هر آنچه گوگل درباره شما می داند(و نحوه جستجوی خصوصی)

هر آنچه گوگل درباره شما می داند(و نحوه جستجوی خصوصی)

هر آنچه گوگل درباره شما می داند:احتمالاً زمانی که مردم از شما سؤال می‌کردند، این را گفته‌اید، و مطمئناً شنیده‌اید که دیگران این روش را برای یافتن اطلاعات پیشنهاد می‌کنند. می‌توانید از Google برای دریافت امتیازات ورزشی، یافتن نحوه انجام کاری در Mac، جستجوی اطلاعات در مورد مقصد تعطیلات، یافتن دستور العمل‌ها و موارد دیگر استفاده کنید. به هر حال، گوگل محبوب ترین ابزار جهانی برای دسترسی به اطلاعات است.

هر آنچه گوگل درباره شما می داند

اما گوگل تنها گزینه موتور جستجوی شما نیست و مطمئنا خصوصی ترین گزینه نیست. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که گوگل در مورد شما چه می داند؟ ممکن است از میزان اطلاعات گوگل در مورد شما متعجب شوید و ممکن است بخواهید آن را تغییر دهید. آیا می خواهید به صورت خصوصی بیشتر جستجو کنید؟ البته که انجامش میدی!

هر آنچه گوگل درباره شما می داند:

همه چیزهایی را که Google درباره شما می‌داند

هر آنچه گوگل درباره شما می داند: در ادامه بخوانید و ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید همه چیزهایی را که Google درباره شما می‌داند و همچنین نحوه تغییر برخی تنظیمات جستجو را بدانید. و اگر آنچه را که می بینید دوست ندارید، ما همچنین پیشنهادهایی برای دو موتور جستجوی دیگر ارائه می دهیم که به اندازه گوگل ترسناک نیستند.

بیشتر بخوانید: تاثیر سرعت سایت بر سئو

آنچه گوگل درباره شما می داند

گوگل چیزهای زیادی در مورد شما می داند. وقتی چند کلمه را در کادر جستجو تایپ می کنید، ممکن است متوجه آن نشوید، اما گوگل اطلاعات زیادی درباره شما و جستجوی شما ثبت می کند.

گوگل در مورد داده هایی که جمع آوری می کند باز است.

وقتی در گوگل جستجو می کنید، داده های زیر را جمع آوری می کنند:

  • چیزهایی که جستجو می کنید
  • وب سایت هایی که بازدید می کنید
  • ویدیوهایی که تماشا می کنید
  • تبلیغاتی که روی آنها کلیک می کنید یا روی آنها ضربه می زنید
  • موقعیت تو
  • اطلاعات دستگاه
  • آدرس IP و داده های کوکی

این داده‌ها در یک کوکی ذخیره می‌شوند که شما و دستگاهتان را شناسایی می‌کند و به نمایه‌ای از شما در مراکز داده Google مرتبط است. با مثلث‌بندی این داده‌ها، Google می‌تواند حتی بیشتر درباره شما بداند، زیرا با استفاده از کوکی‌هایی که به کد تبلیغات آن‌ها پاسخ می‌دهند، شما را در وب‌سایت‌ها ردیابی می‌کنند. به این ترتیب، وقتی از گوگل استفاده می‌کنید، می‌دانند چه چیزی را جستجو می‌کنید، و همچنین هر زمان که در وب گشت و گذار می‌کنید.

وقتی در گوگل جستجو می کنید، داده های زیر را جمع آوری می کنند:

هر آنچه گوگل درباره شما می داند:مطمئناً همه وب سایت ها از Google Ads استفاده نمی کنند، اما بیشتر آنها از Google Analytics استفاده می کنند، ابزاری رایگان که آمار را در اختیار مدیران وب سایت قرار می دهد. بنابراین حتی اگر از مسدودکننده تبلیغات استفاده می‌کنید و تبلیغات Google را نمی‌بینید، این احتمال وجود دارد که اکثر وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کنید همچنان اطلاعاتی درباره شما جمع‌آوری می‌کنند.

بیشتر بخوانید: چرا باید از گوگل ادوردز استفاده کنیم؟

چگونه بفهمیم  گوگل چه می داند

در آن زمان، تمام این داده ها مخفی نگه داشته می شد. با گذشت زمان، گوگل باز شد تا کاربران بتوانند برخی از آن را ببینند. می‌توانید به صفحه «فعالیت من» در Google بروید تا همه آنچه را که Google درباره شما می‌داند ببینید.

هر جستجویی را که انجام داده اید، بیشتر وب سایت هایی را که بازدید کرده اید – به دلیل Google Analytics – و حتی اگر به حساب Google وارد شده باشید، پیدا خواهید کرد. اگر از یک برنامه Google استفاده کرده اید، آن اطلاعات نیز نمایش داده می شود. یک مثال در اینجا آمده است: در 1 اکتبر، فعالیت Google من 140 مورد را فهرست می کند:

تعدادی از آنها جستجو در Google Maps، برخی جستجوهای عمومی وب، برخی جستجوهای تصویری و برخی جستجوهای خبری بودند.

گوگل درباره من چه میدانی

هر آنچه گوگل درباره شما می داند:اگر به صفحه سایر فعالیت‌های Google بروید، می‌توانید موارد بیشتری را مشاهده کنید. در آنجا می‌توانید سابقه موقعیت مکانی خود را ببینید (اگر به Google اجازه داده باشید موقعیت مکانی شما را جمع‌آوری کند)، و هرگونه اطلاعات دستگاهی را که «یک کپی از مخاطبین، تقویم‌ها، برنامه‌ها و سایر داده‌های دستگاه‌های شما را ذخیره می‌کند»، در صورت اجازه مشاهده کنید. و موارد بیشتری در این صفحه وجود دارد، مانند سابقه صدای Google Play – اگر از این ویژگی استفاده می‌کنید – و بازخورد «غیرعلاقه‌ای» YouTube. می توانید برخی از این ویژگی ها را در صفحه Activity Control کنترل کنید.

همچنین می توانید آرشیو جستجوهای گذشته خود را از این صفحه دانلود کنید. ممکن است بخواهید این کار را انجام دهید تا ببینید چه چیزی را جستجو کرده اید، و اگر کاربر طولانی مدت گوگل باشید، ممکن است از آنچه پیدا کرده اید شگفت زده شوید.

نحوه مدیریت تنظیمات تبلیغات گوگل

Google به شما امکان می دهد google ads خود را مشاهده کنید. می‌توانید ببینید به چه چیزی علاقه دارید، و می‌توانید موضوعات خاصی را حذف کنید. اما این موضوعات به اندازه کافی مبهم هستند که چندان مفید نباشند.

تنظیمات تبلیغات گوگل

تنظیمات تبلیغات گوگل

در این صفحه، پیوندی به صفحه AdChoices وجود دارد که می توانید تبلیغات شخصی بیش از 100 شرکت را خاموش کنید. یا فقط می‌توانید با کلیک کردن روی دکمه نزدیک بالای این صفحه، شخصی‌سازی تبلیغات را در سطح جهانی خاموش کنید.

سایر گزینه های موتور جستجو

هر آنچه گوگل درباره شما می داند:اکنون که از همه چیزهایی که Google در مورد شما می‌داند وحشت زده شده‌اید، وقت آن است که به این فکر کنید که آیا تعویض موتورهای جستجو ارزشش را دارد یا خیر. مطمئناً می‌توانید از بینگ یا یاهو استفاده کنید، اما این موتورهای جستجو به روشی مشابه گوگل کار می‌کنند. آنها به اندازه ای بزرگ نیستند

بیشتر بخوانید: گوگل دیسکاور (google discover) چیست؟

DuckDuckGo موتور جست و جو داک داک گو

اگر می خواهید عادت گوگل را ترک کنید، دو گزینه مفید وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اولین مورد DuckDuckGo است. اپل این را به عنوان یک گزینه موتور جستجو در macOS و iOS ارائه می دهد.

استفاده از DuckDuckGo

برای استفاده از DuckDuckGo به طور پیش‌فرض در Mac، به Safari > Preferences بروید، سپس روی Search کلیک کنید. DuckDuckGo را از منوی موتور جستجو انتخاب کنید.

برای استفاده از DuckDuckGo به صورت پیش‌فرض در iOS، به Settings > Safari > Search Engine بروید و تغییر را انجام دهید.

صفحه اصلی  تصویر DuckDuckGo
صفحه اصلی  تصویر DuckDuckGo نمابش می دهد

DuckDuckGo موارد زیر را ادعا می کند:

 

  • ما اطلاعات خصوصی شما را ذخیره نمی کنیم.
  • ما شما را با تبلیغات دنبال نمی کنیم.
  • ما شما را ردیابی نمی کنیم همیشه.

فوراً متوجه نتایج جستجوی مختلف خواهید شد، تا حدی به این دلیل که جستجوها شخصی نیستند آنالیز شده است، اما همچنین به این دلیل که روش DuckDuckGo ایندکس وب با آنچه که گوگل انجام می دهد متفاوت است.

DuckDuckGo تبلیغات را (از طریق Yahoo!) ارائه می دهد، اما آنها به جستجوهای شما مربوط می شوند، نه به سابقه مرور قبلی. آنها همچنین پیوندهای وابسته به آمازون را نشان می دهند، بنابراین اگر از این پیوندها چیزی در آمازون خریداری کنید، DuckDuckGo از خریدهای شما درآمد کسب می کند (بدون هیچ هزینه ای برای شما). این به تنهایی احتمالاً درآمد زیادی را برای شرکت ایجاد می کند

(توجه داشته باشید که یک افزونه DuckDuckGo برای سافاری وجود دارد که تعدادی گزینه برای استفاده از این سرویس در اختیار شما قرار می دهد.)

موتور جست و جو StartPage

یکی دیگر از موتورهای جستجو برای کاوش StartPage است که به شما قدرت جستجوی گوگل را بدون ردیابی می دهد. این یک دروازه برای جستجوهای گوگل است، اما کاملاً ناشناس است. هیچ یک از اطلاعات شخصی شما به Google ارسال نمی شود. (مرتبط: با StartPage، خصوصی ترین موتور جستجوی جهان آشنا شوید.)

این شرکت با نمایش تبلیغات در بالای صفحه، بودجه این سرویس را تامین می کند، تبلیغاتی که همه توسط گوگل ارائه می شوند – که ممکن است کمی گیج کننده باشد – اما فقط به عبارات جستجوی شما پاسخ می دهند، نه به فعالیت یا اطلاعات شناسایی شما.

صفحه اصلی StartPage
صفحه اصلی StartPage را نمایش می دهد

StartPage یک گزینه پیش‌فرض در macOS یا iOS نیست، اما می‌توانید یک افزونه به Safari اضافه کنید، که نوار جستجو را مجبور می‌کند از StartPage استفاده کند یا یک برنامه تلفن همراه دریافت کند.

هر آنچه گوگل درباره شما می داند:بنابراین اگر فکر می‌کنید گوگل اطلاعات زیادی درباره شما دارد، دو گزینه خوب برای جستجوی خصوصی دارید. از این موارد استفاده کنید و روی عادت گوگل کلیک کنید.

رای دهید{title}

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا