینجاست: صفحات بی ارزش تجربه کاربری وحشتناکی را ایجاد می کنند. اما محتوای نازک واقعا چقدر می تواند آسیب برساند؟

پاسخ : زیاد.

محتوای نازک چقدر به سئوی شما آسیب می رساند

وقتی متوجه شدید که بهینه سازی برای موتورهای جستجو چیست و چرا گوگل عوامل رتبه بندی خاصی را در اولویت قرار می دهد، خواهید فهمید که محتوای نازک چقدر می تواند برای آرزوهای ترافیک ارگانیک شما مضر باشد.

شما بک لینک دریافت نخواهید کرد

ممکن است بک لینک ها به اندازه گذشته قدرتمند نباشند، اما همچنان یکی از سه سیگنال برتر رتبه بندی هستند. و اگر امیدوارید آنها را به دست آورید، باید به مردم دلیلی برای پیوند دادن به شما بدهید.

به آن فکر کنید: متا تگ های جذابی نوشتید، از جمله یک عنوان جذاب و متا توصیف جذاب یون کسی آن را در SERP ها می بیند و فکر می کند، “وای، این دقیقاً همان چیزی است که من برای مقاله خود نیاز دارم!” بنابراین آنها کلیک می کنند و چیزی با ارزش پیدا نمی کنند.

آن کاربر ممکن است هرگز به سایت شما بازنگردد و قطعاً به آن لینک نمی‌دهد.

کلمه کلیدی آدمخواری

آدم خواری چیست ؟ یک تصور اشتباه رایج در سئو وجود دارد که اگر محتوای زیادی را منتشر کنید که همه یک کلمه کلیدی را هدف قرار می دهند، در صفحات نتایج جستجو رتبه بالاتری خواهید داشت. درواقع خلاف این موضوع صحت دارد. اگر همان موضوع را به طور مکرر تکرار کنید، اعتماد را کم می‌کنید، گوگل را گیج می‌کنید و ترافیک را قربانی می‌کنید.

افزایش نرخ پرش

اگرچه نرخ پرش بالا به سئوی شما آسیب نمی رساند، اما هنوز هم قابل ذکر است زیرا به تبدیل ها آسیب می زند و برای شما هزینه خواهد داشت. یکی از راه‌های کاهش نرخ پرش، ایجاد محتوای بهتری است که ارزش واقعی ارائه می‌کند.

محتوای نازک = بد. فهمیدم. اما چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید؟

آیا باید محتوای نازک را حذف کنید؟

سئوکاران دائما از گوگل می پرسند که آیا حذف محتوای بی کیفیت خوب است؟ گوگل معمولاً به جای حذف محتوا، با توصیه ای برای بهبود محتوا پاسخ می دهد. اما گفتن این کار بسیار ساده تر از انجام آن است، بنابراین اکثر برندها تصمیم می گیرند هیچ کاری انجام ندهند.

حتی اگر سایت شما با جریمه محتوای نازک گوگل مواجه نشده باشد، کپی با کیفیت پایین ممکن است بر سلامت دامنه و همچنین ترافیک و تبدیل شما تأثیر بگذارد. صادقانه بگویم، ایجاد این تغییرات آسان نخواهد بود. اما کاملا ارزشش را دارد.

به این نمودار ترافیک برای یکی از مشتریان ما در یک فضای بسیار رقابتی نگاه کنید. ما 85٪ از URL های وب سایت را حذف کردیم (بله، شما آن را درست خواندید) و شروع به بهبود بقیه کردیم.

محتوای نازک (Thin Content) چیست؟

حدس بزنید چه اتفاقی افتاده است؟

جلسات ارگانیک تنها در هشت ماه 425 درصد افزایش یافت. و نه، به این دلیل نبود که آنها تعداد زیادی محتوای جدید منتشر کردند. در واقع، آنها تنها پنج پست جدید در آن دوره منتشر کردند.

تاثیرگذار درست است؟ با من همراه باشید و من استراتژی سئوی سازمانی خود را در پشت این نتایج نشان خواهم داد.

نحوه شناسایی و رفع محتوای نازک Thin Content

قبل از اینکه بتوانید به مسائل مربوط به محتوای فردی رسیدگی کنید، باید دامنه مشکل را تشخیص دهید و یک برنامه اقدام ایجاد کنید. وقتی محتوا را ارزیابی می‌کنم، دوست دارم نشانی‌های وب را به این صورت برچسب‌گذاری کنم: بهبود، ادغام، حذف یا ترک. این دسته بندی ها بسیار مفیدتر از برچسب های باینری “بله” یا “خیر” هستند.

اولین قدم این است که با استفاده از ابزاری مانند DeepCrawl یا Screaming Frog یک خزیدن کامل سایت را اجرا کنید.

معیارهای مربوط به سئو را از Google Analytics و Google Search Console، از جمله نمایش‌ها، جلسات ارگانیک، نرخ پرش، تعداد کلمات و تبدیل‌ها، دریافت کنید. سپس آن داده‌ها را در Google Sheets وارد کنید و ستون‌هایی را برای «کلمه کلیدی هدف» و همچنین «عمل» اضافه کنید.

توجه به کلمه کلیدی هدف بسیار مهم است زیرا این مبنایی برای ارزیابی بیشتر محتوای خود است. از این گذشته، اگر نمی دانید دیگران در مورد آن چه چیزی منتشر می کنند، چگونه می توانید به طور کامل موضوعی را پوشش دهید؟

در اینجا یک ابزار تحلیل محتوا نازک ساخته شده است:

نحوه شناسایی و رفع محتوای نازک Thin Content
نحوه شناسایی و رفع محتوای نازک Thin Content
نکته حرفه ای

اگر نمی توانید یک کلمه کلیدی هدف را با عنوان صفحه یا حتی محتوا تعیین کنید، می توانید از کنسول جستجو برای پیدا کردن بهترین آن استفاده کنید. در یک url قرار دهید و سپس بر روی زبانه “پرس و جوها” کلیک کنید. در مرحله بعد، داده‌های «نمایش» و «موقعیت» را نشان دهید. اکنون بر اساس “impressions” از بالا به پایین مرتب کنید. مرتبط ترین عبارت را با بیشترین تأثیرگذاری به عنوان کلمه کلیدی هدف خود انتخاب کنید. با این حال، به موقعیت خود توجه داشته باشید، زیرا اگر در صفحه اول رتبه بندی نکنید، برداشت ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

نحوه شناسایی و رفع محتوای نازک Thin Content
نحوه شناسایی و رفع محتوای نازک Thin Content

خوب، حالا بیایید مقداری محتوای نازک پیدا کنیم و آن را درست کنیم! هنگام تجزیه و تحلیل داده های خود، سؤالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا چندین پست یک کلمه کلیدی را هدف قرار می دهند؟
 • آیا برخی از پست ها خارج از برند هستند یا کلمات کلیدی نامربوط را هدف قرار می دهند؟
 • آیا هیچ پستی دارای تعداد کلمات غیرمعمول کم است؟
 • آیا برخی از پست‌ها بازدید یا بازدید کم یا بدون بازدید دارند؟
 • آیا برخی از صفحات دسته بندی دارای محتوای کم یا بدون محتوای هستند؟

اگر به هر یک از آن‌ها «بله» پاسخ دادید، ممکن است با محتوای ناچیز سروکار داشته باشید. اما هنوز اره برقی خود را روشن نکنید. مهم است که وقت خود را صرف کنید و عاقلانه و با دقت هرس کنید تا ضرری بیش از فایده نداشته باشید.

در مرحله بعد، من هر یک از چهار عمل را مرور می‌کنم تا به شما در طبقه‌بندی محتوای خود و رفع مشکلات خاص به روش صحیح کمک کنید.

محتوایی را که نمی توانید اصلاح کنید حذف کنید

ممکن است به خاطر داشته باشید که ما 85٪ از آدرس‌های اینترنتی را از سایت مشتری حذف کردیم و در طول زمان شاهد بهبود قابل توجهی بودیم. پس دقیقاً چه چیزی را هرس کردیم؟

پست‌هایی که کلمات کلیدی نامرتبط یا نامربوط را هدف قرار می‌دهند

محتوایی که هیچ کلمه کلیدی هدفی نداشت و متمرکز بر تبدیل نبود

پست های قدیمی، مانند داستان های روند و اخبار قدیمی شرکت

دسته‌ها، برچسب‌ها یا صفحات نویسنده کم استفاده و خارج از موضوع تنها با چند پست

اما صبر کنید!

فقط فهرستی از آدرس‌های اینترنتی را برای حذف در اختیار برنامه‌نویس خود قرار ندهید. همچنین باید 301 ریدایرکت مناسب را برای آن آدرس ها به او ارائه دهید، به خصوص اگر صفحه دارای بک لینک باشد. از آنجایی که ریدایرکت ها در صورت انجام نادرست می توانند مشکلاتی ایجاد کنند، مهم است که قبل از ایجاد تغییرات عمده با یک شرکت با تجربه سئو صحبت کنید.

محتوای دارای ارزش را بهبود بخشید

حفظ محتوا همیشه بهتر از ارسال آن به قفسه دیوی جونز است، به خصوص اگر به مرحله خاصی از سفر خریداران شما مربوط باشد. علاوه بر این، می‌توانید از خوشه‌های موضوعی برای رتبه‌بندی برای کلمات کلیدی طولانی استفاده کنید و به گوگل نشان دهید که خودتان هستید

یک کارشناس موضوع هستند

در اینجا خلاصه ای از کاربردی ترین کارهایی که می توانید برای رفع محتوای نازک و بهبود سئوی وب سایت خود انجام دهید آورده شده است:

آموزش رفع مشکل محتوای نازک Thin Content و بهبود سئوسایت

 1. یک کلمه کلیدی مرتبط را برای تمرکز مجدد پست شناسایی کنید
 2. هدف جستجوی آن عبارت را برآورده کنید
 3. تا جایی که لازم است موضوع را به طور کامل پوشش دهید
 4. آمار یا پیوندهای مرتبط را به محتوای پشتیبانی اضافه کنید
 5. تبلیغات غیر ضروری و CTA ها را حذف کنید
 6. لینک های خراب را برطرف کنید
 7. url، تگ های عنوان و عنوان صفحه را برای کلمه کلیدی خود بهینه کنید
 8. محتوای بصری مانند ویدئو، تصاویر یا ابزارهای تعاملی را اضافه کنید

محتوای تکراری را یکپارچه کنید

ممکن است چندین صفحه مفید پیدا کرده باشید که دقیقاً محتوای تکراری نیستند، اما همه آنها تا حدی به یک موضوع می پردازند. محتوای مشابه کلمات کلیدی شما را آدمخوار می کند و از رتبه بالای شما در SERP های گوگل جلوگیری می کند.

راه حل: تحکیم.

به عنوان مثال، تصور کنید که من چندین پست برای Terakeet در مورد محتوای نازک نوشتم:

محتوای نازک Thin Content چیست؟

4 نمونه از محتوای نازک

چرا محتوای نازک برای سئو مضر است؟

چگونه محتوای نازک را رفع کنیم

واقعاً همه آنها باید یک پست جامع باشند، بنابراین من باید آنها را به این صورت ادغام کنم…

از آنجایی که هدف جستجو برای «محتوای نازک» تعریفی است، من آن پست را به عنوان «بهبود» علامت‌گذاری می‌کنم و سپس سه پست تکه تکه‌شده دیگر را در یک محتوای قوی ادغام می‌کنم. همانطور که حدس زدید، تثبیت دو اقدام اول را با هم ترکیب می کند: حذف و بهبود. بنابراین شما باید این مراحل را برای هر چیزی که در تجزیه و تحلیل شما به عنوان ادغام علامت گذاری شده است، اجرا کنید.

اگر به انجام کارها به روش قدیمی ادامه دهید، درست به همان جایی که شروع کرده اید باز می گردید. بنابراین قبل از انتشار هر محتوای جدید با کیفیت بالا، یاد بگیرید که چگونه در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید و استراتژی جدید SEO خود را ترسیم کنید.

اگر کلمات کلیدی خود را از قبل بشناسید، می توانید محتوای منحصر به فرد زیادی بنویسید که خوانندگان شما – و گوگل – آن را دوست خواهند داشت!

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا