طراحی UI رابط کاربری چیست؟

طراحی UI رابط کاربری چیست؟

رابط کاربری یا UI چیست؟

طراحی UI رابط کاربری چیست؟رابط کاربری (UI) فرآیندی است که طراحان برای ایجاد رابط در نرم‌افزار یا دستگاه‌های رایانه‌ای با تمرکز بر ظاهر یا سبک استفاده می‌کنند. هدف طراحان ایجاد رابط هایی است که استفاده از آنها برای کاربران آسان و لذت بخش باشد. طراحی UI به رابط های گرافیکی کاربر و سایر اشکال – به عنوان مثال، رابط های کنترل شده با صدا اشاره دارد.

طراحی UI رابط کاربری چیست؟

طراحی رابط کاربری برای کاربران

رابط های کاربری نقاط دسترسی هستند که در آن کاربران با طراحی ها تعامل دارند. آنها در سه قالب ارائه می شوند:

رابط های گرافیکی کاربر (GUI) – کاربران با نمایش های بصری روی پانل های کنترل دیجیتال تعامل دارند. دسکتاپ کامپیوتر یک رابط کاربری گرافیکی است.

رابط‌های کنترل‌شده صوتی (VUI)—کاربران از طریق صدای خود با آن‌ها تعامل دارند. اکثر دستیارهای هوشمند – به عنوان مثال سیری در آیفون و الکسا در دستگاه های آمازون – VUI هستند.

رابط های مبتنی بر ژست – کاربران از طریق حرکات بدن با فضاهای طراحی سه بعدی درگیر می شوند: به عنوان مثال، در بازی های واقعیت مجازی (VR).

بیشتر بخوانید:UX چیست؟ وچگونه بر سئو تاثیر میگذارد

برای طراحی بهترین UI، باید در نظر بگیرید:

کاربران به سرعت طرح ها را قضاوت می کنند و به قابلیت استفاده و دوست داشتنی بودن اهمیت می دهند.

آنها به طراحی شما اهمیت نمی دهند، بلکه به انجام وظایف خود به راحتی و با حداقل تلاش اهمیت می دهند.

بنابراین، طراحی شما باید «نامرئی» باشد: کاربران نباید روی آن تمرکز کنند، بلکه باید روی انجام وظایف تمرکز کنند: به عنوان مثال، سفارش پیتزا در برنامه

بنابراین، زمینه‌ها و جریان‌های وظایف کاربران خود را (که می‌توانید از طریق نقشه‌های سفر مشتری بیابید) درک کنید تا بهترین و بصری‌ترین رابط‌های کاربری را که تجربیات یکپارچه را ارائه می‌دهند، به دقت تنظیم کنید.

رابط های کاربری نیز باید لذت بخش (یا حداقل رضایت بخش و بدون ناامیدی) باشند.

وقتی طراحی شما نیازهای کاربران را پیش‌بینی می‌کند، آنها می‌توانند از تجربیات شخصی‌تر و همه‌جانبه‌تر لذت ببرند. آنها را خوشحال کنید، و آنها به بازگشت ادامه خواهند داد.

طراحی UI رابط کاربری چیست؟

طراحی UI رابط کاربری چیست؟

در صورت لزوم، عناصر گیمیفیکیشن می توانند طراحی شما را سرگرم کننده تر کنند.

رابط‌های کاربری باید با ارزش‌های برند ارتباط برقرار کنند و اعتماد کاربران را تقویت کنند.

طراحی خوب طراحی احساسی است. کاربران احساسات خوب را با برندهایی مرتبط می‌کنند که در همه سطوح با آنها صحبت می‌کنند و جادوی تجربه‌های لذت‌بخش و یکپارچه را زنده نگه می‌دارند.

طرح‌بندی ساده و دعوت‌کننده Airbnb به کاربران امکان می‌دهد نیازهای سفر خود را سریع، آسان و لذت‌بخش برآورده کنند.

بیشتر بخوانید :لینک سازی داخلی چیست و اهمیت آن در سئو

UI طراحی رابط کاربری در مقابل تجربه کاربری (UX).

UI که اغلب با طراحی UX اشتباه گرفته می شود، بیشتر به سطح و احساس کلی یک طراحی مربوط می شود.

تجربه کاربری یا طراحی UI کاری است که در آن شما طراح بخش مهمی از تجربه کاربری را می سازید. طراحی UX کل طیف تجربه کاربر را پوشش می دهد. یک قیاس این است که طراحی UX را به عنوان یک خودرو با طراحی UI به عنوان کنسول رانندگی تصور کنید.

«اینترفیس ها مانع می شوند. من نمی خواهم انرژی خود را روی یک رابط متمرکز کنم. من می خواهم روی کار تمرکز کنم.»

چگونه UI های عالی بسازیم

برای ارائه رابط کاربری گرافیکی چشمگیر، به یاد داشته باشید که کاربران انسان هستند، با نیازهایی مانند راحتی و محدودیت در ظرفیت های ذهنی خود. شما باید این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

کاری کنید که دکمه‌ها و سایر عناصر رایج عملکرد قابل پیش‌بینی داشته باشند (از جمله پاسخ‌هایی مانند نزدیک کردن به زوم) تا کاربران بتوانند ناخودآگاه از آنها در همه جا استفاده کنند. فرم باید تابع تابع باشد.

قابلیت کشف بالا را حفظ کنید. آیکون ها را به وضوح برچسب گذاری کنید و مواردی را که به خوبی نشان داده شده اند شامل کنید: به عنوان مثال، سایه هایی برای دکمه ها.

رابط‌ها را ساده نگه دارید (فقط با عناصری که به اهداف کاربران کمک می‌کنند) و احساسی «نامرئی» ایجاد کنید.

به چشم و توجه کاربر در مورد چیدمان احترام بگذارید. تمرکز بر سلسله مراتب و خوانایی:

از تراز مناسب استفاده کنید. به طور معمول تراز لبه (روی مرکز) را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:جستجوی صوتی چگونه بر سئو تاثیر می گذارد؟

طراحی UI رابط کاربری چیست؟ با استفاده از:

  • رنگ، روشنایی و کنتراست. از قرار دادن بیش از حد رنگ ها یا دکمه ها خودداری کنید.
  • متن از طریق اندازه فونت، نوع پررنگ/وزن، ایتالیک، حروف بزرگ و فاصله بین حروف. کاربران باید فقط با اسکن معانی را دریافت کنند.
  • تعداد اقدامات را برای انجام وظایف به حداقل برسانید اما روی یک عملکرد اصلی در هر صفحه تمرکز کنید. با نشان دادن اقدامات ترجیحی کاربران را راهنمایی کنید. کارهای پیچیده را با استفاده از افشای تدریجی آسان کنید.
  • دکمه ها را نزدیک بخش هایی که کاربران می خواهند اقدام کنند قرار دهید. برای مثال، دکمه ارسال فرم باید نزدیک فرم باشد.
  • با بازخورد، کاربران را در مورد پاسخ ها/اقدامات سیستم مطلع کنید.
  • از الگوهای طراحی رابط کاربری مناسب برای کمک به راهنمایی کاربران و کاهش بار استفاده کنید (مثلاً فرم‌های از پیش پر کردن). مراقب استفاده از الگوهای تیره باشید، که شامل چک باکس‌های انتخاب و انصراف از پیش پر شده و اقلام مخفیانه در سبد خرید کاربران است.
  • ثبات برند را حفظ کنید.
  • همیشه مراحل بعدی را ارائه دهید که کاربران می توانند به طور طبیعی آن را استنباط کنند، هر زمینه ای که دارند.
  • در صفحه وب دوره های ما، رنگ ها، روشنایی و کنتراست توجه را به ویژگی های کلیدی جلب می کند.
  • از آنجایی که بهترین رابط بدون رابط است، شما باید مستقیم ترین، در دسترس ترین، راحت ترین کنترل (و بهترین تجربه) را به کاربران ارائه دهید، جایی که فراموش کنند از طراحی شما استفاده می کنند. بنابراین، از خود بپرسید “آیا می توانم کارها را ساده تر کنم؟”

UI چیست ؟

این اکتشافات در بسیاری از محصولات طراحی شده توسط برخی از موفق ترین شرکت های جهان مانند اپل، گوگل و ادوبی منعکس شده است. شواهد بیشتر از اینکه چگونه تیم های طراحی آنها این قوانین را در فرآیند طراحی خود گنجانده اند در دستورالعمل های رابط کاربری منتشر شده و به اشتراک گذاشته شده توسط این شرکت ها منعکس شده است. این مقاله به شما می آموزد که چگونه از ده قانون کلی در کار طراحی خود پیروی کنید تا بتوانید کارآیی، کاربرد و مطلوبیت طرح های خود را بیشتر بهبود بخشید.

طراحی UI رابط کاربری چیست؟

مشاهده وضعیت سیستم کاربران باید همیشه از عملیات سیستم با وضعیتی که درک آسان و بسیار قابل مشاهده است که در مدت زمان معقولی روی صفحه نمایش داده می شود مطلع شوند.

اگر میخواهید طراحی UI سایت خود را ارتقا دهید با کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید

مطابقت بین سیستم و دنیای واقعی:

طراحان باید تلاش کنند تا زبان و مفاهیمی را که کاربران در دنیای واقعی پیدا می‌کنند بر اساس کاربران هدفشان بازتاب دهند. ارائه اطلاعات به ترتیب منطقی و تطبیق با انتظارات کاربران ناشی از تجربیات دنیای واقعی، فشارهای شناختی را کاهش می‌دهد و استفاده از سیستم‌ها را آسان‌تر می‌کند.

کنترل و آزادی کاربر. به کاربران فضای دیجیتالی را ارائه دهید که در آن گام‌های رو به عقب امکان پذیر است، از جمله لغو و انجام مجدد اقدامات قبلی.

سازگاری و استانداردها:

طراحان رابط باید اطمینان حاصل کنند که هم عناصر گرافیکی و هم اصطلاحات در پلتفرم های مشابه حفظ می شوند. برای مثال، نمادی که یک دسته یا مفهوم را نشان می‌دهد، نباید مفهوم متفاوتی را در صفحه‌ای متفاوت نشان دهد.

پیشگیری از خطا در صورت امکان:

سیستم ها را طوری طراحی کنید که خطاهای احتمالی به حداقل برسد. کاربران دوست ندارند از آنها خواسته شود تا مشکلات را شناسایی و اصلاح کنند، که ممکن است در مواردی فراتر از سطح تخصص آنها باشد. حذف یا پرچم گذاری اقداماتی که ممکن است منجر به خطا شود، دو روش ممکن برای دستیابی به پیشگیری از خطا هستند.

شناخت به جای یادآوری با حفظ اطلاعات مربوط به کار در صفحه نمایش:

در حالی که کاربران رابط را بررسی می کنند، بار شناختی را به حداقل برسانید. توجه انسان محدود است و ما فقط قادریم حدود پنج مورد را در یک زمان در حافظه کوتاه مدت خود حفظ کنیم. با توجه به محدودیت‌های حافظه کوتاه‌مدت، طراحان باید اطمینان حاصل کنند که کاربران می‌توانند به سادگی به جای یادآوری اطلاعات در بخش‌های گفتگو، از تشخیص استفاده کنند.

تشخیص چیزی همیشه آسان‌تر از یادآوری است، زیرا تشخیص شامل درک نشانه‌هایی است که به ما کمک می‌کنند تا به حافظه وسیع خود دست پیدا کنیم و به اطلاعات مربوطه اجازه دهیم ظاهر شوند. به عنوان مثال، ما اغلب قالب سؤالات چند گزینه ای را آسان تر از سؤالات پاسخ کوتاه در یک آزمون می یابیم، زیرا فقط ما را ملزم می کند که پاسخ را تشخیص دهیم تا اینکه آن را از حافظه خود به یاد آوریم.

انعطاف پذیری و کارایی استفاده:

با افزایش استفاده، تقاضا برای تعاملات کمتری وجود دارد که امکان ناوبری سریع‌تر را فراهم می‌کند. این را می توان با استفاده از اختصارات، کلیدهای عملکرد، دستورات مخفی و امکانات ماکرو به دست آورد. کاربران باید بتوانند رابط کاربری را مطابق با نیازهای خود سفارشی یا تنظیم کنند تا اقدامات مکرر از طریق روش های راحت تر انجام شود.

طراحی زیبایی شناختی و مینیمال. بهم ریختگی را به حداقل برسانید. همه اطلاعات غیرضروری برای منابع محدود توجه کاربر رقابت می کنند، که می تواند مانع بازیابی اطلاعات مربوط به حافظه کاربر شود. بنابراین، صفحه نمایش باید تنها به اجزای ضروری برای وظایف فعلی کاهش یابد، در حالی که ابزارهایی به وضوح قابل مشاهده و بدون ابهام برای پیمایش به محتوای دیگر ارائه می دهد.

به کاربران در تشخیص، تشخیص و بازیابی خطاها کمک کنید:

طراحان باید تصور کنند که کاربران قادر به درک اصطلاحات فنی نیستند، بنابراین، پیام های خطا تقریباً همیشه باید به زبان ساده بیان شوند تا اطمینان حاصل شود که هیچ چیز در ترجمه گم نمی شود.

رای دهید{title}

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا