SEO چیست: راهنمای کامل بهینه سازی موتورهای جستجو

SEO چیست: راهنمای کامل بهینه سازی موتورهای جستجو

SEO چیست: طی چند دهه اخیر، روشی که کسب‌وکارها محصولات خود را بازاریابی می‌کنند و خدمات خود را تبلیغ می‌کنند، به سرعت تکامل یافته است.

همه به لطف ظهور اینترنت و بیش از میلیاردها کاربر آن، برندها از بازاریابی سنتی خارج شده اند و جذابیت به سمت بازاریابی دیجیتال قبلاً دیوانه کننده نبوده است – ارائه نقش های شغلی جدید و پتانسیل های شغلی. از بازاریابی محتوا گرفته تا PPC و بازاریابی رسانه های اجتماعی گرفته تا سئو، هر جنبه ای به همان اندازه نقش مهمی ایفا می کند. با این حال، سئو جنبه های زیادی از درون صفحه تا خارج از صفحه و بک لینک دادن به پیوندهای درونی دارد. خوب، اجازه دهید ابتدا با اصول اولیه شروع کنیم.

به احتمال زیاد قبلاً این اصطلاح را شنیده اید اما ممکن است این سوال را نپرسیده باشید: SEO چیست؟ ما سعی می کنیم بدون توجه به آن پاسخ دهیم.

سئو چیست؟

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو، عمل افزایش ترافیک ارگانیک در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) است. همچنین به عنوان جستجو یا فهرست های ارگانیک شناخته می شود. اگر می خواهید برای همه کلمات کلیدی رتبه اول را کسب کنید، باید برای افزایش رتبه خود از سئو استفاده کنید.

فرض کنید یک وبلاگ برای دستور العمل های بستنی راه اندازی کرده اید، اما وب سایت شما در نتایج جستجوی ارگانیک رتبه بالایی ندارد. دلایل متعددی وجود دارد که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد:

رقبای شما محتوای بهتری دارند

از کلمات کلیدی ضعیف استفاده می کنید

شما از شیوه های ایجاد لینک ضعیف استفاده می کنید

زمان بارگذاری صفحه وب شما کند است

وب سایت شما تجربه کاربری خوبی ندارد

وب سایت شما به اشتباه ایندکس شده است

مرتبط: سئوی محلی چیست و چرا برای کسب و کار شما ضروری است؟

برای کسب رتبه بالا در SERP، باید بدانید که موتورهای جستجو چگونه کار می کنند. در این مقاله با نحوه رتبه بندی وب سایت ها توسط گوگل، انواع مختلف سئو و تکنیک های مختلف سئو که می توانید برای بهبود رتبه خود از آنها استفاده کنید، آشنا خواهید شد.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه چیست؟

SEO چیست؟سئو کلاه سیاه به اقداماتی اشاره دارد که شرایط خدمات موتورهای جستجو را نقض می کند. احتمالاً رتبه یک صفحه را در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) برای مدتی افزایش می‌دهد، اما می‌تواند منجر به محروم شدن از موتورهای جستجو یا سایت‌های وابسته شود زیرا با شرایط خدمات موتور جستجو مخالف است. برخی از تکنیک ها یا

شیوه های سئو کلاه سیاه عبارتند از:

  • کلید واژه پر کردن
  • دستکاری لینک
  • ایجاد مقالات، صفحات یا صفحات فرود سایت با محتوای تکراری

بیشتر بخوانید: سئو کلاه سیاه چیست؟

هشدار: ممکن است موفقیت کوتاه مدتی را تجربه کنید. ترافیک سایت شما ممکن است به سرعت افزایش یابد، اما جریمه‌های گوگل هر روز پیچیده‌تر می‌شوند و می‌توانند اثرات مخربی هم بر ترافیک و هم بر رتبه شما داشته باشند.

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید معمولاً به تاکتیک‌های سئو اشاره دارد که با شرایط و ضوابط موتورهای جستجو همخوانی دارند. و درست همانطور که از نامش پیداست، سئو کلاه سفید متضاد سئو کلاه سیاه است. یک تمرین سئو کلاه سفید مانند:

سئو کلاه سفید چیست؟

ایجاد محتوا و خدمات با کیفیت اصلی

وب سایت سازگار با موبایل

استفاده از متا تگ های واضح و غنی از کلمات کلیدی

رتبه بندی جستجوی شما در SERP را بهبود می بخشد و همچنین یکپارچگی وب سایت شما را حفظ می کند.

بیشتر بخوانید: سئو کلاه سفید چیست؟

مرتبط: SEM چیست و کاربرد آن؟

انواع سئو

اگر می خواهید برای یک کلمه کلیدی خاص در گوگل رتبه بندی کنید، باید سئو را اعمال کنید. برای این کار دو استراتژی وجود دارد:

سئو روی صفحه

سئوی درون صفحه فرآیند بهینه سازی عناصر وب سایت است. هنگام انجام این کار، عوامل خاصی وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید. همه این عناصر چیزی است که شما می توانید به عنوان یک کاربر نهایی کنترل کنید.

سئو on page عبارتند از:

بیشتر بخوانید: سئو درون صفحه یا seo on page چیست؟

تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی

قبل از انجام هر کاری با وب سایت خود، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بدانید برای چه کلمات کلیدی می خواهید رتبه بندی کنید. برای این کار باید تحقیق در مورد کلمات کلیدی انجام دهید. در این فرآیند، شما کلیدواژه های اولیه و ثانویه را انتخاب می کنید که متا تگ ها و محتوا را حول آن ها می سازید.

بیشتر بخوانید: آموزش تحقیق کلمات کلیدی برای سئوی سایت

مولفه های اولیه برای تحقیق کلمات کلیدی عبارتند از:

  • حجم جستجو
  • رقابت
  • ارتباط

SEO چیست؟همچنین می توانید از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند Google Keyword Planner و Ahrefs برای جستجوی کلمات کلیدی استفاده کنید. هنگامی که کلمات کلیدی را انتخاب کردید، می توانید ادامه دهید و شروع به بهینه سازی صفحات خود برای آن کلمات کلیدی کنید.

برچسب عنوان

تگ عنوان یک عنصر عنوان هدر است که خلاصه ای از محتوای وب سایت شما را در صفحه نتایج موتور جستجو نمایش می دهد. همچنین بر نرخ کلیک تأثیر می گذارد و مهم ترین عامل سئوی درون صفحه است. موتورهای جستجو 50 تا 60 کاراکتر اول تگ عنوان را نمایش می دهند.

بیشتر بخوانید: تگ title (Title Tag) چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

توضیحات متا

توضیحات متا شرح مختصری است که محتوای یک صفحه وب را خلاصه می کند. آنها همچنین در نتایج صفحه موتور جستجو نمایش داده می شوند. در مقایسه با تگ عنوان، توضیحات متا به کاربران درک بیشتری از موضوع صفحه وب شما می دهد. توضیحات متا نیز بر نرخ کلیک تأثیر می گذارد.

ساختار URL

ساختار URL

URL مخفف Uniform Resource است مکان یاب ce. بهترین روش استفاده از URL های سئو دوستانه است، زیرا به درک موضوع صفحه وب کمک می کنند. ساختار ضعیف URL یک مشکل بزرگ در سئو است که ممکن است منجر به کسب رتبه های پایین تر وب سایت شما شود.

بیشتر بخوانید: ساختار URL:آموزش ساختURLها در سئو

برچسب های سربرگ

تگ‌های هدر به شناسایی سرفصل‌ها و زیرعنوان‌های محتوای شما کمک می‌کنند. سلسله مراتب تگ های هدر از H1 به H6 می رود. H1 عنوان اصلی یک صفحه است، تگ H2 زیر عنوان H1 و غیره است. این برچسب ها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا مطالب را بهتر بخوانند و درک کنند.

لینک داخلی

لینک های داخلی لینک هایی هستند که صفحات وب را در وب سایت شما به یکدیگر پیوند می دهند. آنها به کاربران اجازه می دهند تا در وب سایت حرکت کنند. آنها همچنین برای گسترش ارزش لینک (ارزش ارسال شده از یک وب سایت به سایت دیگر) مفید هستند.

بیشتر بخوانید: تکنیک های لوکال سئو local seo

استفاده از کلمه کلیدی

یک موتور جستجو یک وب سایت را با استفاده از پردازش زبان طبیعی (NLP) می خزند. NLP به موتورهای جستجو برای جستجوی محتوا و کلمات کلیدی کمک می کند.

به عنوان مثال: اگر وب سایت شما درباره دیجیتال مارکتینگ است و فقط از کلمه کلیدی “دیجیتال مارکتینگ” در آن استفاده کرده اید، پس شانس شما برای رتبه بالای این کلمه کلیدی کم است. اضافه کردن کلمات کلیدی مرتبط مانند انواع بازاریابی دیجیتال، مهارت در بازاریابی دیجیتال و غیره بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: آموزش صفر تا صد سئو رایگان

نقشه سایت

نقشه سایت

SEO چیست؟نقشه سایت راهی برای سازماندهی یک وب سایت برای کمک به کاربران و موتورهای جستجو برای درک ساختار یک وب سایت است. دو نوع نقشه سایت وجود دارد:

نقشه سایت HTML: برای انسان طراحی شده است

بیشتر بخوانید: آموزش ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر

نقشه های سایت XML: طراحی شده برای خزنده ها

اکنون که درک روشنی از سئو داخلی دارید، اجازه دهید بخش سئوی خارج از صفحه مقاله «سئو چیست؟» را بررسی کنیم.

سئوی خارج از صفحه

سئوی خارج از صفحه فرآیند دیگری برای بهبود رتبه شما در صفحه نتایج موتور جستجو است. همچنین به تقویت اعتبار وب سایت شما و ایجاد حس اعتبار و اعتماد دامنه کمک می کند. از دیگر مزایای سئو خارج از صفحه می توان به افزایش ترافیک، رتبه صفحه و آگاهی از برند اشاره کرد.

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ

سئوی خارج از صفحه بیشتر با لینک سازی مرتبط است. لینک بیلدینگ فرآیند به دست آوردن هایپرلینک از وب سایت های دیگر به سایت شما است. این به عنوان لینک بیلدینگ خارجی نیز شناخته می شود. کلید ایجاد لینک همیشه محتواست.

بیشتر بخوانید: لینک بیلدینگ چیست؟ تکنیک های اساسی link building در سئو

سئو چیست؟

از دیدگاه سئوی درون صفحه، داشتن محتوای با کیفیت به شما امکان می دهد آن را برای کلمات کلیدی و رتبه مرتبط بهینه کنید. از یک استراتژی سئوی خارج از صفحه، داشتن محتوای با کیفیت بالا، سایت‌های دیگر را قادر می‌سازد تا به سایت شما لینک دهند.

در اینجا چند استراتژی برای ایجاد لینک آورده شده است:

ایجاد محتوای با کیفیت بالا – اگر محتوای شما اصیل باشد، ساختار خوبی داشته باشد و به خوبی خوانده شود، سایت های دیگر به سایت شما پیوند خواهند زد.

تعامل خارج از سایت – زمان زیادی را در وب سایت های دیگر مشابه وب سایت خود صرف کنید. می توانید سایت های دیگری را که محتوای مرتبط دارند جستجو کنید. شما می توانید محتوای خود را با آنها به اشتراک بگذارید آنها می توانند محتوای خود را با شما به اشتراک بگذارند. همچنین می توانید از طریق رسانه های اجتماعی و همکاری با وبلاگ نویسان به تعامل خارج از سایت برسید.

هنگام یادگیری “SEO چیست” بایدها و نبایدهایی نیز وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. بخش بعدی آن را پوشش می دهد.

با دوره آموزشی بهینه سازی موتورهای جستجو، به بسیاری از جنبه های سئو از جمله تحقیق کلمات کلیدی، سئو فنی، لینک سازی، تجزیه و تحلیل تسلط پیدا کنید.

بایدها و نبایدهای سئو

SEO چیست؟نباید تکنیک های کلاه سفید را انتخاب کنید (عموماً تمام نکات ذکر شده در بالا).

تکنیک های کلاه سیاه را انتخاب نکنید.

به عنوان مثال، انتخاب یک کلمه کلیدی خودسرانه و پر کردن آن کلمه کلیدی در محتوا.

سعی کنید از سایت های مرتبطی که محتوای باکیفیت بالایی دارند بک لینک بگیرید.

از بک لینک سایت های نامربوط خودداری کنید.

از کلمات کلیدی در تگ های عنوان خود استفاده کنید و یک برچسب عنوان منحصر به فرد برای چندین صفحه وب داشته باشید.

برچسب های عنوان یکسان را در چندین صفحه وب کپی نکنید.

برای تجربه کاربری بهتر، محتوای جذاب بنویسید.

اصول سئو چیست؟

مطالب را سرقت ادبی نکنید.

تحقیق در مورد کلمات کلیدی انجام دهید. حجم و رقابت برای همه کلمات کلیدی را درک کنید.

از پر کردن کلمات کلیدی خودداری کنید. گوگل می‌تواند این موضوع را بررسی کند.

به طور طبیعی لینک های داخلی به وب سایت خود بسازید.

از ساختن بک لینک در سراسر سایت خودداری کنید.

رتبه بندی محتوای شما زمان می برد، بنابراین صبور باشید و مدتی صبر کنید.

استرس نداشته باشید و از تکنیک های کلاه سیاه استفاده کنید.

وب سایت خود را در چندین دستگاه پاسخگو و کاربرپسند کنید.

هنگام ساخت وب سایت خود برای دسکتاپ، دستگاه های تلفن همراه را نادیده نگیرید. امروزه اکثر کاربران فرآیند جستجوی خود را از طریق تلفن همراه خود آغاز می کنند

سئو در مقابل SEM

قبل از ادامه این مقاله «SEO چیست؟»، ارزش آن را دارد که به موضوعی بپردازیم که بسیاری از افراد گیج می‌شوند – تفاوت بین SEO و SEM. هر دو اجزای حیاتی هر کمپین بازاریابی دیجیتال موفق هستند و سئو در واقع زیرمجموعه ای از SEM است. تفاوت اصلی که در اینجا به جزئیات آن می پردازیم، این است که SEM از تبلیغات موتور جستجوی پولی برای هدف قرار دادن جمعیت شناسی خاص استفاده می کند.

بیشتر بخوانید: SEM چیست و کاربرد آن؟

گوگل چگونه وب سایت ها را از لحاظ سئو رتبه بندی می کند؟

وب سایت ها در درجه اول بر اساس رقابت رتبه بندی می شوند بین صفحات وب خود و سایر صفحات وب برای یک کلمه کلیدی خاص. صفحات وب که از بهترین شیوه ها پیروی می کنند از هر صفحه وب دیگری در رقابت برتری دارند و برای آن کلمات کلیدی در رتبه اول قرار می گیرند.

موتورهای جستجو مانند گوگل سه مرحله اساسی را برای رتبه بندی یک وب سایت دنبال می کنند. آن ها هستند:

خزیدن

SEO چیست؟موتورهای جستجو دارای عنکبوت ها یا ربات هایی هستند که یک وب سایت را اسکن می کنند و کل محتوای وب سایت را کپی می کنند و آن را در فهرست موتور جستجو ذخیره می کنند.

نمایه سازی

نمایه سازی روشی برای افزودن صفحات وب به نتایج جستجوی گوگل است. اگر وب سایت شما در فهرست موتورهای جستجو نباشد، هیچ کس نمی تواند وب سایت شما را پیدا کند.

رتبه بندی

وقتی چیزی را در گوگل تایپ می کنید، مرتبط ترین وب سایت ها (از فهرست) در نتایج جستجو ظاهر می شوند. این نتایج بر اساس عوامل متعددی مانند مکان کاربر، زبان، تجربه و غیره است.

عوامل زیادی در رتبه بندی وجود دارد – ارتباط یک جنبه مهم است. به عنوان مثال، اگر سئو فراز را تایپ کنید، صفحات وب سئوفراز به صورت ارگانیک نشان داده می شوند زیرا به آن کلمه کلیدی مرتبط هستند. با این حال، شما همچنین باید مطمئن شوید که زمان بارگذاری صفحه برای کاربر نهایی سریع است. گوگل همچنین عوامل دیگری مانند مدت زمان ماندن شخص در یک وب سایت و نرخ پرش (ترک سایت پس از مشاهده تنها یک صفحه) را در نظر می گیرد.

سئو چیست؟

زبان و مکان نیز نقش حیاتی در رتبه بندی دارند. برای مثال، اگر در هند جستجو کنید، نتایج با نتایج ایالات متحده متفاوت خواهد بود. این به این دلیل است که گوگل ربات های مختلفی دارد که در زمان های مختلف صفحات مختلف را می خزند و ایندکس گوگل به طور مداوم به روز می شود. با این حال، در زمان واقعی همگام سازی نمی شود.

برای توضیح بیشتر، اگر در سانفرانسیسکو «کافه‌ها» را جستجو کنید، نتایج متفاوتی خواهید دید. حالا اگر در بمبئی «کافه‌ها» را جستجو کنید، نتایج متفاوتی خواهید دید.

به طور خلاصه، مهم ترین عوامل برای رتبه بندی گوگل مربوط بودن، تجربه کاربر، زبان و مکان است.

مرتبط:SEM چیست و کاربرد آن؟

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا