Rtobos.txt چیست و پیاده سازی Robots.txt چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟

 Robots.txt چیست و پیاده سازی Robots.txt چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟

 Robots.txt چیست ؟

Robots.txt چیست و پیاده سازی Robots.txt چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟ آیا robots.txt کاهی است که کمر شتر سئوی شما را می شکند؟ بهینه سازی موتور جستجو (SEO) شامل تغییرات بزرگ و کوچک وب سایت است. فایل robots.txt ممکن است یک عنصر جزئی و فنی سئو به نظر برسد، اما می‌تواند بر روی دید و رتبه‌بندی سایت شما تأثیر زیادی بگذارد.

با توضیح robots.txt، می توانید اهمیت این فایل را برای عملکرد و ساختار سایت خود ببینید. به خواندن ادامه دهید تا بهترین شیوه های robots.txt برای بهبود رتبه خود در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) را بیابید. آیا می خواهید استراتژی های سئوی کامل و موثر از یک آژانس پیشرو داشته باشید؟

 Rtobos.txt چیست و پیاده سازی Robots.txt چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟

فایل robots.txt چیست؟

فایل robots.txt دستورالعملی است که به روبات‌های موتورهای جستجو یا خزنده‌ها می‌گوید چگونه از طریق یک سایت کار کنند. در فرآیندهای خزیدن و نمایه سازی، دستورالعمل ها به عنوان دستوراتی عمل می کنند تا ربات های موتور جستجو را مانند Googlebot به صفحات مناسب هدایت کنند.

Robots.txt چیست و پیاده سازی Robots.txt چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟

فایل‌های Robots.txt نیز به عنوان فایل‌های متنی ساده دسته‌بندی می‌شوند و در فهرست اصلی سایت‌ها قرار دارند. اگر دامنه شما “www.robotsrock.com” است، robots.txt در “www.robotsrock.com/robots.txt” است. فایل های Robots.txt دو عملکرد اصلی برای ربات ها دارند:

خزیدن مسیر URL را (مسدود کردن) ممنوع کنید. با این حال، فایل robots.txt مانند دستورات متا noindex نیست که از ایندکس شدن صفحات جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید:آموزش ساخت فایل Robots.txt و نحوه استفاده از آن

اگر والد آن غیرمجاز شده باشد، خزیدن در یک صفحه یا زیرپوشه خاص را مجاز کنید.

Robots.txt بیشتر شبیه به پیشنهادات است تا قوانین شکست ناپذیر برای ربات ها – و صفحات شما هنوز هم می توانند فهرست شده و در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی انتخاب شده قرار گیرند.

به طور عمده، فایل ها فشار روی سرور شما را کنترل می کنند و فرکانس و عمق خزیدن را مدیریت می کنند. این فایل، عوامل کاربر را تعیین می‌کند، که یا برای یک ربات موتور جستجوی خاص اعمال می‌شود یا سفارش را به همه ربات‌ها تعمیم می‌دهد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید فقط گوگل به‌جای Bing، صفحات را به‌طور مداوم بخزد، می‌توانید دستورالعملی را به‌عنوان عامل کاربر برای آن‌ها ارسال کنید.

توسعه دهندگان یا صاحبان وب سایت می توانند با robots.txt از خزیدن ربات ها در صفحات یا بخش های خاصی از سایت جلوگیری کنند.

 Robots.txt چیست و پیاده سازی Robots.txt چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟

چرا از فایل های robots.txt استفاده کنیم؟

شما می خواهید گوگل و کاربران آن به راحتی صفحات وب سایت شما را بیابند – این تمام هدف سئو است، درست است؟ خب، این لزوما درست نیست. شما می خواهید گوگل و کاربران آن بدون زحمت صفحات مناسب را در سایت شما پیدا کنند.

مانند بسیاری از سایت‌ها، احتمالاً صفحات تشکری دارید که تبدیل‌ها یا تراکنش‌ها را دنبال می‌کنند. آیا صفحات تشکر به عنوان گزینه های ایده آل برای رتبه بندی و دریافت خزیدن منظم واجد شرایط هستند؟ محتمل نیست

همچنین معمول است که سایت‌ها و صفحات ورود به سیستم در فایل robots.txt غیرمجاز باشند. خزیدن مداوم صفحات غیر ضروری می تواند سرور شما را کند کند و مشکلات دیگری را ایجاد کند که مانع تلاش های سئو شما می شود. Robots.txt راه حلی برای تعدیل ربات‌ها و زمان خزیدن است.

بیشتر بخوانید:HTTPS چیست؟ تفاوت بین HTTP و HTTPS

یکی از دلایلی که فایل‌های robots.txt به سئو کمک می‌کند، پردازش اقدامات بهینه‌سازی جدید است. بررسی‌های خزنده آن‌ها زمانی ثبت می‌شوند که تگ‌های هدر، توضیحات متا، و استفاده از کلمه کلیدی خود را تغییر می‌دهید – و خزنده‌های موتور جستجوی مؤثر وب‌سایت شما را در اسرع وقت بر اساس پیشرفت‌های مثبت رتبه‌بندی می‌کنند. همانطور که استراتژی سئو خود را اجرا می کنید یا محتوای جدید منتشر می کنید، می خواهید موتورهای جستجو تغییراتی را که انجام می دهید تشخیص دهند و نتایج منعکس کننده این تغییرات باشند.

اگر سرعت خزیدن سایت شما پایین است، شواهد بهبود سایت شما ممکن است عقب بماند. Robots.txt می تواند سایت شما را مرتب و کارآمد کند، اگرچه مستقیماً صفحه شما را در SERP ها بالاتر نمی برد. آنها به طور غیرمستقیم سایت شما را بهینه می کنند، بنابراین جریمه ای در پی نخواهد داشت، بودجه خزیدن شما را کاهش نمی دهد، سرور شما را کند می کند و صفحات اشتباه پر از آب پیوند را وصل نمی کند.

4 روشی که فایل های robots.txt سئو را بهبود می بخشد

در حالی که استفاده از فایل‌های robots.txt رتبه برتر را تضمین نمی‌کند، اما برای SEO مهم است.

آنها یک جزء فنی سئوی یکپارچه هستند که به سایت شما اجازه می دهد تا به خوبی اجرا شود و بازدیدکنندگان را راضی کند. هدف سئو این است که صفحه شما را به سرعت برای کاربران بارگذاری کند، محتوای اصلی را ارائه دهد و صفحات بسیار مرتبط شما را تقویت کند. Robots.txt در قابل دسترس و مفید کردن سایت شما نقش دارد.

در اینجا چهار راه برای بهبود سئو با فایل‌های robots.txt وجود دارد.

بیشتر بخوانید:لینک بیلدینگ چیست؟ تکنیک های اساسی link building در سئو

1. بودجه خزیدن خود را حفظ کنید

خزیدن ربات موتورهای جستجو ارزشمند است، اما خزیدن می‌تواند سایت‌هایی را که قدرت رسیدگی به بازدید ربات‌ها و کاربران را ندارند، تحت تأثیر قرار دهد. ربات گوگل برای هر سایت یک بخش بودجه ای را که متناسب با مطلوبیت و ماهیت آنها باشد، کنار می گذارد. برخی از سایت‌ها بزرگ‌تر هستند، برخی دیگر از اختیارات زیادی برخوردارند، بنابراین از Googlebot کمک هزینه بیشتری دریافت می‌کنند.

گوگل بودجه خزیدن را به وضوح تعریف نمی کند، اما آنها می گویند که هدف این است که اولویت بندی شود که چه چیزی باید خزیده شود، چه زمانی باید خزیده شود و چقدر دقیق خزیده شود. اساساً «بودجه خزیدن» تعداد صفحاتی است که Googlebot در مدت زمان معینی در یک سایت می خزد و فهرست می کند. بودجه خزیدن دو عامل محرک دارد:

  • محدودیت سرعت خزیدن، رفتار خزیدن را محدود می کند
  • از موتور جستجو، بنابراین سرور شما را بیش از حد بارگذاری نمی کند.
  • تقاضای خزیدن، محبوبیت و تازگی تعیین می کند که آیا سایت به خزیدن بیشتر یا کمتر نیاز دارد.

از آنجایی که منبع نامحدودی از خزیدن ندارید، می‌توانید robots.txt را نصب کنید تا از صفحات اضافی Googlebot جلوگیری کرده و آنها را به موارد مهم نشان دهید.

این کار باعث حذف ضایعات بودجه خزیدن شما می شود و هم شما و هم گوگل را از نگرانی در مورد صفحات نامربوط نجات می دهد.

2. از ردپای محتوای تکراری جلوگیری کنید

موتورهای جستجو تمایل دارند در مورد محتوای تکراری اخم کنند، اگرچه آنها به طور خاص محتوای تکراری دستکاری را نمی خواهند. محتوای تکراری مانند PDF یا نسخه های چاپگر پسند صفحات شما، سایت شما را جریمه نمی کند. با این حال، برای خزیدن صفحات محتوای تکراری و نمایش آنها در SERP ها، نیازی به ربات ندارید.

Robots.txt یک گزینه برای به حداقل رساندن محتوای تکراری موجود برای خزیدن است. روش‌های دیگری برای اطلاع‌رسانی به Google در مورد محتوای تکراری مانند متعارف کردن وجود دارد – که توصیه Google است – اما می‌توانید با استفاده از فایل‌های robots.txt محتوای تکراری را حذف کنید تا از بودجه خزیدن خود نیز صرفه‌جویی کنید.

بیشتر بخوانید:چرا وب سایت من کند است؟ (8 علت کندی سرعت سایت و راه حل)

3. ارزش سهام لینک را به صفحات مناسب منتقل کنید

ارزش سهام از لینک داخلی ابزار ویژه ای برای افزایش سئوی شماست. صفحات با بهترین عملکرد شما می توانند اعتبار صفحات ضعیف و متوسط ​​شما را در چشم گوگل افزایش دهند. با این حال، فایل‌های robots.txt به ربات‌ها می‌گوید که پس از رسیدن به صفحه‌ای با دستورالعمل، مسیر را طی کنند.

این بدان معناست که اگر از دستور شما پیروی کنند، مسیرهای مرتبط را دنبال نمی‌کنند یا قدرت رتبه‌بندی این صفحات را نسبت نمی‌دهند. آب پیوند شما قدرتمند است، و زمانی که از robots.txt به درستی استفاده می کنید، ارزش پیوند به صفحاتی که واقعاً می خواهید آنها را ارتقا دهید، منتقل می شود تا صفحاتی که باید در پس زمینه باقی بمانند. فقط از فایل‌های robots.txt برای صفحاتی استفاده کنید که نیازی به ارزش ویژه از پیوندهای درون صفحه‌شان ندارند.

4. دستورالعمل های خزیدن را برای ربات های انتخابی تعیین کنید

حتی در همان موتور جستجو، ربات های مختلفی وجود دارد. Google دارای خزنده‌هایی جدا از «Googlebot» اصلی است، از جمله Googlebot Images، Googlebot Videos، AdsBot و غیره. می‌توانید خزنده‌ها را از فایل‌هایی که نمی‌خواهید در

جستجوها با robots.txt نشان داده شوند، دور کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید فایل‌ها را از نمایش در جستجوهای Google Images مسدود کنید، می‌توانید دستورالعمل‌های غیر مجاز را روی فایل‌های تصویری خود قرار دهید.

در فهرست‌های شخصی، robots.txt می‌تواند از ربات‌های موتور جستجو جلوگیری کند، اما به یاد داشته باشید که این کار از اطلاعات حساس و خصوصی محافظت نمی‌کند.

فایل robots.txt را از کجا پیدا می کنید؟

اکنون که اصول robots.txt و نحوه استفاده از آن در سئو را می دانید، مهم است که بدانید چگونه یک فایل robots.txt را پیدا کنید. یک روش مشاهده ساده که برای هر سایتی کار می کند این است که URL دامنه را در نوار جستجوی مرورگر خود تایپ کنید و /robots.txt را در پایان اضافه کنید. این کار به این دلیل کار می کند که فایل robots.txt همیشه باید در فهرست اصلی وب سایت قرار گیرد.

اگر فایل robots.txt را نمی بینید چه می شود؟

اگر فایل robots.txt یک وب‌سایت ظاهر نشود، ممکن است خالی باشد یا در فهرست اصلی وجود نداشته باشد (که در عوض یک خطای 404 را برمی‌گرداند).

گهگاه بررسی کنید تا مطمئن شوید که robots.txt در وب سایت شما یافت می شود. با برخی از خدمات میزبانی وب سایت مانند وردپرس یا Wix، تنظیمات خزنده اغلب برای شما انجام می شود. شما باید مشخص کنید که آیا می خواهید صفحه ای از موتورهای جستجو پنهان شود یا خیر.

Robots.txt چیست و پیاده سازی Robots.txt چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟

بهترین روش‌های Robots.txt می‌تواند به استراتژی سئوی شما اضافه کند و به ربات‌های موتور جستجو کمک کند تا در سایت شما حرکت کنند.

با تکنیک‌های فنی سئو مانند این، می‌توانید وب‌سایت خود را به بهترین و مطمئن ترین رتبه‌بندی در نتایج جستجو ارتقا دهید.

آیا علاقه مند به دریافت بالاترین کیفیت خدمات سئو برای کسب و کار خود هستید؟ برای صحبت با یکی از اعضای تیم واجد شرایط سئو فراز با ما تماس بگیرید

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا