چگونه سئو به کاهش ردپای کربن سایت کمک میکند؟

چگونه سئو به کاهش ردپای کربن سایت کمک میکند؟

چگونه سئو به کاهش ردپای کربن سایت کمک میکند؟ بسیاری از مردم تصور می کنند که اینترنت تا حد زیادی دوستدار محیط زیست است. با این حال، در حالی که دسترسی به محتوای آنلاین استفاده از منابعی مانند کاغذ را کاهش می دهد، وب سایت ها در اکثر موارد کربن خنثی نیستند.

چگونه سئو به کاهش ردپای کربن سایت کمک میکند؟

Contents

در واقع، اینترنت و وب‌سایت‌ها تأثیرات زیست‌محیطی بسیار واقعی دارند – صرف نظر از اینکه می‌توانیم آن را ببینیم یا نه. گزارش شده است که استفاده از اینترنت به تنهایی 3.7 درصد از کل انتشار کربن جهانی را تشکیل می دهد. انتظار می رود این رقم تا سال 2025 بدون مداخله دو برابر شود.

هم به عنوان کاربران اینترنت و هم صاحبان وب سایت، همه ما باید آگاهانه و فعالانه در جهت کاهش ردپای کربن خود، از جمله در وب سایت هایمان، تلاش کنیم.

آیا وب سایت من ردپای کربنی بر جای می گذارد؟

پاسخ کوتاه این است که بله، تا حدی وب سایت شما به انتشار جهانی کمک می کند. این بدون توجه به اندازه وب سایت شما صادق است، زیرا تعداد کمی از وب سایت ها عنوان کربن خنثی را کسب می کنند.

گوگل از معدود شرکت هایی است که کربن خنثی است و تلاش می کند تا سال 2030 بدون کربن باشد.

سه دسته اصلی وجود دارد که ردپای کربن وب سایت شما را شامل می شود:

ذخیره سازی داده: چگونه وب سایت شما در سرورها ذخیره می شود تا هر کسی که از آن بازدید می کند به آن دسترسی داشته باشد

انتقال داده: بازدیدکننده ای که وب سایت شما را بارگذاری می کند و منجر به بازیابی و ارسال داده می شود

قدرت پردازش: انرژی مورد استفاده رایانه شما برای بارگذاری عناصر صفحه

با توجه به وب سایت کربن، یک صفحه وب آزمایش شده به طور متوسط ​​1.76 گرم CO2 (دی اکسید کربن) برای هر نمایش صفحه تولید می کند. با وب سایتی که ماهانه 10000 بازدید از صفحه ایجاد می کند، که معادل 211 کیلوگرم CO2 در سال است.

ردپای کربن سایت خود را محاسبه کنید

اگر می خواهید ردپای کربن دقیق وب سایت خود را ببینید، می توانید بدون هزینه از ماشین حساب کربن استفاده کنید.

این ماشین حساب مقدار دقیق کربن تولید شده را هر بار که شخصی از وب سایت شما بازدید می کند، به شما نشان می دهد که معادل یک سال با بیش از 10000 بازدید ماهانه از صفحه است، و اینکه آیا میزبانی شما از انرژی های تجدید پذیر تامین می شود.

علاوه بر این، ماشین حساب ردپای کربن میزان انرژی مورد نیاز (کیلووات ساعت) و همچنین تعداد درختی که برای جبران کربن تولید شده نیاز دارید را مشخص می کند.

ماشین حساب ردپای کربن وب سایت
ماشین حساب ردپای کربن وب سایت

کربن خنثی در مقابل بدون کربن

قبل از اینکه به این بپردازیم که برای جبران ردپای کربن خود چه کاری می توانید انجام دهید، باید تفاوت بین کربن خنثی بودن و بدون کربن بودن را توضیح دهیم.

کربن خنثی به معنای ارزیابی و جبران ردپای کربن شما از طریق روش‌های مختلف، معمولاً از طریق کاشت درخت است. در حالی که بدون کربن اساساً به معنای عدم تولید هیچ گونه انتشار کربن و استفاده از منابع انرژی بدون کربن است.

اگر قبلاً ردپای کربن وب سایت خود را در نظر نگرفته اید، تصور اینکه از کجا شروع کنید دشوار است. خوشبختانه، ما راهنمای بهینه سازی وب سایت خود را برای کاربران، موتورهای جستجو و کره زمین به شما کمک می کند.

چگونه می توانم ردپای کربن وب سایت خود را کاهش دهم؟

راه های زیادی برای کاهش تولید کربن وب سایت شما وجود دارد که ممکن است چندین مورد از آنها را قبلا انجام داده باشید، به خصوص اگر در خدمات سئو سرمایه گذاری کرده باشید.

در اینجا برجسته ترین اقداماتی است که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید ردپای کربن وب سایت شما بر حضور ارگانیک شما سایه نمی اندازد.

محتوای با کیفیت بالا ایجاد کنید

نوشتن محتوای با کیفیت بالا و مرتبط برای به حداکثر رساندن عملکرد هر صفحه ای است. اما چیزی که ممکن است ندانید این است که بر روی کره زمین نیز تاثیر دارد. ما تا آنجا پیش نخواهیم رفت که بگوییم سرنوشت این سیاره بر دوش شما به عنوان یک نویسنده محتوا است، اما مطمئناً مهم است.

ارائه محتوای مرتبط و با کیفیت به کاربران باعث می شود که آنها از سایتی به سایت دیگر پرش نکنند و اطلاعات مناسب را جستجو کنند. اگر بتوانید برای اولین بار اطلاعات درستی را در اختیار خوانندگان خود قرار دهید، میزان انتشار کربن تولید شده توسط هر بارگذاری صفحه را کاهش می دهید.

برای اطمینان از ارائه محتوای مناسب به کاربران خود، سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • آیا هدف جستجوی محتوای خود را مطابقت داده اید؟
  • آیا تمام اطلاعات لازم برای پاسخ به هدف را درج کرده اید؟
  • آیا مطالب خود را مختصر نوشته اید؟
  • آیا بلوک های بزرگ متن را شکسته اید؟
  • آیا سرصفحه های مربوطه را برای جدا کردن بخش ها قرار داده اید؟
  • آیا محتوای خود را تصحیح کرده اید تا مطمئن شوید که اشتباهات گرامری یا املایی وجود ندارد؟

اگر به همه این سوالات پاسخ مثبت داده اید، به احتمال زیاد محتوای باکیفیتی در دست دارید که هم برای جستجو و هم برای پایداری بهینه شده است.

در غیر این صورت، ارزش آن را دارد که محتوای خود را (به ترتیب اولویت) مرور کنید تا مطمئن شوید که کاربران را برای جستجوی پاسخ به سایت‌های دیگر هدایت نمی‌کند.

سرعت بارگذاری صفحه را بهبود بخشید

یکی از بهترین راه ها برای کاهش ردپای کربن وب سایت شما، بهبود سرعت بارگذاری صفحه است، این دو مورد دست به دست هم می دهند. اطمینان از بارگیری سریع صفحات وب به معنای زمان کمتری برای انتظار کاربران است که معادل مصرف انرژی کمتر و انتشار کمتر CO2 است.

بهترین راه برای بررسی سرعت بارگذاری صفحه، استفاده از ابزار PageSpeed ​​Insights گوگل است.

صفحه وب سایت کربن سرعت بارگذاری در PageSpeed ​​Insights
صفحه وب سایت کربن سرعت بارگذاری در PageSpeed ​​Insights

اگرچه در نگاه اول می‌تواند دلهره‌آور باشد، درک معیارهای PageSpeed ​​Insights Google نباید خیلی پیچیده باشد. ابزار را می توان به پنج بخش اصلی تقسیم کرد:

ارزیابی حیاتی وب اصلی

امتیاز عملکرد

فرصت ها

تشخیص

ممیزی های پاس شده

هر بخش در گزارش شما ارزش زمان صفحه نمایش خود را دارد و بینش عمیقی از عملکرد وب سایت شما ارائه می دهد. اما به خاطر سادگی، ما عمدتاً روی «فرصت‌ها» و «تشخیص» تمرکز خواهیم کرد.

فرصت ها: توصیه هایی را در مورد چگونگی کاهش سرعت بارگذاری صفحه با زمان تخمینی صرفه جویی در انجام این وظایف ارائه می دهد.

برگه تشخیص در ابزار PageSpeed ​​Insights Google
برگه تشخیص در ابزار PageSpeed ​​Insights Google

تشخیص: جنبه های خاصی از عملکرد صفحه شما را بررسی می کند.

برگه فرصت ها در ابزار PageSpeed ​​Insights Google

این دو بخش به شما توصیه هایی خاص برای وب سایت شما ارائه می دهد که در آن می توانید شروع به ایجاد یک لیست اولویت بندی شده از اقدامات کنید.

با این حال، مانند بسیاری از موارد در سئو، اجرای اقدامات برای بهبود سرعت بارگذاری صفحه شما زمان می برد. برخی از پیشنهادات را می توان فوراً انجام داد و تأثیر فوری خواهند داشت، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به بررسی بیشتری داشته باشند.

در اینجا رایج ترین توصیه ها در مورد سرعت بارگذاری صفحه آورده شده است:

بهینه سازی تصاویر

فشرده سازی Gzip را فعال کنید

فعال کردن کش مرورگر

HTML، CSS و JS را کوچک کنید

پیاده سازی CDN (در صورت وجود)

درخواست های HTTP را کاهش دهید

زمان پاسخگویی سرور را کاهش دهید

بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر اغلب توصیه اصلی است که در مورد بهبود سرعت بارگذاری صفحه خود خواهید دید، و به درستی هم همینطور است.

تصاویر در کنار سایر عناصر مانند ویدیوها تأثیر قابل توجهی بر وزن صفحه شما دارند. بنابراین قبل از بررسی اقداماتی که می‌توانید در برابر تصاویر خود انجام دهید، ارزش این را دارد که در نظر بگیرید کدام تصاویر بیشترین ارزش را دارند و کدامیک نه.

با این حال، ما درک می کنیم که حذف کامل تصاویر از یک وب سایت همیشه امکان پذیر نیست، بنابراین مهم است که برای بهینه سازی تصاویری که دارید تلاش کنید.

برای بهینه سازی تصاویر خود باید سه مورد را در نظر بگیرید:

اندازه

بسیاری از وزن ناشی از تصاویر را اغلب می توان با اندازه گیری صحیح تصاویر جبران کرد. چرا از دانلود استاندارد “Large” تصاویر استفاده کنید در حالی که “Small” به خوبی برای آنچه شما نیاز دارید انجام می دهد.

به طور واقع بینانه، شما می خواهید اندازه تصویر شما با آنچه در صفحه واقعی ظاهر می شود مطابقت داشته باشد. می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید یا اگر از یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده می کنید، افزونه هایی برای کمک به شما وجود خواهد داشت. Smush.

فرمت

مورد بعدی که باید در نظر بگیرید قالب است. در مقایسه با فرمت های سنگین تر مانند PNG، فرمت های مدرن مانند WebP می توانند تصاویر شما را 28 درصد کوچکتر کنند.

و نگران نباشید، تصاویر WebP کیفیت را قربانی نمی کنند. در واقع آنها اغلب از کیفیت بالاتری برخوردارند و از فشرده سازی بدون تلفات و بدون تلفات پشتیبانی می کنند.

بارگذاری تنبل

در نظر گرفتن یک رویکرد بارگذاری تنبل برای تصاویر خود می تواند منجر به رندر سریعتر صفحه شما شود. این به دلیل این واقعیت است که بارگذاری تنبل بارگذاری برخی جنبه‌ها، مانند تصاویر را تا زمانی که واقعاً مورد نیاز باشد، به تأخیر می‌اندازد.

راه های مختلفی برای اجرای بارگذاری تنبل، به صورت دستی و خودکار وجود دارد. اگر این کار را به صورت دستی انجام دهید، بسته به تعداد تصاویری که در سایت خود دارید، ممکن است کار بسیار پر زحمتی باشد.

با این حال، اگر از CMS مانند وردپرس استفاده می کنید، می توانید افزونه هایی مانند Lazy Load by WP Rocket را نصب کنید.

جاوا اسکریپت را کاهش دهید

در حالی که جاوا اسکریپت صفحات وب را قادر می سازد تا از نظر بصری جذاب تر و تعاملی تر شوند، آنها به دارایی های اضافی نیاز دارند که می تواند زمان بارگذاری صفحه شما را کاهش دهد.

همچنین شایان ذکر است که نمایش محتوا از طریق جاوا اسکریپت در حال حاضر شما را نسبت به استفاده از HTML استاندارد در مورد ربات های گوگل در مضیقه قرار می دهد. بنابراین در صورت امکان، استفاده کاربردی واقعی از جاوا اسکریپت در صفحه را در نظر بگیرید، و اگر می‌توان آن را به سادگی با HTML جایگزین کرد.

اما اگر نمی خواهید جاوا اسکریپت را به طور کلی حذف کنید، دو گزینه دارید:

جاوا اسکریپت را کوچک کنید

کوچک سازی معمولاً با فشرده سازی و توزیع همراه است.

کوچک سازی مستلزم کاهش اندازه کد بدون به خطر انداختن عملکرد آن است. علاوه بر این، می توانید دارایی های جاوا اسکریپت خود را در انتقال با رمزگذاری انتقال HTTP مانند فشرده سازی Gzip فشرده کنید.

آخرین مرحله اصلاح توزیع با استفاده از CDN است که بعداً با جزئیات بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

جاوا اسکریپت استفاده نشده را حذف کنید

حذف جاوا اسکریپت بلااستفاده باید مورد توجه قرار گیرد، به خصوص برای سایت های سنگین اسکریپت. صرف نظر از اینکه جاوا اسکریپت مسدود کننده رندر است یا خیر، جاوا اسکریپت استفاده نشده می تواند بر عملکرد صفحه شما تأثیر بگذارد.

اولین کاری که باید انجام دهید شناسایی جاوا اسکریپت استفاده نشده است. یکی از راه‌های انجام این کار از طریق تب Coverage در Chrome DevTools است که کدهای استفاده‌نشده را خط به خط در اختیار شما قرار می‌دهد.

جاوا اسکریپت استفاده نشده در گزارش پوشش در Chrome DevTools
جاوا اسکریپت استفاده نشده در گزارش پوشش در Chrome DevTools

اگر با یک CMS کار می کنید که از برنامه های افزودنی مانند WP و Joomla پشتیبانی می کند، اولین درگاه تماس شما باید بررسی افزونه های فعلی شما باشد. کاهش یا تغییر تعداد افزونه‌های موجود را در نظر بگیرید بارگیری جاوا اسکریپت استفاده نشده در صفحه شما.

بررسی فونت ها

وقتی صحبت از سرعت بارگذاری صفحه می شود، استفاده از فونت اغلب نادیده گرفته می شود. در حالی که بازبینی فونت‌های شما تأثیر بیشتری بر سرعت بارگذاری صفحه شما نسبت به تصاویر نمی‌گذارد، اما هنوز هم باید در نظر بگیرید.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام بهینه سازی فونت های خود به آن توجه کنید:

  • از فرمت فونت WOFF2 استفاده کنید که فشرده سازی فونت را به طور متوسط ​​24٪ کاهش می دهد
  • از خانواده های فونت کمتری استفاده کنید
  • از تغییرات فونت کمتری استفاده کنید
  • میزبانی سبز را در نظر بگیرید

در حالی که چیزهای زیادی در کنترل شما وجود دارد، عناصر خاصی مانند میزبانی وجود دارد که خارج از اختیار شما هستند. خوشبختانه، شما تصمیم دارید که کدام ارائه دهنده میزبانی را انتخاب کنید، با اینکه برخی سبزتر از دیگران هستند.

تعداد انگشت شماری از شرکت ها هستند که میزبانی سبز ارائه می دهند. با ترکیبی از مواردی که ردپای کربن خود را از طریق کاشت درختان و غیره یا با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشید یا باد جبران می کنند.

به سادگی «میزبان سبز» را گوگل کنید و ارائه دهندگان میزبانی تجدیدپذیر را انتخاب کنید.

از CDN های محلی استفاده کنید

شبکه‌های تحویل محتوا یا CDN شبکه‌ای از سرورها هستند که به صورت جغرافیایی توزیع می‌شوند تا با ذخیره‌سازی محلی بیشتر محتوا، تجربه بهتری را برای کاربر فراهم کنند.

استفاده از CDN مزایای زیادی برای سرعت بارگذاری صفحه شما دارد، از جمله تحویل مطمئن تر و سریع تر، و همچنین کاهش بار کلی سرور.

CDN های زیادی برای انتخاب وجود دارد که می توانند ردپای کربن شما را کاهش دهند، از Cloudflare تا Google Cloud CDN.

ذخیره مرورگر را فعال کنید

کش کردن یکی از موثرترین راه‌ها برای سرعت بخشیدن به ارسال محتوای شما به کاربران است. کش کردن مرورگر به طور خاص نوعی از کش است که می تواند برای بهبود سرعت بارگذاری صفحه و کاهش ردپای کربن وب سایت شما مورد استفاده قرار گیرد.

با فعال کردن حافظه پنهان مرورگر، مرورگرها می توانند اطلاعاتی مانند شیوه نامه ها و تصاویر را ذخیره کنند تا وقتی کاربران به یک وب سایت باز می گردند، مجبور نباشند آنها را از ابتدا بارگیری کنند.

بررسی پلاگین ها

ما به نصب افزونه ها به عنوان راهی برای افزایش سرعت بارگذاری صفحه اشاره کردیم. با این حال، پلاگین ها ممکن است همیشه بهترین راه حل نباشند. در واقع، پلاگین ها اغلب می توانند علت یا ریشه مشکلات شما در نتیجه نصب بیش از حد باشند.

قبل از دانلود افزونه های جدید، ابتدا افزونه های فعلی خود را ارزیابی کنید تا ببینید آیا همه آنها ضروری هستند یا خیر. در اغلب موارد، سازندگان صفحه می توانند به میزان قابل توجهی در سرعت بارگذاری صفحه کمک کنند، که ممکن است چیزی باشد که شما بتوانید بدون آن زندگی کنید.

با این حال، به غیر از حذف افزونه‌ها، گزینه‌هایی مانند ارائه سبک‌های افزونه و اسکریپت‌ها به‌طور مستقیم از طریق صفحه قالب و فایل‌های جاوا اسکریپت شما وجود دارد.

به این ترتیب می‌توانید همه سبک‌ها و اسکریپت‌ها را به‌طور هم‌زمان بارگیری کنید، تا تعداد درخواست‌های HTTP را کاهش دهید و زمان بارگذاری صفحه‌تان را کاهش دهید.

علت کند بودن سایت وردپرس + تصویر

تاثیر سرعت سایت بر سئو

چرا وب سایت من کند است؟ (8 علت کندی سرعت سایت و راه حل)

آموزش افزایش سرعت سایت وردپرس

آموزش افزایش سرعت ووکامرس (16روش جامع)+pdf

تغییر مسیرها را کاهش دهید

تغییر مسیرها؟ تغییر مسیرها. ما به عنوان سئوکار تقریباً هر روز از آنها استفاده می کنیم تا کاربران را از فرود آمدن روی 404 های مخوف جلوگیری کنیم. اما چیزی که ممکن است ندانید این است که تغییر مسیرها می توانند سرعت وب سایت شما را کاهش دهند.

تغییر مسیرها از دو طریق بر سرعت بارگذاری صفحه تأثیر می گذارد: با تأخیر در بارگذاری صفحه و اضافه کردن به سربار سرور. و همانطور که بحث کردیم هر بارگذاری صفحه CO2 تولید می کند، بنابراین تغییر مسیرهایی که باعث بارگیری بیش از یک صفحه می شود، CO2 بیشتری تولید می کند.

در حالی که ریدایرکت ها بخش اساسی سئو هستند و ما را قادر می سازند تا تجربه کاربری بهتری ارائه دهیم و ارزش صفحات موجود را حفظ کنیم، پیشرفت هایی وجود دارد که می توانیم انجام دهیم.

یک چیز تحت کنترل ما این است که هم لینک های داخلی شکسته و هم لینک های تغییر مسیر داده شده را محدود کنیم. اینها یا سفر کاربر را به تأخیر می اندازند یا به طور کلی آن را متوقف می کنند، بنابراین رفع آنها به طرق مختلف برای شما مفید خواهد بود.

خزیدن را محدود کنید

خزیدن مترادف با سئو است و به این ترتیب در دنیایی که مبتنی بر داده است یک ضرورت است. این بدان معناست که قطع کردن خزیدن به طور کلی راه موثری برای کاهش ردپای کربن شما نخواهد بود.

در عوض می‌توانید میزان خزیدن خود را کاهش دهید، یا مشخص کنید که چه چیزی را می‌خزید.

جمع آوری داده ها

هر خزیدن به 9 یارد نیاز ندارد، گاهی اوقات خزیدن فقط داده های موجود در سایت مانند URL ها، لینک های داخلی و سیگنال های نمایه سازی به خوبی انجام می شود. در حالی که سایر مواقع ممکن است بخواهید روی جنبه های خاص وب سایت خود مانند منابع صفحه یا داده های ساختاریافته تمرکز کنید.

نکته این است که فقط از آنچه نیاز دارید استفاده کنید، اگر به آن نیاز ندارید، برای اطلاعات در مورد هدف گذاری بین المللی و اعتبار حاشیه نویسی hreflang خزیده نکنید.

نمونه گیری URL

نمونه‌برداری URL نیز یک روش بسیار مؤثر برای کاهش منابع مورد نیاز برای خزیدن، محدود کردن مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای است. اگر فقط به دنبال یک پوشه یا الگوی خاص هستید، چرا کل یک سایت 50000 صفحه‌ای را بخزید.

خزنده هایی مانند Screaming Frog و Sitebulb هر دو گزینه هایی برای محدود کردن میزان خزیدن شما دارند. این کار هم در زمان شما صرفه جویی می کند و هم میزان انرژی مورد نیاز برای خزیدن را محدود می کند.

چگونه سئو به کاهش ردپای کربن سایت کمک میکند؟ افکار نهایی

درک و جبران ردپای کربن شما به عنوان صاحب وب سایت اکنون بیش از همیشه مهم است. این باید کاری باشد که همه کسب‌وکارها به‌طور فعال برای پیشرفت کار می‌کنند، زیرا کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم به صورت جداگانه انجام دهیم تا تأثیر بگذاریم.

ناگفته نماند، تلاش برای کاهش ردپای کربن وب سایت شما به طور قابل توجهی با بهترین شیوه ها در مورد SEO همپوشانی دارد. به این معنی که بهینه سازی وب سایت شما برای سبزتر شدن یک برد برد برای شما، مشتریان و محیط زیست است.

اگر به دنبال کاهش تأثیر وب سایت خود و ایجاد ترافیک آنلاین هستید، امروز با ما تماس بگیرید تا ببینید ما چه کاری می توانیم برای شما انجام دهیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا