موتور جستجو چیست و چگونه کار می‌کنند؟ (+الگوریتم‌ها)

موتور جستجو چیست و چگونه کار می‌کنند؟ (+الگوریتم‌ها)

موتور جستجو چیست و چگونه کار می‌کنند؟ شکی نیست که اکثر ما می دانیم موتور جستجو چیست، در شکل اصلی آن: شما چند کلمه را در پلتفرم تایپ می کنید و بام: پاسخ های خود را دریافت می کنید.

موتور جستجو چیست و چگونه کار می‌کنند؟

Contents

اما اینترنت مکان بزرگی است و به معنای واقعی کلمه میلیاردها سایت مختلف و شکل محتوا در آنجا وجود دارد که می تواند به عنوان “راه حل” برای “بزرگترین مشکل” شما عمل کند، بنابراین چگونه این موتورهای جستجو پرس و جوها و وب سایت ها را با چنین دقتی مطابقت می دهند.

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند و چرا باید به آن اهمیت دهید؟

در نهایت، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید وب‌سایت خود را جذاب‌تر کنید، به طوری که شما کسی هستید که پاسخگوی سؤالات این کاربران هستید. و به آن پیاده سازی بهینه سازی موتور جستجو (SEO) می گویند. هنگامی که آن را به پایان رساندید، ترافیک بیشتر، تعامل بیشتر و تبدیل بهتر به دست خواهید آورد – پس چگونه می توانید از این فرصت استفاده کنید؟

تاریخچه موتورهای جستجو

تاریخچه موتورهای جستجو
تصویر سرچ گوگل را نمایش می دهد

موتور جستجو چیست :امروزه ما موتورهای جستجوی بسیار قدرتمندی داریم که گوگل در راس آن ها قرار دارد. اما همه چیز از سال 1990 شروع شد، زمانی که اینترنت از نظر استفاده عمومی و تجاری در مرحله جنینی خود بود. موتور جستجویی به نام Archie به عنوان اولین موتور در نوع خود شناخته شده است. این ابزاری برای نمایه سازی آرشیوهای FTP در یک فهرست، اولین گام بدوی اما موثر به سمت موتورهای جستجوی امروزی مانند گوگل بود.

این را به یاد داشته باش؟

برای مدتی، این موتورهای جستجو لیست فهرست و یاهو باقی ماندند! پس از شروع به عنوان یک لیست ساده از صفحات وب مورد علاقه، به عنوان بهترین در بسیاری از موارد ظاهر شد. با گذشت زمان و محبوبیت، سرانجام به یک فهرست فهرست قابل جستجو تبدیل شد و برای یک دوره طولانی در طول دهه 1990، ابزاری به اندازه کافی مؤثر برای یک وب جهانی در حال توسعه بود.

اما دایرکتوری‌های ساده به سرعت منسوخ می‌شوند، زیرا موتور جستجوی گوگل کار بر روی الگوریتم خود را آغاز می‌کند، الگوریتمی که امروزه بر بازار مسلط شده است.

موتور جستجو گوگل

گوگل برای اولین بار در سال 1996 به عنوان رقیبی برای یاهو در صحنه ظاهر شد! و با رتبه‌بندی نتایج جستجو با خزیدن و نمایه‌سازی به ترتیب نشانه‌گذاری استناد، نقطه‌ای از تفاوت را ارائه می‌دهد – اولین شکل پیوندهای زیر (که در غیر این صورت به عنوان “بک لینک” شناخته می‌شود). هنگامی که یک سایت از سایت دیگری نام می برد، آن سایت در رتبه بندی گوگل “رای” دریافت می کند.

بیشتر بخوانید: فاکتورهای رتبه بندی گوگل چیست؟

این مبنایی برای موتورهای قدرتمند و در حال تکاملی است که امروزه می بینیم، مانند گوگل – که از خزیدن وب و نمایه سازی استفاده می کند. همچنین از هوش مصنوعی و طیف وسیعی از ویژگی‌های دیگر – از جمله نقشه‌های گوگل، تصاویر، اخبار و موارد دیگر استفاده می‌کند. موتورهای جستجوی دیگر – از جمله Yahoo! – در گرد و غبار و امروز، بیش از 90 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد و در لبه نوآوری باقی مانده است.

الگوریتم های موتور جستجوی گوگل چگونه کار می کنند؟

وقتی همه چیز را جمع آوری کنید، موتورهای جستجو جانوران بسیار ساده ای هستند و واقعاً فقط سه عملکرد اساسی دارند: خزیدن، نمایه سازی و رتبه بندی. در حالی که این خزنده‌های وب و قابلیت‌های آن‌ها اساساً توسط گوگل توسعه داده شده‌اند، رقبای آن همه روش‌های مشابهی را اتخاذ کرده‌اند تا سعی کنند با الگوریتم‌هایی که موتور جستجوی اصلی در حال حاضر از آن استفاده می‌کند، همگام باشند.

الگوریتم های موتور جستجوی گوگل چگونه کار می کنند؟
نحوه عملکرده الگوریتم موتورهای جست و جوی گوگل را نمایش میدهد

نحوه عملکرد موتورهای جستجو

در اینجا نحوه کار این سه تابع آمده است:

خزنده های وب و شاخص خوب

اینگونه است که موتورهای جستجو وب را برای یافتن محتوا جستجو می کنند و مرتبط ترین صفحه وب و کد را پیدا می کنند تا آنها را به پایگاه (کاربر) برگردانند. تیمی از ربات‌های دیجیتال – که خزنده یا عنکبوت نامیده می‌شوند – به طور منظم برای جستجوی محتوا فرستاده می‌شوند – و اشتهای ویژه‌ای برای متن جدید و به‌روز دارند.

اشکال زیادی از محتوا وجود دارد. از جمله مقالات، فیلم ها، صفحات وب، تصاویر. اما برای اینکه همه آنها در نتایج جستجو قابل کشف باشند، همه آنها به پیوندهایی نیاز دارند که آنها را از طریق مرتبط بودن به یکدیگر متصل کند.

به همین دلیل است که موتورهای جستجو در اینترنت می خزند تا همه این روابط را پیدا کنند و احساسات را در صفحات وب که می خزند اعمال کنند. از آنجا، موتورهای جستجو نحوه اولویت بندی (رتبه بندی) یک سایت بر سایت دیگر را بررسی می کنند – همه اینها از طریق ارتباط.

خزنده های وب و شاخص خوب
ایندکس صفحات توسط موتورهای جست و جو را نمایش می دهد

ایندکس کردن

 

موتور جستجو چیست :هنگامی که این خزنده ها این قطعات محتوا و پیوندها را پیدا می کنند، در یک فهرست ذخیره می شوند – پایگاه داده ای غول پیکر از همه این پیوندها که منتظر کشف هستند.

ضروری است که یک وب سایت توسط خزنده های وب ایندکس شود تا بتواند در نتایج جستجو برای طیف گسترده ای از پرس و جوها ظاهر شود. اما جایی که آنها در این نتایج جستجو ظاهر می شوند، همه به مجموعه ای از عوامل مربوط می شود (در زیر بخوانید).

ایندکس کردن 

چگونه موتور جستجوی گوگل یک صفحه وب را رتبه بندی می کند

این قسمتی است که هنگام ساخت، میزبانی، نگهداری و به روز رسانی صفحات جدید و محتوای موجود برای یک فهرست، برای شما بسیار مهم است. شما می‌خواهید همه پیوندهای شما توسط خزنده‌ها پیدا شوند و می‌خواهید آن‌ها ضبط شوند تا توسط افرادی که محتوای مرتبط را جستجو می‌کنند، پیدا شوند.

هنگامی که افراد درخواست خود را در یک موتور جستجو تایپ می کنند، در فهرست آن به دنبال مرتبط ترین و با کیفیت ترین مطالب مطابقت برای ارائه یک موتور جستجو می شود.

نتایج. بنابراین هرچه وب سایت شما در این شاخص رتبه بالاتری داشته باشد، در جستجوها بالاتر ظاهر می شوید و ترافیک بیشتری به وب سایت خود می آورید. پاسخ: تا حد امکان مرتبط و ارزش محور باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه در سال 2023 در گوگل رتبه بالاتری داشته باشیم؟

زمینه در جستجوها

وقتی هر کاربر یک عبارت را برای نیازهای خاص خود در موتور جستجو قرار می دهد، نتایج یکسانی دریافت نمی کند. دلیل آن این است که موتورهای جستجو بر روی تعدادی از عوامل زمینه ای مانند مکان، تاریخچه جستجوی کاربر، تنظیمات و موارد دیگر کار می کنند.

این موتورهای جستجو روز به روز از تکنیک های پیشرفته تری استفاده می کنند و اگر برندی هستید که سعی می کند محتوا را در فهرست رتبه بندی کند، سازگاری با این نوسانات را بیشتر و بیشتر به چالش می کشد.

سطوح هوش مصنوعی در الگوریتم‌های موتورهای جستجو به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با استفاده از طیفی از سیگنال‌های زمینه‌ای که فراتر از یک خوشه ساده از کلمات قرار داده شده در یک عبارت جستجو هستند، نتایج شخصی‌سازی‌شده‌تری را به هر کاربر ارائه دهند.

دلیل عدم نمایش سایت در موتورهای جست و جو و نتایج گوگل

اگر وب سایت شما در نتایج جستجو ظاهر نمی شود، در این صورت جریان های ترافیکی حیاتی به وب سایت خود را از دست داده اید، که خبر بدی است. پس برای رفع آن چه کاری می توانید انجام دهید؟ اول از همه، شما باید به همه دلایلی که چرا در زمانی که بیشتر نیاز دارید ظاهر نمی شوید، نگاه کنید.

دلیل عدم نمایش سایت در موتورهای جست و جو و نتایج گوگل

سایت شما کاملاً جدید است

خزیدن یک وب سایت جدید به زمان نیاز دارد، بنابراین صبور باشید. در حالی که خزیدن یک وب سایت جدید توسط موتورهای جستجو می تواند تا شش ماه طول بکشد، همچنین ممکن است تا چهار روز طول بکشد.

چند کار وجود دارد که می توانید برای تسریع این فرآیند انجام دهید، مانند ارسال نقشه سایت خود به کنسول جستجوی گوگل، ایجاد پیوندهایی به سایت خود از صفحات معتبر با اعتبار دامنه بالا، انتشار مطالب، وبلاگ ها و مقالات به خوبی نوشته شده، و ایجاد یک RSS. برای ارسال سیگنال دیگری به گوگل مبنی بر اینکه سایت شما چیز جدیدی برای بررسی دارد، فید کنید.

سایت شما خزنده های موتورهای جستجو را مسدود می کند

این یک چک باکس ساده در سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس است. گاهی اوقات صفحات باید خزنده هایی را که موتورهای جستجو استفاده می کنند مسدود کنند، به خصوص اگر اطلاعات فقط برای گروه کوچکی از افراد بسیار خاص باشد. در غیر این صورت، این کادر باید همیشه علامت آن را بردارید تا به ربات‌ها اجازه دسترسی به سایت، صفحات و لینک‌های آن داده شود. بدون این عملکرد، تمام تلاش‌هایی که انجام می‌دهید کارساز نخواهد بود.

سایت شما ناوبری ضعیفی دارد

اگر ناوبری سایت شما گیج کننده و سوء مدیریت باشد، خزنده های جستجوی گوگل نیز قادر به درک آن نخواهند بود. و این بدان معناست که بازدیدکنندگان برای عبور از کل وب سایت شما یا درک محتوای شما با مشکل مواجه می شوند و باعث می شود که تبدیل ها به یک آشفتگی باز شود. در نهایت، این پول است. با پیوندهای منطقی و یک نقشه سایت واضح که می توانید مستقیماً برای نتایج جستجو و تجربه کاربری بهتر به گوگل ارسال کنید، پیمایش در سایت خود را آسان کنید.

سایت شما توسط گوگل جریمه شده است

اگر از تاکتیک‌های «کلاه سیاه» برای بالا رفتن از رتبه‌بندی‌های جستجوی گوگل استفاده کرده‌اید، ممکن است در کتاب بدی باشید. موتورهای جستجو از طریق یک دسته کامل از عملکردهای فنی کار می کنند، بنابراین هیچ پنهانی در پشت تکنیک های سایه وجود ندارد – حداقل نه برای مدت طولانی. شما همیشه گرفتار خواهید شد. این شامل کپی و چسباندن محتوای شخص دیگری، استفاده از بک لینک های با کیفیت پایین یا کلمات کلیدی اسپم (از جمله موارد دیگر) است.

بیشتر بخوانید: گوگل پنالتی چیست و چگونه باید آن را رفع کرد؟

بهینه سازی موتور جستجو چیست و چگونه می توانم از آن استفاده کنم؟

رتبه بندی در نتایج موتورهای جستجو تصادفی نیست. گوگل، یاهو، ام اس ان، بینگ (و سایرین) همگی الگوریتم هایی برای تعیین اینکه کدام سایت ها مرتبط ترین هستند، بهترین محتوا را دارند و بهترین نتایج را به کاربران ارائه می دهند، دارند. این زبان جهانی نحوه کار موتورهای جستجو بدون توجه به تفاوت آنهاست. برای جذاب‌تر کردن وب‌سایت برای موتورها، نتایج جستجو باید شما را به عنوان یک مرجع و ارائه‌دهنده ارزش در نظر بگیرند. و این همه با بهینه سازی محتوا و صفحات وب شما از طریق بهینه سازی موتور جستجو (SEO) شروع می شود.

برای سئوی موفقیت آمیز مراحل زیادی وجود دارد (لطفاً به راهنمای عمیق ما در مورد چگونگی دستیابی به بهترین استراتژی های سئو مراجعه کنید)، اما اولین قدم اساسی حول کلمات کلیدی متمرکز است. اینها کلماتی هستند که در سایت شما وجود دارد که افراد به احتمال زیاد در موتورهای جستجو برای پاسخ به سؤال یا نیازهای خود جستجو می کنند.

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

به عنوان مثال، اگر شما یک لوله کش در تهران هستید، مردم احتمالا شما را با استفاده از کلمات کلیدی و عباراتی مانند “بهترین لوله کش تهران”، “ارزان ترین لوله کش تهران” و غیره پیدا می کنند. انجام تحقیق و کشف اینکه چگونه مردم در وب سایت شما فرود می آیند ضروری است. در وهله اول تا بتوانید از این رفتار در استراتژی سئو و محتوای خود استفاده کنید. انجام این کار به شما اطمینان می دهد که تمام عبارات مناسب را فهرست می کنید و یک موتور جستجو همچنان شما را در رتبه بندی بالاتر قرار می دهد.

آموزش بهینه سازی موتورهای جستجو

موتور جستجو چیست و چگونه کار می‌کنند؟ (+الگوریتم‌ها)

URL بهینه شده:

که شامل کلمات کلیدی مناسب است. با استفاده از مثال قبلی، www.seofaraz.com مناسب خواهد بود

بیشتر بخوانید: ساختار URL:آموزش ساختURLها در سئو

تصاویر بهینه شده:

مطمئن شوید که تصاویر (و ویدیو) شما دارای ری است زیرنویس و متن جایگزین برای جستجو. این مکان عالی برای گنجاندن کلمات کلیدی شماست

لینک های ورودی:

سعی کنید تا حد امکان از وب سایت های معتبر استفاده کنید تا به سایت شما پیوند داده شوند، اما مطمئن شوید که آنها معتبر هستند.

پیوندهای داخلی:

به صفحات دیگر در وب سایت خود پیوند دهید تا تجربه آسان تری را برای بازدیدکنندگان هنگام گشتن در سایت شما ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: سئو درون صفحه یا seo on page چیست؟

نقشه سایت خود را به گوگل ارسال کنید:

همانطور که قبلا ذکر شد، موتورهای جستجو با نگاه کردن به سایت شما کار می کنند. نقشه سایت به نمایه سازی سریع کمک می کند

بیشتر بخوانید: آموزش ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر

سرعت سایت را افزایش دهید:

گوگل از وب سایت هایی حمایت می کند که تجربه سرعت سریع سایت را ارائه می دهند

سایت خود را برای موبایل بهینه کنید:

این روزها اکثر مردم در حال مرور در دستگاه های تلفن همراه هستند و گوگل این را می داند

محتوای تازه ارائه دهید:

یک وبلاگ راه اندازی کنید و با استفاده از کلمات کلیدی خود، محتوای تازه، مرتبط و دقیق بنویسید. موتورهای جستجو برای وب سایت هایی که به طور منظم محتوای خود را به روز می کنند و بهبود می بخشند جادو می کنند

چگونه می توانم رتبه خود را در یک موتور جستجو بهبود بخشم؟
SEO Search Engine Optimization.

چگونه می توانم رتبه خود را در یک موتور جستجو بهبود بخشم؟

تاکتیک‌هایی وجود دارد که برخی از وب‌سایت‌ها از آنها برای بالا بردن رتبه‌بندی موتورهای جستجو استفاده می‌کنند که استانداردهای Google را نقض می‌کند و منجر به جریمه می‌شود. این تاکتیک‌ها استراتژی‌های سئو کلاه سیاه نامیده می‌شوند و هرگز نباید از آن‌ها برای رسیدن به یک راه ارزان و آسان در بالای نمودارها استفاده کنید.

تکنیک سئو کلاه سیاه چیست؟

تکنیک سئو کلاه سیاه چیست؟
تصویر تکنیک کلاه سیاه میباشد

موتور جستجو چیست ؟

همانطور که قبلاً گفتیم، بسیاری از این موارد مربوط به پر کردن کلمات کلیدی است. این می‌تواند به اندازه بلوک‌های متنی که شامل مکان‌ها یا شماره‌های تلفن بدون زمینه هستند یا کلمات و عبارات کلیدی را بارها و بارها تکرار می‌کنند تا جایی که آزاردهنده می‌شوند، آشکار باشد. پر کردن کلمات کلیدی نیز می‌تواند کمی ظریف‌تر باشد، با محتوای نازکی که ارزش کمی یا بدون ارزش به جز برای قرار دادن کلمات کلیدی و عبارات ارائه می‌کند. در پایان، همه محتوا باید ارزش داشته باشند – همیشه.

بیشتر بخوانید: سئو کلاه سیاه چیست؟

بیشتر بخوانید: سئو کلاه سفید چیست؟

تخم مرغ دیوانه

Cloaking یکی دیگر از تاکتیک های منفی است که شامل نشان دادن یک قسمت از محتوا به کاربران و یک قطعه کاملاً متفاوت به خزنده های جستجو است. این زمانی است که وب‌سایت‌ها به کاربران هرزنامه می‌فرستند، اما محتوای «مشروع» را به ربات‌های جستجو نشان می‌دهند تا متوجه نشوند. هنگامی که کاربران از آدرس اینترنتی که روی آن کلیک کرده‌اند به یک سایت کاملاً متفاوت هدایت می‌شوند، به خصوص زمانی که وب‌سایت‌ها این فعالیت را از خزنده‌های جستجو مخفی می‌کنند، تغییر مسیرها نیز نادیده گرفته می‌شوند.

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

لینک های پولی می توانند یک وسوسه باشند اما یک تله هستند. تنها بک لینک های خوب، بک لینک های رسمی هستند که به صورت ارگانیک به دست آورده اید و می خواهید از معتبرترین منابع ممکن باشد. خدمات ارائه دهنده بک لینک در ازای پاداش مالی به راحتی توسط گوگل شناسایی می شوند و شما نیز جریمه خواهید شد.

بروزرسانی موتورهای جستجو گوگل

موتور جستجو چیست :بنابراین در مورد موتورهای جستجو چه چیزی ممکن است اتفاق بیفتد؟ مکاتب فکری زیادی وجود دارد که تکامل بعدی در دنیای الگوریتم‌های موتورهای جستجو از کجا می‌آید. ادامه تحقیق و نوآوری پیرامون هوش مصنوعی برای جستجو احتمالاً در آینده روش کاوش در وب را تغییر خواهد داد. همچنین پیش‌بینی‌هایی وجود دارد که عملکردهای جستجوی کلیدواژه ممکن است به چیزی از گذشته تبدیل شود زیرا موتورهای جستجو به طور فعالانه اطلاعات را قبل از اینکه ما به دنبال آن بگردیم به ما تحویل می‌دهند. ما قبلاً این را از طریق تبلیغات هدفمند در موتورهای جستجو و پلتفرم های رسانه های اجتماعی می بینیم.

وب‌سایت‌ها هر روز تکامل می‌یابند و جستجوی Google دائماً الگوریتم خود را برای ارائه یک تجربه جستجوی بهبود یافته اصلاح می‌کند، اما مانند گوگل یاهو را نادیده گرفته است! در دهه 1990، این می تواند بازیگر جدیدی در صحنه باشد که موتورهای جستجو را در آینده ای نزدیک به سطح بعدی می برد. زمان نشان خواهد داد.

در صورت درخواست مشاوره توصیه می کنیم با تیم سئو فراز تماس بگیرید. ما همچنین خدمات سئو سایت و طراحی سایت را ارائه می دهیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا