آموزش ساخت فایل Robots.txt و نحوه استفاده از آن

ایجاد فایل ROBOTS.TXT

دنیای بهینه سازی برای موتورهای جستجو پیچیده و پیچیده است، اما ما دوست داریم فکر کنیم دنیایی پر از پدیده های بازاریابی دیجیتال است که هر روز از آن لذت می بریم. یکی از بخش‌های کوچک، اما حیاتی کاری که انجام می‌دهیم، کار با فایل کوچک و اغلب مشکل‌ساز robots.txt است.

ثبت سایت وردپرس در گوگل

درست کردن آن یک شاهکار است و از تمام نیروهای خلاق، استراتژیک و فنی که سئوی موفق و با کیفیت بالا را ایجاد می کنند، متکی است. برای اینکه به مشتریانمان کمک کنیم بفهمند چرا از robots.txt استفاده می کنیم و چگونه می توان با استفاده از آن کارایی را تزریق کرد، راهنمای مختصری در مورد همه چیزهایی که باید در مورد فایل robots.txt بدانید و نقشی که در دنیای دیجیتال شما ایفا می کند تهیه کرده ایم. . بخوانید و با robots.txt آشنا شوید و قدرت آن بر دامنه دیجیتال شماست!

آموزش ساخت فایل Robots.txt و نحوه استفاده از آن

فایل ROBOTS.TXT چیست؟

رسیدن به انتهای فایل robots.txt با درک گوگل به عنوان یک موتور جستجو شروع می شود. به طور خاص؛ کاری که گوگل برای تعیین جایگاه وب سایت شما در رتبه بندی جستجو انجام می دهد. تصور کنید یک ارتش کامل از سرسپردگان نامرئی در سراسر اینترنت پخش می شوند و در سفری برای جستجوی تک تک صفحات وب موجود هستند.

در مورد گوگل، اینها اغلب Googlebot یا خزنده عامل کاربر نامیده می شوند. در نهایت، این ربات‌های کوچک، عنکبوت‌های Googlebot برنامه‌ریزی‌شده هستند که در یک وب‌سایت فرو می‌روند و به اطراف نگاه می‌کنند تا ببینند چگونه می‌توان آن را در نتایج جستجو فهرست کرد. آنها را به عنوان نیروهایی در نظر بگیرید که اطلاعات را به موتورهای جستجو وارد می کنند و به آنها اجازه می دهند تا تعیین کنند که صفحات را کجا رتبه بندی کنند.

دستورات robots txt

صفحات شما ممکن است انواع اطلاعات را در خود جای دهند و این برای موتورهای جستجو دشوار است که آنها را در کجا قرار دهند یا در نتایج رتبه بندی کنند. عامل کاربر Googlebots محتوای موجود در صفحات را در سراسر محصولات، از طریق عکس‌ها، فرم‌های تماس، و فایل‌ها یا پوشه‌های «بک‌اند» شناسایی می‌کند تا ارزیابی کند که شما در مورد چه چیزی هستید. آن فایل‌ها و پوشه‌های بک‌اند احتمالاً چیزهایی هستند که نمی‌خواهید در نتایج جستجو یا در هر نقطه‌ای از قلمرو عمومی قابل مشاهده باشند، بنابراین اینجاست که ارائه یک عامل کاربر اجازه نمی‌دهد به robots.txt بگوید که موتورهای جستجو این کار را نمی‌کنند. به آن صفحات خاص نیاز دارد.

ساخت فایل robots.txt برای گوگل

ممکن است به این دلیل باشد که آنها به مخاطبان شما بی ربط هستند، فنی یا حتی اطلاعات حساسی را در اختیار دارند که در صورت عمومی شدن، کسب و کار شما را در معرض ضرر قرار می دهد. مگر اینکه به طور خاص دسترسی را از طریق عامل کاربر توابع غیرمجاز در robots.txt محدود کنید، موتورهای جستجو سعی می کنند صفحات را از طریق عوامل کاربر بخزند.

به بیان ساده، باید از robots.txt استفاده کنید تا به موتورهای جستجو بگویید که چه زمانی مجاز به استفاده از آن صفحات برای رتبه بندی وب سایت شما نیستند. آن را به‌عنوان حذف روبات‌ها در نظر بگیرید که باعث می‌شود یک عامل کاربر Googlebot بگوید «هی، گوگل، به این صفحه نگاه نکن – به تو نیاز ندارم» اجازه نمی‌دهد.

فایل robots txt برای وردپرس

فایل robots txt برای وردپرس

هنگامی که یک عامل کاربر مجاز نیست، خزنده robots.txt را می بیند اما توجه داشته باشید که نمی خواهید از موتورهای جستجوی یونی این صفحات استفاده کنید. هر سایتی به فایل‌های robots.txt نیاز دارد تا به نمایندگان کاربر بگوید چگونه عمل کنند یا از دستورالعمل‌های حذف روبات‌ها پیروی کنند. این یک فایل ساده است که شما (یا، به احتمال زیاد، جادوگر وب مستر خود)، می توانید آن را در دفترچه یادداشت، ویرایشگر متن یا هر پردازشگر کلمه بنویسید تا به طور موثری محدودیت هایی برای خزنده ها ایجاد کنید. هنگامی که از فایل‌های robots.txt استفاده می‌کنید، این فرصت به شما داده می‌شود که یک عامل کاربر Googlebot را غیر مجاز کنید.

مرتبط :  آموزش ساخت فایل Robots.txt و نحوه استفاده از آن

احتمالاً وب سایت شما قبلاً یک فایل robots.txt در خود دارد. اگر به URL اصلی وب سایت خود (به عنوان مثال www.edgeonline.com.au) بروید، سپس یک /robots.txt ساده را در انتهای آن اضافه کنید، خواهید دید که یک فایل robots.txt ظاهر می شود. اگر صفحات شما به درستی ایجاد شده باشند، robots.txt خطوط استراتژیک کدی خواهد داشت که برای یک عامل کاربر به نفع شماست.

نقشه سایت چیست ؟

در داخل فایل، این خطوط کد را در حال استفاده خواهید دید که می‌توانند از چند خط گرفته تا یک لیست طولانی را در بر گیرند، که تقریباً همه آنها با «عدم اجازه» شروع می‌شوند. این همان چیزی است که یک عامل کاربر و سایر خزنده‌های موتور جستجو به دنبال آن هستند تا از صفحات خاصی اجتناب کنند. فایل‌های Robots.txt اساساً یک تاخیر خزیدن ایجاد می‌کنند و هر گونه فهرست‌سازی را در مسیرهای خود متوقف می‌کنند.

فایل ROBOTS.TXT در موتورهای جستجو چه می کند؟

در ابتدایی‌ترین حالت، robots.txt به شما اجازه می‌دهد تا عوامل کاربر را از نگاه کردن به صفحات، خزیدن در وب‌سایت یا فهرست کردن آن‌ها با هم در موتورهای جستجو مسدود کنید. فایل robots.txt به موتور جستجو می‌گوید که محتوای یک صفحه را نخزد. گاهی اوقات یک موتور جستجو صفحات را می خزد یا می بیند که لینک های زیادی به URL ها اشاره می کنند. این به عوامل کاربر و ربات ها می گوید که آن صفحات معتبر هستند. بنابراین، آنها ایندکس می شوند و با استفاده از توضیحات متا در گوگل نمایش داده می شوند.

توضیحات متا در فایل robots.txt

گاهی اوقات یک توضیحات متا در فایل robots.txt یافت نمی شود. اگر مشاهده کردید که ظاهر شد، وقت آن رسیده است که به فایل robots.txt بروید و مشکل را برطرف کنید – که باید به یک تابع عامل کاربر منجر شود که به شما امکان می دهد رتبه بندی بهتری ایجاد کنید یا مشکلات خزیدن را حل کنید. انتخاب استفاده از فایل robots.txt می تواند برای مسدود کردن صفحات سایت شما از موتور جستجو نوشته شود. می توانید یک URL، یک فهرست یا بخش های خاصی از وب سایت را مسدود کنید.

هر چه وب سایت بزرگتر باشد، احتمالاً خطوط بیشتری روی ربات خود خواهید داشت

فایل s.txt و توابع عامل کاربر پیچیده تر هستند.

robot.txt چیست

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که هر چه فایل robots.txt شما خطوط بیشتری داشته باشد، عملکردهای عامل کاربر شما در کل سایت شما بیشتر خواهد بود. این می تواند باعث تاخیر و کاهش سرعت صفحات شما شود، بنابراین استراتژیک و با دقت استفاده کنید. سرعت پایین اغلب باعث می شود صفحات شما رتبه ضعیفی داشته باشند یا مانع تجربه کاربر شوند. اگر مطمئن نیستید که آیا صفحات شما باید حذف شوند یا در استفاده شما از فایل robots.txt گنجانده شوند، مطمئن شوید که به دنبال مشاوره تخصصی هستید (مانند مدیران فنی ما در Edge).

چگونه ربات ها برای ایندکس کردن صفحه شما کار می کنند

چگونه ربات ها برای ایندکس کردن صفحه شما کار می کنند

یکی از راه‌های جلوگیری از کاهش سرعت، ایجاد تاخیر خزیدن هدفمند در فایل robots.txt است. گاهی اوقات تأخیر خزیدن در robots.txt لحاظ می‌شود تا بار از روی سرور برداشته شود. این کار با نوشتن دستوراتی در فایل متنی انجام می‌شود که به جستجوگر می‌گوید قبل از خزیدن دوباره، مقدار «X» بین درخواست‌ها منتظر بماند. به عنوان مثال، اگر robots.txt چندین خط غیرمجاز عامل کاربر برای صفحات شما دارد، ممکن است ایده خوبی باشد که خزنده وب 30 ثانیه یا بیشتر منتظر بماند تا به خط یا صفحات بعدی در فایل نگاه کند.

دستورات robots txt

بسته به اندازه و ساختار صفحات شما، این یک استراتژی است که می تواند به کار گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که سایت به خوبی اجرا می شود و به راحتی در جستجو ظاهر می شود. سرورها و ربات‌ها در سراسر موتورهای جستجو کاملاً پیچیده هستند، و همیشه لازم نیست که تأخیر خزیدن در robots.txt خود را در نظر بگیرید. در عوض، خود سرور ممکن است فعالیت اضافی را در نظر بگیرد و به صورت پویا تغییر کند تا با آنچه در حال حاضر در حال انجام است مطابقت داشته باشد.

آموزش ساخت فایل Robots.txt و نحوه استفاده از آن

با پیشرفت این فناوری، تغییر بزرگ‌تر و سریع‌تری به سمت ابزارهای وب واکنش‌پذیر که به موقعیت‌ها و پارامترها حساس هستند وجود دارد – چیزی که ما آن را آینده طراحی وب می‌دانیم. با این حال، مهم نیست که این پیشرفت‌ها چقدر جلوتر می‌روند، robots.txt شما همیشه بخشی ضروری از صفحات شما خواهد بود. بنابراین ارزش آن را دارد که از همان ابتدا همه چیز در مورد آن را بدانید.

مرتبط: 

نکته مهم: داشتن یک فایل robots.txt تضمین نمی‌کند که خزنده‌ها و Googlebots صفحات شما را نمی‌خزند. نرم افزاری وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید که به طور خاص برای ورود به فایل robots.txt شما و خزیدن آن بدون توجه به هیچ یک از مشخصات ذکر شده در فایل ساخته شده است. مانند همیشه در تجارت و بازاریابی، استراتژیک بودن در مورد آنچه در robots.txt قرار می دهید بهترین راه برای جلوگیری از موقعیت های خاردار است.

ROBOTS.TXT شما چگونه باید باشد؟

فایل robots.txt اساساً چیزی است که باید از آن برای صحبت مستقیم با موتورهای جستجو و عوامل نرم افزاری به جای انسان و مشتریان استفاده کنید. گوگل توصیه می کند که همه صفحات از فایل robots.txt استفاده کنند و robots.txt را به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل رتبه بندی خود در نظر بگیرد. فایل robots.txt به خودی خود چیز خاصی نیست – فقط خطوطی از متن در یک صفحه سفید. این متن به ربات‌های Google (موتور جستجوی گوگل «سرسپردگان») و سایر خزنده‌های وب آموزش می‌دهد که وقتی به مناطق خاصی از سایت شما می‌روند چه کاری انجام دهند. با توجه به محتوای فایل robots.txt شما، این «ربات‌های دیجیتال» یا از آن برای دسترسی به یک صفحه استفاده می‌کنند، یا یک تابع غیر مجاز را در robots.txt راه‌اندازی می‌کنید که در آن خزنده وب را از دسترسی به اطلاعات خاص منع می‌کنید. .

فایل متنی robots.txt

برای شروع، یک فایل متنی robots.txt ساده ایجاد می شود که در آن این پارامترها تنظیم می شوند. هنگامی که از فایل robots.txt استفاده می کنید، مطمئن شوید که نام آن را به درستی انتخاب کنید. Robots txt، robot txt، robot.txt یا هر چیز دیگری غیر از robots.txt به سادگی زمانی که عامل کاربر سایت شما را می‌خزد، ظاهر نمی‌شود. عامل کاربر نام خزنده است. باید عاملی را که می خواهید دسترسی به آن را محدود کنید در کد فایل robots.txt خود شرح دهید. اگر هیچ خزنده‌ای وجود ندارد که بخواهید اجازه دهید به اطلاعات شما نزدیک شود، robots.txt شما دارای یک ستاره (مثل این (*)) برای نشان دادن یک تابع غیر مجاز ALL Agent خواهد بود.

فایل robots.txt توسط Varvy توضیح داده شده و نشان داده شده است

خط دوم فایل robots.txt شما جایی است که صفحات خاصی را که نمی خواهید به آنها دسترسی داشته باشید قرار می دهید. در اینجا نیز ایده خوبی است که فایل robots.txt خود را تعریف کنید تا بداند نقشه سایت شما را کجا پیدا کند. به غیر از اینکه یک ویژگی مفید برای جلب توجه خزنده است، ذکر نقشه سایت شما در robots.txt به افزایش رتبه سئو شما کمک می کند و مهمتر از همه، به مخاطبان شما کمک می کند تا آنچه را که به دنبال آن هستند با کلیک روی یک لینک پیدا کنند.

این فایل robots.txt چه شکلی است؟

یک مثال معمولی از فایل‌های robots.txt با خط اول حاوی «user-agent» یا یک (*) شروع می‌شود تا به همه خزنده‌ها، همانطور که در بالا اشاره کردیم، رسیدگی کند. این خط در فایل robots.txt شما توجه روبات های آنلاین را به خود جلب می کند. خطوط بعدی در robots.txt به آنها می گوید که مجاز به انجام چه کاری در سایت شما هستند – یا به طور دقیق تر، چه کارهایی مجاز به انجام آن نیستند. از خط دوم به بعد، یک فایل robots.txt با “Disallow” شروع می شود. نیازی به تعیین توابع «Allow» در robots.txt نیست – نرم افزار به طور خودکار به هر جایی که r ندارد می رود.

محدودیت مشخص شده است. همیشه ایده خوبی است که در مورد اجازه و غیرمجاز کردن هر فایل robots.txt محتاط باشید – محتوایی که دسترسی به آن را محدود می کنید به حروف بزرگ و کوچک حساس است. در robots.txt، Disallow را می‌توان برای فایل‌ها، پوشه‌ها یا برنامه‌های افزودنی یا حتی کل سایت مشخص کرد، اگر هدف فقط مشاهده خصوصی باشد.

وقتی تمام محتوای فایل robots.txt تعریف شد، زمان آپلود آنلاین آن فرا رسیده است. فایل robots.txt شما باید همیشه در دایرکتوری ریشه شما آپلود شود، که اساساً مرکز اصلی توابع پشتیبان شما است. تا زمانی که به دایرکتوری ریشه خود دسترسی دارید، می توانید به سادگی فایل خود را بنویسید و آن را در سایت آپلود کنید.

یادآوری: مطمئن شوید که فایل robots.txt را با حروف کوچک نوشته اید.

توجه داشته باشید که فایل robots.txt شما فقط برای موتورهای جستجو و آن خزنده‌های وب کوچک در دسترس نیست – برای هر کسی قابل دسترسی است. این بدان معنی است که شما باید مراقب آنچه قرار می دهید باشید، زیرا هر گونه اطلاعات حساس به طور بالقوه می تواند یک ضعف امنیت سایبری باشد. به عنوان مثال، اگر یک فایل رمز عبور یا یک پوشه حاوی اطلاعات خصوصی دارید که آماده نیستید آن را در robots.txt پرده برداری کنید، بهتر است اصلاً آن را در سایت خود آپلود نکنید. اگر هکرها به دنبال راهی برای نقض امنیت شما هستند، اغلب به دنبال فایل robots.txt به عنوان نقطه شروع می گردند، بنابراین مراقب محتوایی که در فایل robots.txt آشکار می کنید باشید.

فایل robots.txt

توجه: همیشه ایده خوبی است که فایل robots.txt خود را هر از چند گاهی بررسی کنید. باید مطمئن شوید که هیچ صفحه یا دایرکتوری جدیدی را که می‌خواهید ربات پیدا کند و Google در سایت آنها تقویت کند، مسدود نمی‌کنید. از نظر حرفه ای ما، robots.txt یک فرم هنری فنی است که برای یک فایل کوچک به کمی تلاش نیاز دارد – اما زمانی که به درستی انجام شود، تفاوت زیادی در رتبه بندی ایجاد می کند. اگر مطمئن نیستید که چگونه همه اینها را بررسی کنید، کارشناسان بازاریابی دیجیتال ما می توانند این کار را برای شما انجام دهند.

ROBOTS.TXT برای سئو سایت شما چه معنایی دارد؟

فایل کوچک، اما قدرتمند robots.txt تاثیر زیادی بر نحوه ورود گوگل و دیدن وب سایت شما دارد. اگر به درستی اجرا شود، با تمام فاکتورهای ذکر شده در بالا در بازی کامل، می تواند یک حرکت روان باشد. اگر بلوکی در راه وجود دارد که برای شما یا گوگل کار نمی کند، می تواند فقط یک خط در robots.txt طول بکشد تا وب سایت شما یک رتبه در رتبه بندی پایین بیاید.

یکی از ابزارهای اصلی گوگل برای تجزیه و تحلیل ارزش و عملکرد یک وب سایت، کنسول جستجوی گوگل است. از طریق کنسول جستجو، بررسی سایت شما می تواند نشان دهد که چه چیزی ممکن است مانع از دریافت بهترین رتبه بندی شما شود. انواع خطاهایی وجود دارد که می توانند ظاهر شوند. از لینک های شکسته تا URL های شکسته.

آموزش ساخت فایل robots txt در وردپرس

با این حال، یکی از رایج ترین خطاهایی که ممکن است پیدا کنید، اشکال robots.txt است. این معمولاً به این معنی است که ربات‌ها نمی‌توانند بخش، فایل، بخش وب‌سایت خاصی را بخزند و فهرست کنند. به نوبه خود، آن بخش از وب سایت در نتایج جستجو نشان داده نمی شود. اگر چیزی است که می‌خواهید برای همه قابل مشاهده باشد، این یک مشکل می‌شود، زیرا مانع رشد حضورتان می‌شود. در مورد یک شرکت تجارت الکترونیکی که تعداد زیادی صفحه جدید به طور مداوم ایجاد می‌شود، نظارت بر robots.txt شما به بخش مهمی از فعالیت‌های وب بک‌اند شما تبدیل می‌شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ درگیری در جریان نیست. .

در زمینه یک وب‌سایت الکترونیکی بزرگ، اگر صفحه یا دسته‌بندی جدیدی در بخش غیر مجاز ایجاد شود، ممکن است اصلاً ترافیکی را مشاهده نکنید. این یک خط کوچک کد در robots.txt دارای قدرتی است که می‌تواند بر افزایش یا سقوط خط پایانی شما تأثیر بگذارد – بنابراین مهم است که در هر به‌روزرسانی به آن توجه بیشتری داشته باشید و برای از بین بردن خطا، آن را بررسی کنید.

نکته پایانی در مورد ربات های وب و سئو

اگر به درستی انجام شود، robots.txt اصلاً مشکلی نخواهد داشت. ارتقای کارایی و رتبه بندی عالی در فضای دیجیتال شما. کارشناسان robots.txt ما تمام نکات فنی را که یک فایل robots.txt روی میز آورده است، دیده اند و می دانند که چگونه آن را به نفع خود بازی کنند. کمی سخت به نظر می رسد؟ نگران نباشید، دنیای سئو پر از اطلاعات فنی و – خوب – اصطلاحات تخصصی است. اما این چیزی است که ما در مورد آن دوست داریم. و خوشبختانه، ما می‌توانیم همه این‌ها را برای شما رمزگشایی کنیم تا به شما کمک کنیم بفهمید که آیا سایت شما به این موضوع نگاه می‌کند یا خیر، و آن ربات‌ها صفحات را به‌طور مناسب ایندکس می‌کنند.

رای دهید{title}

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا