چگونه هدرهای منقضی در وردپرس اضافه کنیم

چگونه سرفصل های منقضی را به سایت وردپرس خود اضافه کنید

چگونه سرفصل های منقضی را به سایت وردپرس خود اضافه کنید :آیا تا به حال به پیشنهادی مانند “افزودن سرصفحه های منقضی” برخورد کرده اید؟ اگر دارید تنها نیستید. این یکی از معمول ترین توصیه های عملکرد وب سایت است که در اولین شروع بهینه سازی سایت خود می شنوید.

چگونه سرفصل های منقضی را به سایت وردپرس خود اضافه کنید

اگر یک وب سایت وردپرسی را مدیریت می کنید، احتمالا همیشه به دنبال روش های جدیدی برای سریعتر کردن سایت خود هستید. افزودن سرصفحه های منقضی یکی از این گزینه هاست.

سرصفحه های منقضی قوانینی هستند که به مرورگرهای وب می گویند که آیا تصاویر را از کش مرورگر بازدیدکننده بارگیری کنند یا از سرور شما. اینها می توانند به اجرای روان تر وب سایت شما کمک کنند. می توانید هدرهای منقضی شده را به صورت دستی یا با کمک یک افزونه اضافه کنید.

این پست توضیح خواهد داد که هدرهای منقضی چیست و چگونه بر سایت شما تأثیر می گذارد. همچنین، روش‌های گام به گام اضافه کردن سرصفحه‌های منقضی شده در وردپرس را به شما نشان خواهیم داد.

سرصفحه های Expires چیست؟

سرصفحه‌های Expires به شما امکان می‌دهند به مرورگر وب بازدیدکننده بگویید که آیا باید منبعی را از حافظه پنهان مرورگر محلی بارگیری کند یا اینکه آیا نیاز به دانلود نسخه جدید از سرور وب دارد.

به طور خاص، به شما این امکان را می دهد که یک مدت زمان برای نسخه کش انواع مختلف فایل قبل از “انقضا” آن فایل تعیین کنید و مرورگر باید دوباره آن را از سرور دانلود کند.

بیایید به یک مثال نگاه کنیم…

فرض کنید می خواهید رفتار کش مرورگر را برای فایل های تصویری PNG در سایت خود کنترل کنید. اگر سرصفحه Expires را برای فایل‌های PNG برابر با یک ماه تنظیم کنید، به این معنی است که مرورگر بازدیدکننده:

نسخه دانلود شده از قبل را به مدت یک ماه پس از دسترسی/دانلود اولیه از حافظه پنهان بارگیری کنید.

پس از یک ماه آن فایل را دوباره از سرور دانلود کنید.

می‌توانید سرصفحه‌های Expires مختلف را برای انواع فایل‌های مختلف تنظیم کنید، که به شما کنترل دقیقی بر روی کش مرورگر سایت شما می‌دهد.

Expires Headers در مقابل کنترل حافظه پنهان

در حالی که استفاده از هدر Expires یکی از راه‌های کنترل کش مرورگر در وردپرس است، اما این تنها راه نیست. تکنیک دیگری به نام کنترل کش نیز وجود دارد.

Cache-Control یک تکنیک مدرن‌تر است و کمی انعطاف‌پذیری بیشتری برای کنترل رفتار حافظه پنهان ارائه می‌دهد. به همین دلیل، امروزه بسیاری از سایت‌ها از کنترل کش استفاده می‌کنند

با این حال، هدرهای Expires هنوز همه چیزهایی را ارائه می دهند که اکثر سایت ها به آن نیاز دارند، بنابراین گزینه خوبی برای استفاده برای کش مرورگر هستند. شما همچنین می توانید از هر دو استفاده کنید، اگرچه هدرهای کنترل کش شما در اکثر موقعیت ها اولویت دارند. اگر از هر دو استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که مقادیر زمانی یکسانی را در هر کدام تنظیم کرده اید.

1- سرصفحه های Expires چیست؟

برای درک هدرهای منقضی و نحوه استفاده از آنها در وردپرس، ابتدا باید کش مرورگر را درک کنید. HTML، جاوا اسکریپت و CSS نمونه هایی از فایل های ثابت هستند که یک صفحه وب را تشکیل می دهند. از آنجایی که این فایل ها به طور منظم تغییر نمی کنند، اگر صفحه را دیروز درخواست کنید و امروز دوباره آن را درخواست کنید، فایل های یکسان هر دو بار بازیابی می شوند.

چه می شود اگر دیروز آن فایل ها را در مرورگر خود ذخیره کرده باشید؟ وقتی درخواست‌های امروزی را انجام می‌دهید، آن فایل‌ها به‌سرعت از مرورگر شما بارگیری می‌شوند تا از سرور وب، استفاده از منابع را کاهش می‌دهند و زمان بارگذاری صفحه را افزایش می‌دهند.

این به طور قابل توجهی سریعتر خواهد بود، و حافظه پنهان این کار را انجام می دهد.

چگونه هدرهای منقضی در وردپرس اضافه کنیم

از سوی دیگر، کش مرورگر نمی تواند فایل های یک وب سایت (تصاویر، CSS، جاوا اسکریپت و غیره) را به طور نامحدود نگه دارد. باید به آن آموزش داده شود که چه زمانی موارد قدیمی را حذف کرده و موارد جدید را درخواست کند.

اینجاست که هدر منقضی می شود. آنها قوانینی هستند که در قسمت سرصفحه یک وب سایت مشخص شده اند و به مرورگر توصیه می کنند فایل های کش را کنار بگذارد و کپی های جدید را واکشی کند.

برای افزودن سرصفحه های منقضی شده به وردپرس می توانید از یک افزونه استفاده کنید یا فایل های سرور خود را ویرایش کنید. مورد اول برای کاربران پیشرفته بهترین است زیرا اشتباه در هنگام اصلاح فایل های سرور شما می تواند چیزی را در سایت شما خراب کند. اگر دانش فنی زیادی ندارید، یک افزونه بهتر است.

مطالب مرتبط و مهم: 

2-  چگونه سربرگ های منقضی را به وب سایت وردپرس خود اضافه کنیم؟

2.1 استفاده از افزونه وردپرس

برای فعال کردن هدرهای منقضی شده در سایت خود، می توانید از افزونه وردپرس استفاده کنید. در حالی که پلاگین های زیادی برای انتخاب وجود دارد، افزونه های کش یک انتخاب عالی است. این افزونه ذخیره مرورگر را فعال می کند و هدرها را تنها با چند کلیک منقضی می کند. بیایید نگاهی به مراحل W3 Total Cache بیندازیم.

ابتدا افزونه را از قسمت Plugins > Add New در داشبورد وردپرس خود نصب و فعال کنید.

افزونه W3 Total Cache را نصب و فعال کنید
افزونه W3 Total Cache را نصب و فعال کنید

افزونه W3 Total Cache را نصب و فعال کنید تا هدرهای منقضی شده را اضافه کنید

هنگامی که افزونه را فعال کردید، به Performance > Browser Cache بروید. در زیر باکس General، گزینه Set expires headers را مطابق شکل زیر علامت بزنید.

هدرهای منقضی را فعال کنید
هدرهای منقضی را فعال کنید

حالا به قسمت CSS & JS رفته و کادر کنار هدر Set expires را انتخاب کنید، سپس مقدار Expires header lifespan خود را در چند ثانیه وارد کنید. به طور پیش فرض این عدد روی 31536000 ثانیه یا 365 روز تنظیم شده است. این را می توان در صورت نیاز تغییر داد.

بخش CSS و JS
بخش CSS و JS

مرحله بالا را برای بخش های HTML & XML و Media & Other Files تکرار کنید. پس از اتمام، بر روی دکمه ذخیره همه تنظیمات کلیک کنید.

2.2 هدرهای منقضی را در سرور آپاچی اضافه کنید

اگر میزبان سایت شما از وب سرور آپاچی استفاده می کند، می توانید از فایل htaccess. در پوشه ریشه سرور خود برای اضافه کردن هدرهای منقضی شده استفاده کنید.

ویرایش فایل .htacess از داشبورد وردپرس را انجام دهید. می توانید فایل htaccess. خود را با رفتن به   .htaccess ویرایش کنید.

htaccess را ویرایش کنید
htaccess را ویرایش کنید

همچنین می توانید فایل htaccess. را با اتصال سرور خود از طریق پنل میزبان خود با کمک FTP یا cPanel ویرایش کنید. برای سادگی، از cPanel برای برقراری ارتباط استفاده می کنیم.

ابتدا باید وارد سی پنل خود شوید. پس از برقراری ارتباط، به File Manager بروید و روی پوشه public_html کلیک کنید.

به پوشه public_html بروید
به پوشه public_html بروید

پس از ورود به پوشه، به دنبال فایل .htaccess بگردید. اگر هنوز نمی توانید آن را پیدا کنید، مطمئن شوید که گزینه فایل های مخفی نمایش داده شده است.

فایل htaccess را باز کنید
فایل htaccess را باز کنید

اکنون، کد زیر را اضافه کنید و آن را در بالای فایل htaccess. خود قرار دهید تا هدرهای منقضی اضافه شود.

 

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType text/html "access 1 month"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType text/javascript "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType image/svg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType application/javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/xhtml+xml "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 4 days"
</IfModule>

همانطور که می بینید، کد بالا هدرهای منقضی را برای انواع منابع مختلف، از جمله تصاویر، ویدئو، CSS، جاوا اسکریپت و غیره پیاده سازی می کند. فرمت های مختلف فایل دارای تاریخ انقضای متفاوتی هستند. می‌توانید اینها و هدر ExpiresDefault را مطابق با نیازهای خود سفارشی کنید.

کد سرصفحه منقضی را اضافه کنید
کد سرصفحه منقضی را اضافه کنید

2.3 هدرهای منقضی را در سرور اضافه کنید

NGINX با وب سرور آپاچی یکسان نیست. به همین دلیل است که نمی توانید فایل htaccess. را پیدا کنید. بنابراین، چگونه هدرهای منقضی را در سرورتان قرار  دهید

شما باید فایل پیکربندی سرور خود را ویرایش کنید. نحوه دسترسی و ویرایش این فایل توسط میزبان متفاوت است – همیشه می‌توانید برای هر گونه کمکی با تیم پشتیبانی میزبان خود تماس بگیرید.

سپس قطعه کد زیر را به بلوک سرور خود اضافه کنید.

location ~* \.(jpg|jpeg|gif|png)$ {
   expires 365d;
}

location ~* \.(pdf|css|html|js|swf)$ {
   expires 2d;
}

شما می توانید زمان انقضا را برای انواع مختلف فایل ها بر اساس نیاز خود تنظیم کنید. پس از انجام این تغییرات، فایل پیکربندی خود را ذخیره کرده و مجددا راه اندازی کنید.

چگونه هدرهای منقضی در وردپرس اضافه کنیم :نتیجه

سرصفحه های منقضی شده به وضوح عملکرد بارگذاری وب سایت را افزایش می دهند. اگرچه این استراتژی سرعت سایت شما را به میزان قابل توجهی بهبود نمی بخشد، بدون شک تجربه کاربر را بهبود می بخشد.

می‌توانید از هدرهای منقضی برای مدیریت نحوه ذخیره‌سازی انواع فایل‌های مختلف و ارائه به بازدیدکنندگان خود استفاده کنید. آنها می توانند به بهبود زمان بارگذاری برای بازدیدکنندگان معمولی کمک کنند و همچنین اطمینان حاصل کنند که آنها فقط محتوای تازه را مشاهده می کنند. به همین دلیل است که آنها برای عملکرد وب سایت و رضایت کلی کاربر بسیار مهم هستند.

با این گفته، درک نحوه پیاده سازی هدرهای منقضی به درستی مهم است. اگر این کار را اشتباه انجام دهید سرعت سایت شما را کند می کند. این امر به ویژه برای سایت های پویاتر و کارآمدتر مانند سایت های تجارت الکترونیک صادق است.

تیم سئو و طراحی سایت سئو فراز

جهت انجام خدمات طراحی سایت :سایت شرکتی,سایت فروشگاهی,سایت گردشگری  و سایت وردپرس و … و همچنین خدمات سئو سایت :سئو سایت فروشگاهی,سئو سایت گردشگری,سئو سایت وردپرس و … تولید محتوا با کارشناسان سئو فراز تماس بگیرید

امیدواریم این پست با موفقیت شما را به دانش اضافه کردن هدرهای منقضی شده به سایت خود مجهز کرده باشد. اگر این پست را دوست دارید، با کامنت گذاشتن نظرات خود را به ما اطلاع دهید. 💬

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا